PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 1/2018
První číslo roku 2018 je tady už teď!
Blíží se Vánoce a Silvestr a na stáncích na vás už čeká náš dárek pro vás – lednové číslo Psa.
Tématem měsíce je (poslední dobou i díky médiím) často diskutované téma – norování. Jedná se o týrání psů či lišek? Je nutné se psy vůbec norování trénovat se živým tvorem? Proč myslivci psy-norníky potřebují a proč jsou nutné zkoušky loveckých psů i z této disciplíny? Zeptali jsme se odborníků: chovatelky jezevčíků Ing. M. Přibáňové a mluvčí ČMKU Bc. V. Tiché.
Na téma norování navazuje i plemeno měsíce – border teriér.Vzhledem možná nenápadný, ale velmi všestranný, neúnavný pracant a sportovec se dnes těší vzrůstající oblibě a to hlavně mezi nemyslivci. Představíme vám jej v portrétu i v rozhovorech s dlouholetými chovateli a aktivními majiteli.
Víte o tom, že šiperky nemusejí být jen černé? Podíváme se na plavou barvu u tohoto plemene. V rubrice Chov najdete podrobný návod, jak upravit amerického kokršpaněla na výstavu.
Pravidelná rubrika věnovaná jedinému plemeni – border koliím – pokračuje! Víte, co znamená zkratka ISDS? Průkaz původu border kolie totiž nemusí být vždy jen od FCI… A my jsme moc rádi za vaši spolupráci na jeho tvorbě i přípravě dalších témat!
Jak můžeme doma pomoci nachlazenému psu? Přinášíme vám recepty z domácí lékárny. Víte, že zábal z brambor nebo inhalování bylinek můžou psovi pomoct stejně dobře jako nám? A také se znovu vrátíme k tématu oblékání psů a funkci oblečků.
V rubrice Výživa psa se opět věnujeme BARFu a podíváme se na krmení leonbergerů J. Šmrhové.
Blíží se Silvestr, který drtivá většina pejskařů nemá ráda jen kvůli bezohledným „odpalovačům petard“! Víte, jak je to s citlivostí psího sluchu? Proč silvestrovské a novoroční veselí může psa i bolet? To jsou otázky na MVDr. M. Štourače. Co je a jak nám může pomoct vázání šátku metodou half-wrap?
Věnujeme se i fyzioterapii, tentokrát s MVDr. Veronikou Gesierichovou a v rozhovoru zvaném „Všeho moc škodí – jak zátěže, tak opatrnosti“ se dočtete, jak je to doopravdy s přetěžováním psů od štěněcího věku. Názory na stejnou problematiku přinášejí i ostřílené závodnice agility v článku „Kdy se štěnětem začít cvičit agility?“ Přinášíme také pohled na používání klikru právě při výcviku agility.
Pokračují seriály a reportáže – z mistrovství světa v dogfrisbee z USA si česká závodnice přinesla bronzovou medaili. Na MR v obedienci byly k vidění precizní a rychlé výkony. Mistrovství světa stopařů ATIBOX se konalo ve větru a dešti. 1. ročník Herding Collie a Sheltie Cup v pasení pro kolie a šeltie dopadl skvěle, rovněž tak i 37. mistrovství republiky záchranných psů SZBK ČR a soutěž ohařů Dunajský pohár. Seriál o dogdancingu pokračuje cvikem válení sudů, ve stopování přicházejí možnosti různých terénů během jedné stopy, v noseworku se podíváme, co obnáší základní zkuška N (nature) a vysvětlíme si, v čem je kouzlo mantrailingu – metodě tzv. double blind.
Přinášíme také velkou reportáž ze světové výstavy psů v Lipsku, fotografie úspěšných českých psů a seriál o junior handlingu se také věnuje této soutěži na světové výstavě.
Nezapomínáme ani na opuštěné pejsky. Hledáte nového parťáka? Možná ho najdete v psím útulku při ZOO Hodonín.
Nenechte si nové číslo ujít! Na stáncích od pátku 22. prosince!