Užít si JÍZDU!
To je heslo musherské i životní dvojice, která má v současné době deset psů. Seznamte se, prosím, Michaela Bednářová a Martin Vysocký. A koho že to mají domaJ? ANEB první představení velké smečky začíná!
Máme doma 3,5letého syna Štěpánka a deset severských tažných psů, dva desetileté samojedí bráchy, Aklaka a Azariáše Indiana River, se kterými jsem se začala věnovat musherskému sportu, ale jen tak pro sebe.
Dále máme už jen fenky, samojedku (Cesinku) Casiopea z Pradědova údolíčka (8 let), aljašskou malamutku Berušku Od borovicového lesa (8 let), adoptovanou huskynku Anie (cca 7–8 let), jakutskou lajku (Muffin) Baby’s Sweet Muffin With Lovely Smile (3 roky), fenu grónského psa (Queenku) Dark Queen Třpytivý sníh (2 roky) a tři sibiřské husky (Boo, Bubák) Chichibu Shadow of wolf (3 roky), (Gumička) Gummy Bear Arctic Devil (2,5 roku) a (Jůlinka) Jamaica Cove Shadow of wolf (přes 1,5 roku).
Letošní závodní sezónu s námi vyběhávali pracovní, závodní zkoušku ještě jakutská lajka (Daliya) BuzBuri Idel Daliya (3 roky) a dvě fenky sibiřského husky (Hopinka) Holly Hope Jednička (3 roky) a (Ellí) Allstar Davidiann (2 roky) a jednou jsme měli i záskok, Boo měla zánět dělohy, tak za ni zaskočil její brácha (Čenda) Chairman’s Shadow of Wolf.
Nabízí se prosba o srovnání jednotlivých plemen. Jací jsou v životě, v práci, co je pro ně specifické, co by měli vědět případní zájemci o ně?
Plemena to jsou rozdílná nejen ve vzhledu, ale i v mentalitě a vyjadřování. Jediné, co je spojuje, je nadšení do práce, běhu, i v tom se všechna plemena značně liší rychlostí, sílou a vytrvalostí. Všechna tato plemena jsou smečkovitá, je pro ně lepší žít ve společnosti více psů.
Všichni seveřani jsou volnomyšlenkáři, jsou to v duši stále svobodní psi. Nejsou vhodní pro lidi, co chtějí poslušné parťáky, ne, opravdu se nedají vycvičit jak ovčáci. A ano, opravdu potřebují pohyb. Jen bych netvrdila to, co vám napíše většina, že potřebují 20 km denně. My učíme prvně psy odpočívat, a až když to umí, učí se pracovat. 😀
Dost často se také setkávám s tím, že si nováček pořídí seveřana a v květnu napíše, že jde vytáhnout kolo a začne sportovat. Dosti lidem nedochází, že v květnu se spíš kolo dává zpět do garáže a jde se odpočívat. S těmito psy se sportuje pod 15 °C, s některými pod 5 °C v jakémkoliv počasí, které spoustě lidem zrovna není příjemné.
Vím, že tato plemena jsou líbivá, moderní, ale lidé by si jejich pořízení měli opravdu dobře rozmyslet. Byla šlechtěna pro práci a pomoc člověku v těžkých životních podmínkách severu. Rozumí životu ve smečce a tento život jim vyhovuje. Tito psi se nepřizpůsobí vám, ale vy svůj život musíte přizpůsobit jim, jsou životním stylem, ne módní záležitostí. Pokud jim podlehnete, tak v jeden moment zjistíte, že chodíte v montérkách, gumovkách, bydlíte mimo obec, chlupy máte všude, i tam, kde byste je nečekali, každý den máte „o chlup lepší jídlo, kávu…“.
Aljašští malamuti jsou v mém životě již 32 let. Jsou to líbezní zpěváci, jejich jemné vytí člověka až hladí na duši, do které vám svým hlubokým pohledem i proniknou.
Je to velice kontaktní plemeno, dle nás ze všech seveřanů nejvhodnější k dětem. Malamuti jsou skvělé chůvy, milují děti. Na oplátku jsou tvrdohlaví, když malamut nechce, nepohnete s ním ani traktorem :-D.
Pracují rádi, ale mají své tempíčko, já ho nazývám kochací jízdou.
Je to tvrdé plemeno, má svou hlavu. Potřebuje pevnou ruku a řád.
Než jsme si naši Queenku pořídili, spousta lidí nás od grónského psa odrazovalo, někteří se i doteď chytají za hlavu, že jsme blázni. Ti, kterým životem gróňák prošel, nám říkali, že to byl nejlepší pes v životě, jen dospěl až v deseti letech. Ano, opravdu dospívá pomaleji než ostatní.
Naši holčičku máme dva roky a prozatím můžeme napsat, že je to úžasná kontaktní, pracovitá fena s hlubokým hlasem, projevující se krátkým vytím a brumláním. Má neskutečně hluboký pohled, ze kterého čiší moudrost.
Tomuto plemeni v krvi koluje práce, a když ho nezaměstnáte vy, zaměstná se samo. Má až neuvěřitelnou sílu, je vhodnější pro delší vytrvalostní tratě. Co je na něm specifického? Gróňák nežije s vámi, ale vy s ním. Toto plemeno je opravdu vhodné pouze pro sportovně založené lidi, kteří minimálně chodí na túry.
Jaká je jakutská lajka. Samojed, sibiřský husky?
Proč vlastně mushing? Co znamená taková to smečka a sport v reálném životě? Jak vypadají tréninky, krmení, ustájení, veterina, dovolené bez psů? Jak nákladné je takovou smečku živit a jak krmíte během tréninků, na závodech a mimo sezonu? A co lovecký pud psů? Chodí s nimi například na volno na vycházky? Co kdyby přes trať, kde táhnou sáně, přeběhly srnky? Jak se řeší háravé feny a psí senioři? Co říkají dnešní módě sibiřských husky coby rodinných psů?
I na tyto otázky najdete velmi čtivé a zajímavé odpovědi musherské dvojice v novém čísle Pes přítel člověka č. 2. Pes přítel člověka č. 2 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz (v ČR bez platby za poštovné) či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz. A koho vám představíme v příštím čísle s velkou psí smečkou? To záleží i na vásJ Stačí nám napsat na redakce@pespritelcloveka.cz.
Foto: Nikol Pecková