Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

„Jak začít? Vím, že takových psů je hromada, vím, že nejste žádná poradna, ale komu se svěřit, kde si poplakat...? Když jsem vám kdysi psala o Sarče, těšila jsem se, že napíšu do vašeho časopisu i o mém novém přírůstku, goldence Adélce. Adélka byla nejmenší a nejtemperamentnější štěňátko z vrhu. Je to miláček, mazlíček, zlatíčko. Ač je, díky bohu, bez problémů, na povinných RTG jí zjistili DKK 3/3. Bereme kloubní výživu, cvičíme, chodíme pravidelně na dornovku. Zkrátka se snažím dělat vše pro to, aby jí tenhle stav vydržel co nejdéle, ideálně pořád! Ano, vím, že stát se to může, i když její rodiče jsou „čistí“. Nejvíc mě ale mrzí to, že paní chovatelka s námi přestala komunikovat, smazala si nás z přátel na Facebooku. Je to jedna z nejznámějších a nejstarších chovatelských stanic u nás! Na webu má jen dobré výsledky. Prý jsem si to zavinila sama. Kdyby byla do roka zavřená, nestalo by se to. Nepřetěžovala jsem ji, není to můj první pes. O Ádu nemá vůbec žádný zájem. Já Adélku miluji, nedám ji a udělám pro ni vše, co bude třeba. Jen si tak říkám: příště si raději vezmu nějakého pejska z útulku a za našetřených a ušetřených 17 tisíc Kč se bude mít nějaký čas jak prasátko v žitě. Vaše čtenářka“
Reakci na dopis naší čtenářky jsem věnovala úvodník aktuálního čísla Pes přítel člověka č. 2.

Čtěte dále
Publikováno: 28.1.2019 10:58:22
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Únorové číslo, které můžete na stáncích najít již teď, je opět plné zajímavých informací, příběhů, zkušeností, odborných článků i pozvánek na velké kynologické akce letošního roku.
Začínáme pozvánkou na akci letošního roku u nás – Mistrovství světa belgických ovčáků FMBB, které se uskuteční již potřetí v České republice, tentokrát v Písku.
Tématem měsíce jsou zimní neduhy, které můžou trápit našeho psa. Články „A opět máme „psí počasí“…“, „Pozor na zamrzlé rybníky“ a „Co může psa (nejen) v zimě trápit?“ vám poskytnou odpovědi na všechny otázky týkající se zimy, mrazů, sněhu a následné péči o psa.
Plemenem měsíce je Romaňolský vodní pes (lagotto romagnolo) – starobylé plemeno vodního psa z Itálie rustikálního vzhledu a širokého využití (hledání lanýžů, nosework, canisterapie, canicross a další) díky jeho přátelské povaze, skvělému čichu a mimořádné učenlivosti. Jeho blízkým příbuzným je francouzské plemeno vodního psa – barbet.

Čtěte dále
Publikováno: 25.1.2019 10:18:01
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

22.–26. leden 2019, Deštné v Orlických horách

Orlické hory budou opět patřit musherům. Ve dnech 22. až 26. 1. 2019 proběhne již 23. ročník jednoho z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě – Šediváčkův long. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z ČR, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor. Lídrem závodu mezi českými účastníky je Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný ročník nevynechal a letos jej pojede tedy po dvacáté třetí. Z úspěšných českých závodníků jmenujme dále Romana Habásko z Karlových Varů.

Čtěte dále
Publikováno: 23.1.2019 10:40:20
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Mushing

V sobotu 19. ledna se v pražském TOP hotelu konal další ročník soutěže Šampion šampionů, na kterou bylo přihlášeno přes 200 jedinců, kterým byl přiznán některý z titulů český junior šampion, český šampion, český veterán šampion, šampion ČMKU, mezinárodní šampion krásy (C.I.B) nebo mezinárodní výstavní šampion (C.I.E). Nelehké úlohy vybrat toho nejkrásnějšího šampiona se ujali rozhodčí Lilliane De Ridder-Onghena z Belgie, Gabriela Ridarčíková ze Slovenska, Pietro Paolo Condo z Itálie, Sean Delmar z Irska a Rony Doedijns z Holandska.

Foto: S. Antalíková

Čtěte dále
Publikováno: 20.1.2019 9:39:12
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP

MORAVSKOSLEZSKÝ KYNOLOGICKÝ SVAZ BRNO, KYNOLOGICKÝ KLUB HARTVÍKOVICE pověřený, ČESKOMORAVSKOU KYNOLOGICKOU UNIÍ pořádá dne 19. ledna 2019 v Kongresové hale TOP Hotelu Praha soutěž ŠAMPION ŠAMPIONŮ 2018

Čtěte dále
Publikováno: 18.1.2019 8:09:59
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP

V čísle 10/2018 jsme přinesli příběh australského ovčáka Melího v barvě double merle, zachráněného z množírny a pocházejícího z nepromyšleného spojení dvou jedinců barvy merle. Teď v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 1 vám přinášíme příběh jeho brášky Eliota, žel se smutným koncem. Eliotek se narodil údajně 16. února 2017 lidem, kteří záměrně zkřížili dvě plemena s merle geny – australského ovčáka a šeltii. Pro peníze a lepší prodej. Stále však věříme, že boj proti množírnám není jen mlácením prázdné slámy…

Čtěte dále
Publikováno: 17.1.2019 12:39:51
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Československý vlčák se postupem času ukazuje jako velmi všestranné pracovní plemeno. Aleš Bittner se svým Yahooem z Molu Es splnili nejvyšší záchranářské zkoušky: Atest Horské služby a Atest plošného vyhledávání Ministerstva vnitra, které je opravňují zúčastnit se ostrých pátracích akcí spojených s vyhledáváním pohřešovaných osob. Co všechno tyto zkoušky od psa vyžadují, dozvíte se z rozhovoru v čísle 1 PPČ, které je právě v prodeji.

Jak jste se dostal k záchranářům?
Přál jsem si projít nějakým kurzem první pomoci, abych mohl pomoct lidem v nouzi. Žil jsem a žiji v Jizerských horách, rád lyžuji, lezu… A tak jsem se rozhodl stát se členem Horské služby.

Čtěte dále
Publikováno: 9.1.2019 11:06:27
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik

Nemyslím si, že je to v drtivé většině případů moudré rozhodnutí. Z hlediska čistě pragmatického – proč odložit či uspíšit tak důležitý životní krok jen kvůli nějakému datu? Kde se dá přesně načas sehnat vhodné štěně, pes vybraný na základě racionálního zvážení našich možností a situace? Bohužel, nabídka štěňat, psů je dnes tak obrovská, o tolik větší, než je reálná poptávka, že nechci ani domýšlet, co se s těmi jen krátce roztomilými štěňátky měnícími se ve vyčouhlé, nevychované psí dorostence děje poté…
Co se štěňaty, která se stala z dárku přítěží? Mnoho jich bude kolovat na inzertních serverech, v rodinách, spousty jich skončí v naprosto nevhodných podmínkách, kde budou živořit do konce svých dní. Mnohdy bez povšimnutí, lásky, naplnění svých základních potřeb. Jiné, ty šťastnější se dostanou do útulku, azylů, dočasek, kde budou čekat na nový vhodný domov. Ano, 90 % takových štěňat je bez průkazu původu…
Nicméně jsme oslovili s námi leta spolupracující chovatelky, zda mají s takovou situací zkušenost. Moc jim děkuji za nezištně věnovaný čas druhým,
kdy své zkušenosti, názory a rady ve svém volném čase předávají formou odpovědí, článků našim čtenářům. Díky takovým nadšencům může náš časopis vycházet a přinášet skutečné rady, ne ty „facebookové“, kdy je každý na všechno odborníkem, bez ohledu na následky… Děkuji!

Čtěte dále
Publikováno: 3.1.2019 14:04:38
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Dobří chovatelé si zvou ke štěňatům návštěvy. Mohou to být známí nebo členové rodiny – v mnoha případech to bývají budoucí majitelé štěňat. Představte si tuto situaci: nadšení lidé stojí před štěňaty ve skupince, všechna psí děcka vyskakují, okusují jim nohavice, rukávy a ruce. Lidé nadšeně výskají! Chytají štěňata, která se právě zabývají jejich nohou, a mají radost, jak sebou melou a koušou je do prstů! Sednou si k nim, hladí štěňata, která na ně dorážejí, a nabízejí jim jako hračky své ruce a rukávy. Když to občas zabolí, ozve se srdečný smích – to se přece stává! Už vám v hlavě zvoní „alarm“? To je dobře.
Co se můžou štěňata z takových zážitků naučit?

Čtěte dále
Publikováno: 2.1.2019 13:09:09
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Oslavy konce roku jsou kvůli typické hlučnosti postrachem nejen psů, ale i jejich majitelů. Někteří lidé navíc zkoušejí zábavní pyrotechniku už od Mikuláše, a tak majitelé psů, kteří se prudkých zvuků bojí, mají již v tu chvíli před sebou pořádně náročný měsíc.

Ochránit psa před hlukem venku dost dobře nelze. Vždyť zvláště ve větších městech se najde neskutečné množství pitomců, kteří jen pro svou zvrhlou zábavu a potěšení z vyděšeného psa jsou schopni petardu hodit cizímu psovi na vodítku doslova pod nohy. Zažila jsem to a vězte, není nic příjemného mít na (naštěstí pevném) vodítku a obojku naprosto vyděšeného psa se spálenou srstí – ještěže se mi nevytrhl a neutekl třeba na silnici. Ano, měli bychom se snažit ze všech sil zabránit alespoň následkům – traumatům z petardy vybuchlé v blízkém okolí a útěkům vyděšených psů. Pokud je to možné, určitě se vyplatí vyhnout se frekventovaným místům a shromážděním lidí, kde víc než jinde hrozí exploze dělobuchu v blízkosti psa. Prostě mu dejte klidně dva obojky, postroj, vyzkoušené doma a více utažené. Pro majitele řešící i toto jako možné nepohodlí psa je jen jedna rada: chcete psa živého, zdravého? Pak jej zabezpečte tak, aby se nemohl vyvléknout a neřešte počet prstů, které strčíte pod jeho obojek!

Čtěte dále
Publikováno: 31.12.2018 10:26:05
Kategorie: Výcvik a sport