Znáte BYLINY proti artróze a bolesti pohybového aparátu?
Jedním z nejčastějších důvodů, proč klienti přivádějí psy, bohužel nejenom středního a vyššího věku, k veterináři, je artróza. Jde o degenerativní onemocnění, při kterém dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a v návaznosti na ni také ke změnám kosti a přilehlých měkkých tkání. Artróze předchází zánět kloubu – artritida. Oba stavy se klinicky projevují bolestivostí, kulháním různého stupně a různě nízkou tolerancí pohybové zátěže.
Pro většinu veterinářů jsou první volbou léčby artrózy tzv. nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) s účinnou látkou např. meloxicam, karprofen, celecoxib apod. I když jsou tyto léky často velmi účinné, mají zvláště při dlouhodobějším používání schopnost způsobit u psů jaterní, ledvinové a/nebo gastrointestinální komplikace.
Léky však nemusí být ve všech případech jedinou nebo nejlepší možností léčby artrózy.
Vysoce účinné pro zmírnění bolesti a zánětu mohou být byliny a bylinné extrakty. Jejich mechanismy jsou často podobné mechanismům léčiv, ale bez mnoha potenciálních negativních vedlejších účinků.
A jakými bylinami můžeme svému psu POMOCI?
Stále častější je využívání pro léčbu bolesti u psů přípravků z konopí. Složky v konopí, ať už jsou popsány jako konopí nebo marihuana, mohou mít pozitivní účinky na zánětlivou i neurogenní bolest prostřednictvím různých mechanismů. Kanabinoidy jako CBD a THC ovlivňují bolest přímo prostřednictvím endokanabinoidních receptorů.
Málokdo zná ale už třeba arniku. Arnika je malá vysokohorská bylina se žlutými květy, z nichž se vyrábí čaj, tinktura nebo masážní olej. Působí protizánětlivě a zmírňuje bolest při modřinách, výronech, artritidě a zánětech. Arnika se u psů používá zevně…
Kompletní článek seriálu o BYLINKÁCH od MVDr. Milana Štourače najdete v Pes přítel člověka č. 5, které je nyní v prodeji. Zakoupit si jej můžete i na www.casopisyprovas.cz.
A když jsme u té výživy – Což takhle dát si TUŇÁKA?
Maso tuňáka je vynikajícím zdrojem vitamínů B1, B2, B3, B6 a B12, vitamínů D a A, cholinu a minerálů fosforu, draslíku, jódu, hořčíku a selenu. Část selenu se nachází ve formě selenoneinu, který může být zvláště cenný z hlediska svých antioxidačních schopností. Tuňák oproti jiným druhům ryb obsahuje malé množství sodíku. Navíc poskytuje výborné množství omega-3 mastných kyselin (zvláště DHA a EPA) a je úžasným zdrojem kvalitních bílkovin. #casopis #magazin #vseopsech #pespritelcloveka #kynologie #vyzivapsa #byliny #veterina #prazskavydavatelskaspolecnost