Můj sen? Aby můj pes zvládal chůzi u nohy…
Kolik majitelů psů by se pod toto asi podepsalo. Cvik znamenající pohodu pro vás, vašeho psa i vaše okolí. Chůze u nohy může být jak důležitým cvikem pro každodenní život, tak oblíbeným trikem, který váš pes bude vyhledávat. Chce to jen zápal z vaší strany a trénink formou krátkých, ryze krokových úseků. Jakmile překonáte počáteční trable, někdo až odpor, :)) uvidíte, že se vám snaha několikrát vrátí při běžném fungování.
Před mnoha lety jsem měla naučenou jen chůzi u levé nohy, nyní už roky trénuji obě strany. Mohu tak dle situace psa poslat na klidnější stranu, kde nebude přímo míjet třeba psa, kočárek, oddělit ho tak svým tělem. Dát protijdoucím jasný signál, že mám psa plně pod kontrolou.
Nemám ráda průchody kolem dvojic, kdy je pes sice na vodítku, ale před pánem s možností pohybu do stran. Odhadnout jeho chování je obtížné a nedává mi pocit jistoty, že je pes skutečně pod plnou kontrolou. Za velmi podstatný a užitečný cvik pokládám cvik „mezi“, kdy si mi pes sedne mezi nohy. Je tak chráněn, plně pod kontrolou. Učím to své psy i psy v dočasné péči a velmi to pak oceňuji třeba ve vlaku, ale právě i na chodníku, když kolem nás prochází dvojice, u které si nejsem jista. Či když nás míjí množství lidí, dětí, jedou koloběžky. Máme nyní doma deset psů a každý má jiné potřeby, řeší jiné situace, některého v této pozici mám pod lepší kontrolou, někomu tak dávám naopak jistotu, další by v této pozici získal naopak příliš velkou sebedůvěru a měl potřebu být více ve střehu. Každý pes je jiný, ač je vychováváte v identickém prostředí a podmínkách. Znát svého psa, rozumět mu, uvědomit si a respektovat jeho povahové rysy a s těmi pracovat k jeho spokojenosti je jediná funkční cesta.
V Pes přítel člověka č. 10 najdete JAK NAUČIT provozní chůzi u nohy, tedy chůzi v běžném životě. A hodit se bude určitě i cvik druhý OČNÍ kontakt. Na vycházkách téměř kdekoli se můžete bavit – OBÍHÁNÍM předmětů. A jeden cvik na doma, který se kdykoli může hodit třeba při ošetřování psa či jeho masáži. Aby pes takovéto ošetření zvládl bez zbytečného stresu a aby mohl terapeut v klidu pracovat, ne se se zvířetem „prát“, je třeba věnovat alespoň nějaký čas nácviku. Bohužel není ojedinělé, že majitelé na svých psech doslova leží, aby zajistili, že setrvá v pozici, které je zrovna potřeba. I to je naše téma.
Pes přítel člověka č. 10 právě nyní v prodeji či na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné) či v el. verzi na www.caopispresinternet.cz.
A co vy a váš pes? Jak zvládá chůzi u nohy v běžném životě (nikoli na cvičáku), učíte psa chůzi jen u levé nohy či pravé? Napište nám:)