Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Již pátým rokem organizuje internetový obchod www.krmeni.cz charitativní sbírku pro psy a kočky v útulcích. Ke každému vašemu příspěvku přispěje www.krmeni.cz stejnou měrou. Po ukončení sbírky (31. 1. 2018) vám budou zaslány informace o celkové vybrané částce a kam vaše pomoc směřovala.

Čtěte dále
Publikováno: 6.12.2017 12:08:07
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Které konkrétní cviky vám představujeme v článcích s fotografiemi v novém čísle Pes přítel člověka č. 12, které je nyní v prodeji?
Z dogdancingu najdete podávání obou pacek najednou, cvik který se dá dobře využít i při nácviku synchronizovaných pohybů na zkoušky dogdancingu. Na 14 fotografiích s popisky projde autorka seriálu velmi srozumitelně tento cvik s vámi. A vězte, že i starého psa naučit novým kouskům prostě můžete! V seriálu o stopování vás čeká set fotografií a téma Přiostřujeme, aneb pravý úhel čeká: „Zatím jsme šlapali stopu tak, že jsme vždy nohu posouvali, abychom mohli do špičky dát pamlsek. Tím se více zvýrazňoval pach stopy. Nyní je čas začít šlapat stopy tak, že pamlsky budeme dávat pod špičku, aniž bychom nohu posouvali. Chce to trochu cviku a půjde to. Není zde přesný návod, jak to provádět, každý na to má jiný přístup a musí se přizpůsobit podle svých fyzických možností a schopností!"

Čtěte dále
Publikováno: 5.12.2017 12:45:59
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem

Naše čtenářka nám poslala tento dotaz – „Mám malého černého knírače, který má hnědé vousy. Chovatelka mi říká, že je to tím, že mu po každém pití vody z misky neutírám vousy. Je to možné? Opravdu mu voda takto zabarvuje vousy?“ a MVDr. Milan Štourač ji odpověděl v aktuálním čísle PPČ č. 12, které je nyní právě v prodeji. „Ano, možné to je. Ke změně barvy srsti může ale docházet i z jiných důvodů anebo jejich kombinací.
Barva srsti je závislá na množství pigmentu, který se nachází v růstové cibulce chlupu. Speciální kožní buňky produkují dva typy pigmentu – žlutočervený feomelanin a hnědý až černý eumelanin. Kombinací těchto dvou pigmentů s podporou různých dalších genů pak vznikají různé barevné odstíny srsti – proto může mít pes na odlišných místech svého těla různou barvu. Hlavním faktorem změny barvy psí srsti v období růstu nebo v době její výměny je genetická informace, kterou jedinec získal od svých rodičů. Ale to je jiné téma.“

Čtěte dále
Publikováno: 4.12.2017 9:22:31
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Odpověď nejen na tuto otázku hledá ve svém úvodníku v aktuálním čísle 12 šéfredaktorka našeho časopisu. A co si myslíte vy, jaké jsou vaše zkušenosti s „nedokonalými“ psy na výstavě? Patří tam dnes vůbec? „Poprvé a naposledy jsem přihlásila naše dvě starší děti a jejich border kolie na výstavu. Dlouho a pečlivě jsem vybírala rozhodčího, který by je měl posoudit. Nešlo mi o posudek, výsledek, tak proč ono váhání? Synův jeden a půlroční borderák jménem Dárek si jako štěně komplikovaně zlomil zadní nohu a absolvoval x operací, které změnily jak tvar nohy, tak její délku. Nohu má kratší, s čímž se psí tělo vyrovnává pochopitelně lépe než lidské, ale logicky se mu změnilo i postavení předních končetin. Zkrátka pes rozhodně nemá ideální chody. A pro změnu druhý borderák, dceřin ani ne půlroční Škubánek, má „cestující“ varlátko. Nešlo mi tedy v žádném případě o „dobré“ hodnocení psů, ale pouze o přístup rozhodčího k vystavovatelům, kteří nemají „ideální“ psy. Ano, naše děti vědí o kvalitách či problémech svých psů, ale milují je a chtěly si je vystavit, a proč by také nemohly? Copak výstavní kruhy patří jen ideálním psům a neslouží již i jako informace o vzhledu či problémech jednotlivých plemen? Chodí se dnes do kruhu tedy JEN vyhrávat? Zkrátka hledala jsem rozhodčího, který z dětí hned po vstupu do kruhu neudělá arogantně hlupáky, proč tam s takovým psem lezou… A vězte, že jsem takových „posouzení“ již pár viděla, slyšela a vždy mi bylo jen smutno. Pro mnohé rozhodčí (bohužel možná i počtem posuzovaných psů či tlakem na správného vítěze) se stal pes na první pohled neideálního vzhledu či s vadami jen chvílí zdržení, brzdícím ty dokonalé. Možná je to dáno i smutným a známým faktem, že se někteří rozhodčí drží při posouzení jen pár nastudovaných plemenných znaků, ty tabulkově ohodnotí a zapomněli vidět, „cítit“ psa i dvojici jako celek.“

Čtěte dále
Publikováno: 29.11.2017 15:56:28
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ve dnech 10. až 12. listopadu se v České republice v areálu Boxer klubu ČR ÚP Staňkov a na pozemcích v okresech Domažlice a Klatovy konalo Mistrovství světa stopařů ATIBOX WM-FH pod patronací hejtmana Plzeňského kraje. MS se zúčastnilo celkem 30 psovodů se 34 psy z 6 zemí z Německa, Švýcarska, Dánska, Rakouska, Francie a České republiky, kterou reprezentovalo 10 závodníků.

Čtěte dále
Publikováno: 29.11.2017 10:47:03
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

V č. 11 jsme vám rozhovorem představili Andreu Balákovou a jejího briarda Coreeho (Coree Avec la Force de l´Our), kterým se dařilo letos jak v klasickém výcviku, tak v pasení. Rozhovor se jmenoval „Splašené chlupy jsou můj splněný sen“ a po víkendu 18. – 19. listopadu jim můžeme znovu gratulovat. Belgický Briard klub tento víkend uspořádal Mistrovství světa FCI IPO-Obedience (C.M.B.F.) v Belgii pro plemena: Berger de Beauce (beauceron), Berger de Brie (briard), Petit Berger des Pyrénées (pyrenejský ovčák), Berger de Picardie (pikardský ovčák), Bouvier des Flanders (flanderský bouvier) a Bouvier des Ardennes (ardénsky bouvier). Roozhodčí: Oddíl A: stopa - Mr. Freddy Sermant (B), oddíl B: poslušnost- Mr. Rudy Cattrysse (B), oddíl C: obrana - Mr. Alfons Van den Bosch (B) a Mr. Bernard Roser (Fr).
1. místo v kategorii IPO1 vybojovala Andrea Baláková a Coree Avec la Force de l'Ours 262 bodů (94/76/92). MOC gratulujeme!

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 12:51:00
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Fotosoutěž "Podzim ve všech barvách a aktivitách pokračuje až do 4 prosince! Snímky o velikosti 600 kB a více nám spolu se svým jménem a poštovní adresou posílejte na fotosoutez@pespritelcloveka.cz.
Soutěžní foto: A. Rádlová

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 9:34:30
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Prosinec

Poznáte plemeno na fotografii na straně 98 v čísle 12, které je od dnes v prodeji? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. prosince a jeden z vás získá poukaz do psího salonu Adylatre v hodnotě 900 kč.

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 9:26:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Blíží se konec roku a v posledním čísle nesmí chybět vánoční fotosoutěž. Posílejte nám svoje fotografie o minimální velikosti 300 kB spolu se svým jménem a poštovní adresou na fotosoutez@pespritelcloveka.cz do 15. prosince a můžete vyhrát antiparazitní přípravek Fiprotec Dog XL – antiparazitní přípravek proti klíšťatům a blechám pro psy o hmotnosti 40-60 kg ve formě spot-on (roztoku pro nakapání na kůži). Doporučená dávka je obsažena v jedné pipetě o objemu 4,02 ml. Účinnost je 5 týdnů proti blechám, 4 týdny proti klíšťatům.

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 9:20:56
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Prosinec

Proč? Poslední letošní číslo přináší velice diskutovanou novelu veterinárního zákona o hlášení počtu fen v domácnostech. Stejně tak poradíme, jak dočasky, azyly podle novely správně nahlásit. Položli jsme se několik důležitých otázek Státní veterinární správě a odpovědi najdete v čísle 12 PPČ!
Rozhodli jste se pořídit psa z útulku? Na co všechno je potřeba myslet předem? Proč je důležité si tento závažný krok velmi dobře promyslet? Co pro vás má být podstatné nejen při výběru? Své zamyšlení přináší naše šéfredaktorka S. Čermáková.
Vánoce, Vánoce… a jsou tady zase! A všechno voní… Jak vnímá vůně Vánoc náš pes, kterého čich je neporovnatelně citlivější než lidský? Dozvíte se v Tématu měsíce, které přináší také vánoční tipy na dárky pro vás i vašeho čtyřnohého kamaráda. Nechybějí ani recepty na dobroty pro vašeho čtyřnohého mlsouna.
Pokračujeme seriálem o border koliích a řekneme si něco o epilepsii – jak se k této nemoci stavějí chovatelé a klub tohoto plemene? Kde najdete informace o postižených jedincích?
Plemenem měsíce je malý knírač – odvážný hlídač i laskavý přítel, který ani po staletích neztratil žádnou ze svých skvělých vlastností rodinného a sportovního psa. Nenechte si ujít jeho portrét a rozhovory s výcvikáři těch nejspěšnějších malých kníračů u nás.

Čtěte dále
Publikováno: 23.11.2017 11:44:26
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní