Pomoc! Můj pes „pase“ auta
S tímto zoufalým zvoláním jste se už jistě setkali. Ale co se pod ním vlastně skrývá? Je to opravdu takový problém? A jak se s tím popasovat? Lze to psa vůbec odnaučit?
O co jde?
Pod pojmem pasení aut rozumíme nepřiměřenou reakci psa na projíždějící vůz, která se může projevovat zaleháním, fixováním pohledem, vybíháním za/před auto nebo třeba jeho „chytáním“. Tento problém je asi nejznámější ve spojitosti s auty, ale může jít o pasení všeho, co je v pohybu, zpravidla větší rychlostí než chůzí (běžci, cyklisti, bruslaři, jiní psi).
U každého psa se ono „pasení“ může projevovat trochu jinak, společný jmenovatelem je však to, že zvíře bývá výrazně „mimo“, je těžce ovladatelné, často se pohybuje na hranici stresového prahu nebo rychle padá až za něj. Právě proto nežere, klepe se, cvaká tlamou, není schopné odejít, pouze fixuje vozidla pohledem.
Proč se to děje?
Tendence k pasení čehokoliv vychází z pasecího pudu, proto bývá nejtypičtější u ovčáckých plemen, která mají tento pud rozvinutý. Zdaleka nejčastěji se pak objevuje u border kolií, nicméně nevyhýbá se ani psům loveckým.
Důvod je jednoduchý. Po staletí se tito psi šlechtili s určitým důvodem (tzn. shánění zvířat dohromady, jejich ovládání pohybem i zrakem, u některých loveckých psů je pak reakce na pohyb ukotvena přinášením střelené zvěře apod.), a když v dnešní době nemají potřebné využití, mohou mít v hlavě zmatek. Tento důvod ale nemusí být jediný, jak by se mohl člověk domnívat. Mezi další důvody, které mohou odstartovat toto chování, patří nejistota psa, frustrace z okolního světa (např. psů) přenesená právě na rychle se pohybující věci, slabší nervová soustava, dokonce i naučené chování (nudím se -> vyběhnu po autu/najdu si jinou zábavu -> páníček se mi začne věnovat).
Počátek
obsese bývá nezřídka nenápadný, ale velmi rychlý, což si na vlastní kůži vyzkoušela i má kolegyňka z psí školy (spoluautorka tohoto článku – pozn. redakce). Celou situaci ve zkratce popsala takto: „Když štěňátko poprvé vidělo poblíž sebe projíždět auto, nechala jsem ho na něj dívat, aby se seznámilo s novým podnětem, poté jsme odešli, vše bylo v klidu. Ale následující den již projíždějící auta sledovala pohybem celá hlava a o den později po nich už skočil celý pes! A bylo to, můj pes pásl auta.“ Jak již bylo zmíněno, psi při tomto chování procházejí velkou mírou stresu prostě proto, že pud je žene vykonávat automaticky nějakou činnost, která jim není dovolena a/nebo není možná (auta nereagují = selhání + snaha přitvrdit). Z toho vyplývá, že je vždy potřeba co nejlépe rozklíčovat, proč to pes dělá.
Jaké mohou být tedy důvody a s tím samozřejmě souvisí i řešení, protože neexistuje jednotná rada fungující u všech psů (neb důvody jsou přece různéJ). Nicméně všeobecná rada, která platí pro všechny, co začínají, zní, že je důležité, aby měl pes co nejvíce úspěšných pokusů. Jak na to? Kompletní, srozumitelně psaný článek najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 11, které je stále v prodeji či k objednání na www.casopisyprovas.cz (poštovné máte zdarma.))).