KDO HO ZNÁ? (Aneb hledají se bílí psi:))
Portrét plemene v novém Pes přítel člověka č. 2 patří bílému pastevci. Je to maremmansko-abruzský pastevecký pes!
Ten pochází z Itálie, kde se po celá staletí tradičně používá ke strážení majetku a stád před predátory, včetně medvědů. Jeho historie je starší než 2000 let a zmínky o něm známe už z doby 2. století př. n. l., z textů latinských autorů Varroneho a Columelly, kteří maremmány popisují jako skvělé hlídače římských stád. Jejich původ je spojen s italskou oblastí Abruzzo, kde se dodnes chovají jako ovčáčtí psi, a s oblastí Maremma v jihozápadním Toskánku. Proto maremmansko-abruzský pastevecký pes. Kromě Itálie je však toto plemeno po celé Evropě stále velmi vzácné.
Příbuzenské vazby má pravděpodobně s řadou dalších horských pasteveckých psů od Pamíru až po Pyreneje, mezi nimi nechybí například arabaš a akbaš z Turecka, slovenský čuvač, kuvaš, komondor, pyrenejský horský pes z Francie a další. Do Evropy se tito velcí bílí ovčáci rozšířili zhruba před tisíci lety a nyní, s návratem velkých šelem, má chov těchto pasteveckých psů opět velký význam i na území Česka.
Vzhled
Maremmáni jsou velcí, zpravidla bílí psi s hustou, tvrdou a dlouhou srstí. Podsadu mají měkkou a teplou. Jejich obvyklá bílá barva může mít i různé odstíny, např. citrónovou nebo žlutohnědou. Okolí očí a pysků, nos a polštářky mají vždy černé. Vynikají svou krásou a navzdory svým rozměrům jsou velice rychlí, pohybliví a mírní.
Výška v kohoutku u dospělého psa se pohybuje v rozmezí 65 až 73 centimetrů, u feny je to 60 až 68 centimetrů. Průměrná hmotnost se u dospělého psa pohybuje mezi 36 až 45 kilogramy. Samci jsou zpravidla větší, vytrvalejší, tvrdohlavější a mají výraznější kohoutek. Fenky naproti tomu bývají elegantnější, jemnější v pohybu a drží si větší odstup.
Jsou velmi dobře odolní vůči rozmarům počasí, proto je pro ně přirozené zůstávat celoročně venku. Proti dešti a chladu je chrání dvojitá kožešinová srst. Potřebují dostatečný výběh a odpočinek jim stačí poměrně krátký. Brzy jsou opět plní síly k plnění dalších úkolů.
Jaká je jejich povaha? Co chovatel radí při jeho výchově? Jak je na tom plemeno se zdravím, kolik jich u nás žije, jaké jsou podmínky k uchovnění a kdo jej zastřešuje?
To vše se dočtete v Pes přítel člověka č. 2! Ten si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz (v ČR bez platby za poštovné) či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz .
Máte jednice tohoto plemene doma. Anebo plemeno jiné, které by si vizuálně šlo velmi snadno splést? Pošlete nám na redakce@pespritelcloveka.cz fota, můžeme z nich připravit malý kvíz – poznávačku plemen v časopise!