Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Toto je téma v našem aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 9 - Dobrý den pane doktore, mám na vás dotaz: jaké je riziko, že pejsek chytne nemoc od člověka? Mám na mysli klasické lidské virózy, jako jsou bolení v krku, rýma, kašel… Popř. které viry, bakterie nebo parazité jsou přenosné ze psa na člověka nebo opačně? Moc děkuji. Marcela Nejezchlebová, Křtiny. Asi jediné onemocnění, kterým může člověk nakazit psa, je infekce prvokem Girardia lamblia. Jde o parazitární onemocnění trávícího aparátu zvířat i lidí, které je rozšířeno po celém světě včetně zemí s vysokým hygienickým standardem. Hlavním klinickým projevem jsou průjmy různé intenzity, velmi často se opakující. Trusem pacienta jsou vylučována klidová, velmi odolná stádia tzv. cysty. Cysty znečišťují vodu a prostředí a po jejich pozření psem či člověkem se uzavírá jejich životní cyklus.

Čtěte dále
Publikováno: 27.8.2018 16:31:59
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Venku sice ještě panují vedra, my už přicházíme s prvním podzimním (zářijovým) číslem Psa. A naše témata jsou prostě ze života: Co dělat, aby se pes neztratil, a co dělat, když se náhodou ztratí? Jak pomáhá nejen myslivcům GPS pro psy a jaké je nejlepší vybavení do přírody pro vás i vašeho psa? O tom to všem je velké téma měsíce Pes a myslivost.
Malí řvouni versus jemné duše v křehkém těle – vídáme je téměř denně. Pejsci malých plemen, uštěkaní, bojácní, bez opory svých pánů. A přitom návod, jak neudělat z malého psa uštěkance, je tak jednoduchý…
Má váš pes rád zmrzlinu? Je vůbec pro psy vhodná? MVDr. M. Štourač vám poradí v článku „Dejte mu taky trochu líznout…“ Ve veterině se podíváme na věčný letní problém zvaný osina a řekneme si, kdy a proč může být koňský trus nebezpečný pro psy. Odpovíme na dotaz čtenářky, jaké je riziko nákazy psa od člověka, a v pravidelném seriálu o biochemickém vyšetření krve se podíváme na chlor. Představíme vám také nástroje na trimování a příběh mopse Morrise na vozíčku.
Plemen měsíce je „český pes pro českou krajinu“ – český fousek, v jehož portrétu se dozvíte zajímavosti z historie i chovu, a přinášíme i příběh chovatelů, kteří se vydali za svými fousky až za polární kruh. Fouska srovnáme se dvěma dalšími plemeny ohařů – slovenským hrubosrstým a německým drátosrstým, a také s plemenem Korthalsův griffon.

Čtěte dále
Publikováno: 24.8.2018 5:43:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

O víkendu se v Dobříši konal již 13. ročník Mezinárodního šampionátu ve sportovní kynologii podle IPO3. Posuzovali rozhodčí: stopa: Martin Matoušek (ČR), poslušnost: Miroslav Ryneš (ČR), dlouhodobé odložení: Karel Havelka, obrana: Pierre Wahlström (Švédsko). Figuranti: Jaroslav Vyhnal, David Hanel, Daniel Paleček.

Čtěte dále
Publikováno: 20.8.2018 9:59:00
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

ČMKU Junior Open je soutěž pro mladé psovody do 18 let v kynologických discipínách agility, dogrisbee, junior handling a sportovní kynologie. Uskuteční se o víkendu 22. - 23. září v areálu MSKS Zbraslav u Brna.

Čtěte dále
Publikováno: 16.8.2018 10:43:09
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Česká reprezentace dětí a juniorů Klubu agility ČR se vrátila z EOJ v Nizozemsku, které se konalo 13. - 15. července, s výsledky z říše snů. Již dlouhodobě dokazuje, že patří mezi špičku světového juniorského agility, ale letošní výsledky předčily očekávání i těch nejoptimističtějších odhadů. Přivezli jsme 14 medailí! 6 z jednotlivých běhů jednotlivců i družstev a 8 těch nejcennějších – ze součtu jumpingu a agility, které se sčítalo do konečných výsledků. Děti a junioři reprezentací z téměř všech koutů světa třikrát slyšeli českou hymnu, která hrála pro naše zlaté děti a juniory stojící na stupních vítězů. Toto „mistrovství Evropy“ už dávno přesáhlo hranice starého kontinentu, rok od roku zvyšující se počet soutěžících týmů přijíždí a přilétá z čím dál odlehlejších států, takže výjimkou nebyla účast USA a Japonska.

Čtěte dále
Publikováno: 15.8.2018 9:39:21
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Ve dnech 9.-12. sprna se v holandském Amsterodamu koná světová výstava psů, na kterou je přihlášeno neuvěřitelných 33 500 psů 362 plemen ze 72 zemí světa.

Čtěte dále
Publikováno: 10.8.2018 10:09:12
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP

Ve dnech 17.-19. srpna se uskuteční již 13. ročník prestižního mezinárodního šampionátu ve sportovní kynologii – CACIT IPO Dobříš. V královské kategorii IPO3 se představí tradičně s velkou převahou zástupci plemene německý ovčák a belgický ovčák malinois, přihlášeni jsou ale i dva tervuereni a dva rottweileři! Zazávodit si mohou psovodi i v rámci týmových soutěží.

Čtěte dále
Publikováno: 8.8.2018 9:18:04
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

V čísle 8 začínáme se staronovou rubrikou Poradna, v níž budou naši odborníci odpovídat na dotazy čtenářů. V čísle 8 se budeme věnovat letní hrozbě v přírodě - zmiji a chirurgické prevenci proti torzi žaludku zvané gastropexe. Na oba dotazy odpoví MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zmije
Dobrý den pane doktore,
chtěl bych se zeptat na uštknutí psa zmijí. Jaké mohou být příznaky a jak to psi snášejí? U nás je poměrně dost zmijí, a jelikož hodně chodíme po lesích a loukách, může psa kdykoli kousnout a já si toho třeba nevšimnu. Děkuji za odpověď. Petr


Letošní extrémně teplé jaro možnost setkání s tímto jediným u nás žijícím jedovatým hadem urychlilo. Zmije vyhledává slunné a vlhké lokality. Můžeme ji nacházet na okrajích lesů, kamenných náspech, na březích rybníků, prosluněných pasekách a horských loukách, případně rašeliništích. Nenajdeme ji v nížinách pod 300 m n. m., tam se setkáváme pouze s nejedovatou užovkou nebo slepýšem, který patří mezi ještěrky.

Čtěte dále
Publikováno: 3.8.2018 10:03:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Letošní horké jaro a předpovídané žhavé léto je a bude exponovaným obdobím pro různá onemocnění kůže našich čtyřnohých kamarádů. Jedním z nich je specifický proces na kůži psů, který kromě označení hot spot, tedy „horké místo“, označujeme také jako pyotraumatická dermatitida, akutní mokvavá dermatitida nebo např. letní zánět kůže. Mezi běžné příčiny vzniku hot spotu patří parazité, alergické reakce, infekce a teplé počasí ve spojení s vlhkem. Onemocnění je často způsobeno místní alergickou reakcí na tyto specifické podněty, které nutí psa někdy až k maniakálnímu sebepoškozování, kdy se škrábe, kouše, vylizuje nebo odírá v důsledku lokální bolestivosti nebo neutuchajícího pocitu svědění. Nejčastější vyvolávající příčinou je lokální reakce na štípnutí hmyzem. Jde především o blechy, ale je možná reakce i po klíštěti, dokonce i po poštípání komáry nebo mravenci. Důležitou roli mohou hrát i parazité vyvolávající svrab a dravčíci. K hot spotu může vést také porušení celistvosti kůže např. trnem, osinou, některými jinými semeny trav, ale též jakákoliv poranění nebo odřeniny kůže, případně působení dráždivých látek. Na vině může být i špatná hygiena a nedostatečná péče o kůži a srst. Velmi častou příčinou je zapaření kůže po koupání. Zvláště u plemen s dlouhou a bohatou srstí typu novofundlandský pes, čau čau, zlatý retrívr, bernský salašnický pes, moskevský strážní pes   dochází po koupání a následném vystavení teplu bez důkladného provzdušnění srsti ke vzniku zapařenin a následnému hot spotu. Je možné i spolupůsobení orgánových onemocnění, např. záněty uší nebo análních váčků.

Čtěte dále
Publikováno: 31.7.2018 13:26:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ve dnech 28. - 30. září se v areálu zámku Konopiště bude konat Světový pohár českých fousků spojen s klubovou výstavou a speciálními dvoudenními zkouškami. Přijďte se podívat na práci našeho jediného národního plemene ohaře a setkat se s hosty z cizích zemí.

Čtěte dále
Publikováno: 30.7.2018 12:28:07
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost