PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 10/2019
Královnou podzimu je podle MVDr. Milana Štourače DÝNĚ! Ano, tak zní téma v rubrice Výživa psa. Věděli jste, že dýně podporuje zdraví trávicího traktu, a ačkoli to může vzdorovat běžnému chápání, dýně mají jedinečnou schopnost léčit zácpu i průjem u psů?
Stejný autor nám představí JEŽKA z pohledu netypického – coby přenašeče dvou bakteriálních onemocnění přenosných na psa. Pan doktor nám v tomto čísle zodpoví tyto dva čtenářské dotazy: „Přátelé, nemáte někdo zkušenost s nějakým HODNĚ účinným repelentem, který by zabránil muchničkám v úplném sežrání mých psů? Už jsem z toho na nervy! Nic nefunguje, a to jsem vyzkoušela snad všechno…“a „Máme tříměsíční štěně, které často škytá. V parku mi pejskaři říkali, že bude asi nemocné, protože jejich psi neškytají. Mám zajít k veterináři?“
Kam zmizely ony cíle, plány v chovu psů? Komise FCI zasedající UŽ v roce 1995 došla k mnoha bodům týkajícím se ZDRAVÍ, ale kolik z toho bylo uvedeno do reálného života v chovu psů, v posuzování na výstavách? Kolik z oněch bodů je obrovským problémem, který ale nikdo neřeší? Jenže… Existuje dnes vlastně ještě cílený, zodpovědný CHOV, kde je podstatné ZDRAVÍ a kvalita života odchovaných jedinců? To jsou otázky, které vás musí napadnout i při pročítání oněch 24 let starých, prý ZÁVAZNÝCH bodů… Zajímá nás váš názor!
„Proč už se štěnětem netrénuješ?“
V současné době existuje trend trénovat mladé psy už od velmi raného věku na různých pomůckách, například učit je stát delší dobu na podložkách nebo v hodně malých bedničkách. Současně jako by se majitelé báli, že když pustí štěně do přirozeného prostředí, poškodí mu to natrvalo muskuloskeletální systém, a přitom je tomu přesně naopak. Jak má vypadat pohyb štěněte v jeho prvním půlroce života? Věděli jste, co vlastně znamená balancování štěněte na podložce pro jeho tělo? Především při tom nutíte malé štěně, aby zůstávalo v určité poloze po delší dobu – v tomto věku může být příliš i 10 sekund. Štěně používá stále stejné svalové skupiny a je neustále „pod tlakem“, nemá prostor pro duševní ani fyzické uvolnění. Naučí se tak, že má při setkání s výzvou ztuhnout, a ne se uvolněně pohybovat kupředu. To může být vzorec, který se uloží na celý život, takže když se objeví výzva, štěně ztuhne, namísto aby se jí uvolněně přizpůsobilo. Časem to může mít za následek ztrátu pružnosti, ztuhlost a bolesti svalů a nakonec i zranění.
Co vám ještě nové číslo Psa přináší?
Na plyšového medvídka, prosím! – představíme vám pomeriana a jeho úpravu srsti.
Co je to nepříbuzenská plemenitba? pohledem RNDr. Jaromíra Dostála
V rubrice Handicapovaný pes příběh fenky rhodéského ridgebacka s názvem Nikdy se nevzdávejte!
V portrétu plemene vám představíme australského honáckého psa. Honáka, který potřebuje zaměstnat hlavu, ne nohy. Psa nejen líbivého, ale především všestranného, o čemž svědčí i úspěchy a složené zkoušky mnoha z nich, některé vám představíme v galerii TOP jedinců.
Borci z turkmenských planin – nový díl seriálu věnovaného plemenům stále využívaným k původnímu poslání vám představí pastevecké psy známé pod označením alabaj. Alabaj je subtypem středoasijského pasteveckého psa, jedná se tedy o jednu z jeho původních přírodních forem. Jde o velmi odolného a skromného pastevce, který dodnes plní své poslání: chrání a pečuje o stáda ovcí. Přinášíme vám autentický příběh pana Pavla Svobody, který měl možnost na svojí expedici vidět tyto skvělé pracovní psy na vlastní oči v jejich domovině, Turkmenistánu. Jeho cenné a zamyšleníhodné postřehy přinášejí zajímavé čtení, které si zkrátka nemůžete nechat ujít.
Neznámá plemena světa – aneb znáte tato:
Shorty bull – veselý kansaský buldozér
Zerdeva – hlídač a lovec z tureckých končin
Výchova psa
Rrruce prrryč! / M. Mannelová
Jak omezit projevy teritoriální agrese psa vůči člověku / Ing. E. Koru, doc. Ing. P. Řezáč, CSc.
Jak jsem se dostal k práci s vlky / F. Hrach
Učíme psa soustředění / Maria Hense
Agility
Letní agility tábory – ano, či ne? / E. Kaletová
Dogfrisbee
Pouštění disku a soustředěnější hra / Y. Andrová
Dogdancing
Chůze za hůlkou / P. Balajková
Mushing
Není tábor jako tábor / PhDr. Ing. Ludmila Malinová, MBA
Klasický výcvik
Mezinárodní závod CACIT / P. Fürstová
Woody, takový trochu Hujer / S. Čermáková
Knírači, vedro a moje malá Šerda / H. Emmerová
Co je moderní výcvik psů? / M. Laco
Nosework
Najde – nenajde / S. Čermáková
Cestování se psem
Tipy na výlet / L. Búziková
Pozvánka na akci
Adopťáček
Nechybí samozřejmě ani:
Zajímavosti z psího světa
Vaše dopisy
Fotosoutěže
Kvíz, křížovka
Nové číslo Pes přítel člověka č. 10 je právě v prodeji!