Výživa 3x jinak
Drůbeží krky – ani či ne? Mamon – metla lidské i psí smečky?
A nová soutěž.
Určitě často slýcháte varování, abyste psovi nikdy nedávali drůbeží kosti. Za touto dobře míněnou radou ale většinou chybí důležitý dovětek: tepelně opracované! V tom případě je varování správné. Pes by nikdy neměl dostávat tepelně opracované kosti drůbeže! Kosti uvařené, usmažené, grilované nebo opracované v mikrovlnné troubě mění svoji strukturu, rozpadají se v ostré a špičaté štěpiny a mohou psům způsobit vážná zranění.
Naopak syrové, mražené nebo u nás zatím neprodávané dehydrované a lyofilizované drůbeží kosti jsou považovány za bezpečné a mohou tvořit pravidelnou součást krmné dávky psa nebo je můžeme používat jako pamlsky. Na rozdíl od vařených drůbežích kostí je jejich struktura spíše měkká a pružná. Při žvýkání se rozdrtí, ale nerozbijí se na špičaté třísky. To platí zejména pro celé části drůbeže, kde jsou kosti stále obklopeny pojivovou tkání a masem. Jde např. o kuřecí stehna, kuřecí krky nebo kuřecí skelety, kachní stehna a kachní nebo krůtí krky.
Syrové drůbeží krky mají další výhody pro výživu psů….
Jaké? I to se dozvíte v článku odborníka na výživu MVDr. Milana Štourače CSc. v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 7, kde najdete i novou soutěž o MEDVĚDA 🙂
2 článek nese název: MAMON, metla lidstva i psí smečky!
Každý týden dávám svým psům kosti. Kosti dostávají vepřové a hovězí, čerstvé od řezníka. Ještě z nich teče čerstvá krev. Moji psi kosti milují. Oni je nedostávají proto, aby se najedli, ale z jiných důvodů. Především jim to udržuje krásně bílé čisté zuby a namasíruje dásně, takže žádná parodontóza u nás nemá šanci. Všichni moji psi mají zoubky bílé jako štěňátka.
Kosti máme na našem menu jako malý občasný dezert po hlavním jídle.
Důvodem, proč svým psům kosti dávám, je i zábava spojená s nácvikem sociálních a morálních dovedností. Tato zábava jim dává trochu šanci užít si pocit lovu, na který nemají v běžném životě nárok. Pes sibiřský husky je ve své podstatě lovec a pro lov žije!
První sociální dovednost je: Nepozabíjet se navzájem.
Druhá sociální dovednost je: Prohloupí ten, kdo je nejvíc nenažraný.
Třetí sociální dovednost: Ten, kdo velí, určuje pravidla.
Celý velmi zajímavý a netradiční pohled od Jany Henychové rozhodně stojí za přečtení!
Jsme rádi, že se vám pravidelná rubrika o výživě líbí a těším se na další vaše „misky“ i s představením vašich psích strávníků. Stejně jako na odpovědi na soutěžní otázku:)
Toto číslo si můžete i objednat na www.casopisyprovas.cz či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.