Není MLÉKO jako MLÉKO
Chtěla bych se zeptat, je vhodné či žádoucí psu podávat mléko a mléčné výrobky(tvaroh, Pribináček…) a co kojícím fenkám či štěňátkům? Na netu jsou různé diskuze, bohužel co člověk, to názor, a to i u odborníků.
Jak na tento dotaz odpověděl MVDr. Milan Štourač v aktuální čísle Pes přítel člověka č. 11?
„Mléko a mléčné výrobky patří ve výživě psů ke kontroverzním potravinám. Jak správně podotýkáte, ani odborníci se v této otázce neshodují. Někteří považují mléko a mléčné produkty za „superpotraviny“, jiní za jejich zkrmováním vidí jakékoliv poruchy zdravotního stavu psa, od zánětu uší až po nádorová onemocnění. Jako vždy bude pravda někde uprostřed.
Obecně platí, že žádní savci, s výjimkou člověka, v přírodě nekonzumují mléko po odstavení od matky. To jasně potvrzuje, že mléko není pro výživu savců po odstavu zásadní potravinou! Navíc není mléko jako mléko.
Syrové, nepasterizované, nehomogenizované mléko přímo od ekologicky chované krávy nebo ještě lépe kozy může být vynikajícím krmivem pro psy všech plemen a všech věkových kategorií. Takové mléko si ale musíme produkovat sami nebo kupovat u soukromých zemědělců. V super- a jiných marketech se takové mléko prodávat bohužel nesmí. Standardně se prodává pouze mléko pasterizované, tedy tepelně ošetřené různými způsoby za účelem zabití možných choroboplodných bakterií nebo plísní…“
Druhý článek MVDr. Milana Štourače v témže čísle nese název – POZOR na dětské hračky
„Podzimní deštivé dny a dlouhé zimní večery mohou být příležitostí pro užitečně strávený čas s našimi dětmi. Pokud nejsme smířeni s tím, že děti tráví neúměrně dlouhý čas u počítače, tabletu nebo s chytrým telefonem v ruce, kreativitě se v dnešní době meze nekladou. V ordinaci jsem se setkal se psem, který měl trávicí problémy po zkonzumování hračky, která patří k těm novodobým. Pojďme se tedy podívat, o co jde a proč bychom si měli dávat pozor. SLIZ – může být pro děti nekonečným zdrojem zábavy, působit protistresově pro rodiče, ale také být NEBEZPEČNÝ PRO PSA.
Zdá se, že internet nabízí nekonečné množství receptů na domácí výrobu slizu, pokud se nespokojíme se zakoupením hotového. Existují pěnivé slizy, sváteční slizy, křupavé slizy, tekuté skleněné slizy, pružné slizy a mnoho dalších směsí s nekonečným množstvím barev, textur a motivů…“
Třetím pak je pokračování seriálů na téma BYLINY ve výživě psa – tentokráte si představíme: „Byliny pro podporu LAKTACE
Kojící ženy po staletí užívaly různé druhy rostlin ke zvýšení produkce mléka, léčbě komplikací laktace (bolest bradavek, zánětu mléčné žlázy – mastitidy) a snížení překrvení prsou.
Stejnými problémy v období kojení mohou trpět i samice všech ostatních savců, včetně fen. Po narození je životně důležité, aby štěňata dostávala dostatek živin, a protože někdy jsou vrhy fen opravdu početné, závisí spousta životů a zdraví štěňat na tom, aby mléka bylo dostatek a bylo špičkové kvality.
Existuje několik způsobů, jak můžeme pomoci feně produkovat dostatečné množství kvalitního mléka. Jeho tvorba je však závislá na funkci celého organismu, takže vyžaduje pozornost a péči nejenom stav mléčné žlázy.
Kojící fena potřebuje až třikrát vyšší přísun krmiva. Proto krmíme kojící fenu vícekrát denně v menších porcích, ideálně vysoce kvalitním, lehce stravitelným krmivem. Malý úbytek hmotnosti během kojení je normální, ale nesmí být příliš znatelný. Kvalitní bílkovina a vápník jsou pro kojící fenu velmi důležité…“
Všechny tři články najdete v kompletní podobě v novém čísle Pes přítel člověka č. 11, to si můžete objednat v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či v tištěné bez platby za poštovné na www.casopisyprovas.cz (tam je možnost objednání starších čísel a hlavně předplatného našeho časopisu).