www.pespritelcloveka.cz

Jak se žije s KATALÁNSKÝM OVČÁKEM A LANDSEEREM?

Jaký je rozdíl mezi tím, když pracuje katalánský ovčák, anebo něžný obr landseer? Jde to vůbec dohromady, tak rozdílná plemena? Svůj života s touhle dvojicí nám popsala paní Lída Makkiová. S landseery má mnohaleté zkušenosti, ale před dvěma lety si pořídila i fenku katalánského ovčáka a netušila, jakému dobrodružství jde naproti.

Víte třeba, jak vypadá lehni v podání katalánského ovčáka a landseera?
Povel lehni je u katalánského ovčáka Kejt – lehni, výskok, otočka, lehni – no tak ležím. Ale statečně pilujeme. Zato rozvážná landseerka Ziva se ještě po povelu rozhlédne – jé, motýlek, jé, ptáček na obloze, cože to ta panička říkala? No říkala lehni, tak dobře, a sklátí se k zemi…

Proč katalánský ovčák?
Katalánského ovčáka jsem viděla na výstavě v Brně a zaujal mě krásným plavým kroužením v kruhu a tím, jak vypadá. Ale říkala jsem si, že „to zase bude česání“. V té době byla jedna jediná chovná stanice a vůbec by mě nenapadlo, že si ho jednou pořídím. Každý mi to rozmlouval, protože temperament katalána je o 100 % nad landseerem a mně už také není dvacet ani třicet let 😊. Ale jednoho dne jsem si dovezla hnědou kníkající kuličku jménem Kejt, nad kterou se doma postavila šedesátikilová Ziva. Landseer je sice velký pes, ale přitom tak opatrný a jemný (věděla jsem to už u dětí ze školky), takže jsem ani neměla strach, že jí něco udělá. Lehla si k ní a já v tu chvíli věděla, že tohle zvládneme.
Katalánský ovčák je řazen mezi 1. skupinu FCI tedy plemena ovčácká. Kamarádky si ťukaly na čelo a říkaly: „No to jsem zvědavá, co s ním budeš dělat na vodě.“ Vodní záchranařinu trénuji asi dvanáct let, takže jaro a léto i část podzimu jsem prostě ve vodě. Kejt jsem si dovezla v ideální čas, takže s námi mohla na jaře jet do Chorvatska. Jezdíme na jaře a na podzim týden trénovat i s lodí. Cestu zvládla levou zadní a u moře, když Ziva šla do vody, tak Kejt také. Měla jsem fakt radost, že plave a vody se nebojí, ale to jsem ještě nevěděla, jakému „cirkusu“ budu čelit na břehu, když ona tam bude muset zůstat, zatímco Ziva půjde do vody. Nemůžu přece cvičit s oběma psy najednou. Musí umět zůstat na místě, když jdu s jiným psem. Tohle teda bylo za trest. Kvílení a řev vraždícího psa se nesl kilometry daleko a Ziva jen stála a koukala, co ta malá příšera vyvádí…“

Jaké jsou rozdíly s holkami v běžném životě?
Co obnáší vodní záchranařina?
Odpovědi na tyto otázky se dočtete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 4, které si můžete v tištěné verzi objednat na www.casopisyprovas.cz (v ČR bez platby za poštovné) či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz . Máme tu chovatele, majitele těchto dvou plemen? Pošlete nám fota, napište své zkušenosti – rádi otiskneme. redakce@pespritelcloveka.cz

Koupit časopis