DEVÍTKA je na světě :-)
A začněme pěkně „zhorka“ – v mnoha zemích zakázaný, v jiných zemích s přísnou regulací, to je KRATOM. Znáte? Má specifické stimulační, psychoaktivní a analgetické účinky, které můžeme použít pro léčbu některých onemocnění, zvládání akutní i chronické bolesti…
Druhý článek je také z oblasti veterinární a nese název Chiropraxe není různé škubání a křupání! Ale co to tedy je? Komu může pomoci, jak probíhá… S MVDr. Martinou Kašpaříkovou jsme probrali třeba i separační úzkost či reaktivitu psa J.
A když jsme u chování psů, představíme vám krásný a opravdu VELMI motivující příběh 16leté Kláry Nedvědové, která si vzala pesana z útulku a čekalo ji zvládání některých obtíží – Semmyho útěky, schody, seznamování s kočičím (ne)přítelem… až k prvním závodům v canicrossu a hlavně poznání: „Díky mému Semmymu jsem přestala přežívat a začala žít. Protože on mi ukázal, kdo doopravdy jsem…“
Plemena psů: Víte, kdo se skrývá pod názvemcane di mannara? Je to pastevecký a strážní pes pocházející z Itálie.
Chov: CHOV psů nemá být konkurenční boj aneb Nenechme se ošálit výstavními úspěchy a spoléhejme na vlastní úsudek. Konkrétní rady, zdravotní strašáky – zkrátka JAK poznat zodpovědného chovatele. Stafbul FROSTIE „v ohnivém kruhu“ aneb o obsahu certifikátu Stud Book Number v zemi původu. Možná inspirace pro chovatelské kluby u nás, co říkáte?
A na strabě odvrácená stránka zodpovědnosti, tedy nezodpovědnost ba krutost některých majitelů psích seniorů – s tou se setkáte v článku Nejčastěji nyní hledají DOMOV psí senioři. A představíme vám i organizaci s názvem Psí senioři v nouzi.
Můj psí parťák je… Vaše oblíbená rubrika pokračuje. Tentokrát jste nám poslali:
Můj psí parťák je… 1. Adoptovaný psí senior… 2. BÍGL, 3. Prima parťák (příběh jorkšírka s vrozenou vadou nožičky, který to ale dnes válí na závodech v pulleru).
Veterina: Hrozba Středomoří – to je srdeční červivost. Zajímavý rozhovor o parazitech primárně žijících v plicních tepnách…Září je měsícem sleziny – za co je v těle tento orgán zodpovědný? Jak posílit jeho činnost i poznat dysfunkci – projevující se běžně únavou a bolestí svalů? A samozřejmě nechybí tedy ani Výživa pro podporu SLEZINY.
Výživa psů: Recept narajčatové tyčky. Znáte vitamín G2?
Výchova psa: Proč pes dělá, co dělá? Konkrétní „nežádoucí“ chování a jeho příčiny z pohledu majitelky dvou psů, trenérky pracující se psy v útulku Vandy Říhové.
Klasický výcvik: Chceme vidět harmonické dvojice – postřehy a zamyšlení Davida Garcii Suareze ze Španělska, který posuzoval poslušnost na CACITu v Dobříši. Velmi podnětný a zajímavý rozhovor Pavla Vinše. Jakým směrem se bude ubírat posuzování IGP?
A u IGP zůstaneme tentokrát pokračováním rozhovoru s Ladislavem Machem na téma IGP a figuranti: Pes se učí z úspěchů.
Triky krok za krokem: SLALOM mezi nohama.
Cvičím s malým psem: Kdo se skrývá pod názvem chlapík se srdcem Vikingů? Je to plemeno u nás neznámé a to dánsko-švédský farmářský pes, se kterým se jeho majitelka věnuje výcviku a především nám velmi podrobně představí historii a povahu tohoto bezesporu velmi zajímavého plemene.
Obedience: Jdeme na PRVNÍ závody – co je dobré vědět a mít pohledem zkušené závodnice Saši Křivohlavé.
Agility: „Agility – to je pro mě bolest i radost zároveň,“ říká juniorka Lucka Kolaříková, které patří juniorský titul mistra světa, kdy s border kolií Etý vyhrály kategorii U19 medium.
A samozřejmě nechybí zajímavosti, vaše fotografie a fotostránka s názvem Když závodí briard… aneb EMOCE na place atd. Časopis Pes přítel člověka č. 9 si můžete objednat v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či ve verzi tištěné na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné v ČR). Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz, co vás zaujalo, představte nám svého psího parťáka, pošlete fota – neb Pes přítel člověka je již přes 60 let časopis o vás a pro vás! Každý měsíc, aktuálně!