12 VELIKONOČNÍCH bylin
A jejich možné využití ve výživě psa či člověka nám představí MVDr. Milan Štourač v novém čísle Pes přítel člověka č. 4
„Datlová palma byla nezbytnou součástí života a ekonomiky starověkého Izraele. Kmeny se nařezávaly k získání šťávy, která obsahuje 70 % cukrů, pro výrobu cukru a kvašených nápojů, dřeň se vysušila a rozemlela na mouku na nekvašený chléb. Samotné kmeny sloužily jako stavební materiál. Listy se používaly na střešní došky, tkaly se z nich látky, sloužily jako potrava pro zvířata a základní zdroj stínu před intenzivním středovýchodním pouštním sluncem. Listí se používalo k ovívání příslušníků vyšší třídy a často se rozhazovalo před královskou rodinou a vysokými úředníky jako raná forma „červeného koberce“, který měl chránit jejich oblečení před prachem na cestě. Ovoce poskytovalo olej, vodu, jídlo a vosk. Květiny se používaly k výrobě parfémů. Palma byla považována za dar od Boha a byla symbolem bohatství Judeje a také univerzálním symbolem bohatství a luxusu. Rozsypáním palmových listů před Ježíše zástupy posílaly poselství, že věří v Ježíšovo božství a symbolicky „odevzdávají své světské statky“ na počest Mesiáše.
V našich zeměpisných podmínkách nahrazují křesťané listy palmy větvičkami vrby s tzv. kočičkami.
Datle jsou především okamžitým zdrojem energie, ze všech druhů ovoce mají nejvyšší energetickou hodnotu, obsahují více jak 70 % přírodních cukrů, proto bývají označovány jako „přírodní palivo“. Psům je můžeme podat rozmačkané před jakoukoli fyzickou aktivitou, případně také během ní. Jsou bohatým zdrojem draslíku, chlóru, železa a vitamínů skupiny B. Čerstvé obsahují hodně vitamínu C, sušením jeho obsah však významně klesá.“
A jak je to s dalšími? Co taková – hořčice, mučenka, dřín, myrha, aloe vera, zmarilka, bazalka, jablečník, šťovík, mangold a řeřicha.
Kompletní článek najdete v Pes přítel člověka č. 4, k objednání i na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné) či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.