PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 8/2014
Srpnové číslo Pes přítel člověka právě v prodeji!
Léto je časem dovolených a odpočinku. Někdo rád cestuje k moři a pak jistě uvítá naše téma Pes a moře – ano, či ne? A dalším Zahrada – oáza klidu? Jak pro koho! Věděli jste například, že „Spousta okrasných rostlin a dřevin je buď jedovatých, nebo přinejmenším dokážou vyvolat u psa nepříjemnou alergickou reakci. Velmi často se můžeme setkat i s jedovatými pokojovými rostlinami, které se na léto přesouvají ven na zahradu a mnohdy právě ony psa zaujmou, vždyť je tam ještě neviděl! Jedovaté rostliny můžeme dělit podle druhů jedů v nich obsažených a my vám je představíme“.
Plemenem čísla je německý boxer – skvělý rodinný a pracovní pes, se kterým se nikdy nenudíte. Kromě portrétu plemene, kde najdete i historická fota, na vás také čekají zajímavé rozhovory s majiteli tohoto dnes možná neprávem opomíjeného pracovního psa.
Představíme vám také tříbarevného lovce z Francie – poitevina.
Čeká na vás pokračování zásadního materiálu o stresu od Františka Šusty, reportáž z Mistrovství světa belgických ovčáku, odkud si česká reprezentace přinesla dvě stříbra, pokračování seriálů a spousta dalšího zajímavého čtení pro chvíle letní pohody. Ostatně přesvědčte se sami s následujícího neúplného seznamu materiálů – jakési ochutnávky, kde jsme pro vás z každé oblasti vybrali jeden jediný materiál.
Úprava srsti
Vydří teriér ze staré Anglie – jak upravit border teriéra.
Etologie v praxi
Psi a stres – otázky a odpovědi, Jak odnaučit borderku pást? / F. Šusta
Odpověď na dvě otázky s konkrétními radami, kroky a vysvětlením chování Františkem Šustou. A jak zní otázky, které jistě zaujmou mnohé z vás?
1. Můj pes je zlatý, ale na vodítku neustále štěká na všechny psy, které potkáme, asi žárlí, že jsou na volno, a chce si hrát, ale mě vůbec nevnímá…
2. Mám doma border kolii a také šeltii, kterou borderka často pase. Ze začátku to byla legrace, jenže se z toho vyklubala až neuróza. Borderka šeltii neustále doma obíhá, blokuje ji a odpočívá teprve až šeltie zamíří na místečko, teprve pak má „volno“. Snažím se na tom pracovat, ale jde to pomalu. Takže bych chtěla poradit všem borderkářům, ať nepodceňují prvotní příznaky pasení, může se to dost zvrhnout a těžce se to pak odnaučuje.
Fyzioterapie
Fyzioterapie psích seniorů / Bc. K. Plačková
Veterina
Víte, co je to hot-spot? / MVDr. M. Štourač, CSc.
Agility
Je bezva vlastnit psa, co používá hlavu – rozhovor Eliškou Panáčovou
Reportáž
Radostný projev na maximum – mistrovství republiky ve výkonu erdelteriérů
Canicross
Čeká nás první závod / P. Fochler
Dostihy
Závodnice s kapkou antiky v krvi – rozhovor s majitele úspěšného faraonského psa
Dogfrisbee
Dogfrisbee aneb Létající psi – další díl oblíbeného a návodného seriálu, který je pomocnou rukou pro všechny, kteří chtějí psu házet frisbee
Flyball
S cane corso na flyballové dráze – ač je to neuvěřitelné, představíme vám závodnici tohoto mohutného plemene s flybalovou licencí
Výcvik malých plemen
I Deliquent umí poslouchat – rozhovor – S malými šeltiemi plnými energie se velmi často můžeme setkat na agility parkuru či flyballové dráze, ale ani výcvik poslušnosti jim není cizí. Eva Chmelíková se rozhodla se svým psem Deliquentem z Ďáblovy Studánky zajít ještě dál a úspěšně se věnuje nejen sportovní kynologii, ale i velmi obtížnému záchranářskému výcviku. Ostatně úctyhodný počet složených zkoušek za ně hovoří jasně – Zkoušky: : MA1, MA2, ZZZ, ZZP1, ZZP2, RH-E, RH-TA, RH-FA, BH, FPr1, FPr2, FPr3, StPr1, FH 1, ZZO, ZOP, ZPU-1, OB-Z, OB-1, ZMMP, ZMP-1, ZPS1
Lovecký výcvik
Výcvik v honitbě začínáme na poli – nácvik krok za krokem jednotlivých disciplín jako je slídění, hlasitost, vlečka, dohledávka a přinášení…
Pasení
Pasení – je pro energické krátkosrstou kolii jasnou volbou – rozhovor s majitelkou úspěšné krátkosrsté kolie jménem Alex Golden Dream Flyingg Ear, Zkoušky: ZOP, ZZO, ZVOP, HWT TS, IHT1-3 TS.
Záchranářský výcvik
Jak si vybrat štěně? „Pro usnadnění výběru toho pravého štěňátka – budoucího záchranáře – z chumlu roztomilých chlupatých kuliček vám nyní přinášíme jeden z možných testů.
Testování štěňat s cílem vybrat z vrhu jedince s největšími předpoklady pro následující úspěšný výcvik není rozhodně novinkou poslední doby. První rozsáhlejší studie a z nich odvozené testy štěňat vznikly v první polovině 20. století v USA. Níže prezentovaný test štěňat vychází z obecně známých testů od Williama Campbella a Joachima a Wendy Volhardových a ze zkušeností s výběrem štěňat určených pro záchranářský výcvik ve službách bezpečnostních a záchranných složek.“ Konkrétní body testu najdete v časopise.
Mantrailing
Umíš číst svého psa? „Každý psovod a pes tvoří tým a v rámci týmu je vždycky nutná určitá forma vzájemné komunikace. V mnoha sportovních disciplínách se vyžaduje, aby pes plnil úkoly člověkem mu určené, a tak jde převážně o jednostrannou komunikaci od psovoda směrem k psovi. Jaká je ale situace například v mantrailingu, kde jsou role prakticky obrácené, protože způsob vypracování stopy určuje pes, a člověk se mu musí umět přizpůsobit?“
Výstavy
171 hovawartů na Klubové výstavě
Pejskař junior
Agility is fun! / M. Steinerová
Hry pro vás
Proč si hrát? Jak naučit psa hledat věci v bytě či slalom mezi nohama psovoda? To zjistíte v novém čísle časopisu.
Šťastný útulkáč
Prostě osud! Jeden ze soutěžních příběhů našich čtenářů, příběhů, které píše sám život a láska psí i lidská.
To vše a mnohem více najdete v čísle 8, které je právě v prodeji!