Zatracený APORT
Aport nám to zkazil… Aport máme jak na houpačce… Aport musím předělat, ale jak? V poslušnosti je APORT cvikem, kterému by mnozí dali nálepku “ Naše NOČNÍ můra“.
Tak se na ten cvik podívejme krok za krokem.
“ Kořistnický pud vs. učení chování
Dobrým základem pro správné chování u aportu je podpora kořistnického pudu již u štěňat. Většina štěňat ráda něco nosí, přenáší, některá mají tendenci se tím chlubit majitelům, výborný začátek pro pěstování přinášení aportu. Nebojte se začít od útlého věku – jemně se o aport přetahujte, odhazujte jej a následně vyměňujte za hračku, hrajte závod o to, kdo u aportu bude první. Klekněte si na zem a nechte štěně na vás s aportem skočit a pochlubit se, co to má za kořist. Podsouvejte i jiné materiály a velikosti. Podporujte tuto činnost, ale zároveň pozor, někteří psi mají tendenci se u aportu přetáčet, což může skončit například vyštěkáváním na aport. Vše by mělo mít svá pravidla, hranice a časový limit, kdy už tato hra končí a pes se zvládne uvést do klidu. Pouze podporujte přirozené chování nošení předmětu, nevytvořte z toho aportovací koloběh… A POZOR – aport NENÍ hračka! Nenechávejte činky bez dozoru se psem, nechceme, aby z nich pes nadělal třísky, ožužlával je apod. Na to jsou jiné, vhodnější pomůcky.“
A jak je tomu u OBEDIENCE?
Jak má provedení cviku APORT vypadat? Jaké typy aportu se v OB používají? Co se ve cviku hodnotí? I to najdete v článku Saši Křivohlavé v Pes přítel člověka č. 6. Objednat si jej můžete v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či na www.casopisyprovas.cz (tam můžete objednat i starší čísla našeho časopisu). A protože se aportu budeme věnovat i v dalších číslech časopisu uvítáme vaše fotografie a rady. Rádi je u seriálu otiskneme. Tak, jak jste zvládli APORT vy?