Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Chcete se o ně podělit s kamarády? Prosím, mějte na paměti, že články zveřejněné v časopise jsou našim majetkem a NELZE je tedy kopírovat, zveřejňovat a šířit bez našeho souhlasu. A není pravdou, že pokud uvedete autora a zdroj, můžete otisknou cokoli - to opravdu NIKOLI. Můžete uveřejnit pouze to, co dovoluje autorský zákon v případech tomu vyjmenovaných (a to jde JEN o citace). Stejnou nepravdou je tvrzení: "Otiskuji to, abych mohl článek kritizovat, což autorský zákon povoluje…" NIKOLI. Zákonná licence v autorském zákoníku povoluje použít JEN část textu k následnému zpracování v kritickém díle - tím má na mysli díla vědecká, odborná.

Čtěte dále
Publikováno: 6.9.2017 12:08:24
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Odešla psí legenda

V sobotu 2. září odešla za Duhový most legenda - belgický ovčák Antrax Ostaryka (nar. 26. 6. 2010). PAN pes s neuvěřitelnou chutí do práce, který roky podával ty nejvyšší výkony a tvořil se svým pánem, Martinem Plecháčkem, nepřehlédnutelnou dvojici. Nespočet velkých vítězství – připomeňme si jen ty TOP: druhé místo na  Mistrovství světa FCI ve švédském Malmö (2014), 2. místo FMBB v Písku (2015), třetí místo na Mistrovství světa FCI IPO ve švýcarském Delémontu (2015), 1. místo na Mistrovství ČR CMC 2013, Mistrovství ČR IPO 2014 a 2015. Vítěz CACIT Dobříš 2013, mistr sportu ČKS, Antrax je nositelem titulů český šampion práce a šampion práce CMC… Děkujeme!

Publikováno: 6.9.2017 11:28:21
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Do připravovaného portrétu plemene anglický kokršpaněl sháníme kvalitní fotografie: postoje ve všech barvách, z výstav, práce, sportů, portréty hlav, fotky ze života, štěňata, úprava srsti apod.
Pokud máte v archivech krásné fotografie svých kokrů o velikosti nejméně 600 kB a chcete je mít i v časopise, pochlubte se nám! Pošlete nám je na adresu redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do čtvrtku 7. září.

Foto: D. Walicová

Čtěte dále
Publikováno: 5.9.2017 10:12:48
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina

Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na druhý ročník Psí den s Prahou 13, pod záštitou starosty Prahy 13 ing. Davida Vodrážky, který se koná 9. září od 11:00 do 18:00 hodin opět v Centrálním parku Lužiny nedaleko zastávky metra Lužiny.
Co je pro koho zajímavé, ten si vybere čas, kdy pro něj bude přítomnost na Psím dnu s Prahou 13 nejatraktivnější, ale víme, že spousta z Vás s námi stráví celý den. Určitě bude pro vás atraktivní účast a přehlídka VIP osobností se svými pejsky již po 15. hodině a pokus o překonání Českého rekordu ve skoku do výšky ve 14 hodin. Osobnosti, které se tuto sobotu zúčastní se svými pejsky Psího dne: Vendula Křížová, Helena Zeťová, Tereza Fajksová, Veronika Kubařová, Zdeněk Žák, Jana Stryková, Lucie Benešová, Josef Carda  a možná ještě někdo. Moderuje Petr Zvěřina.

Čtěte dále
Publikováno: 4.9.2017 17:13:55
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ve dnech 24. - 27. srpna se v ukrajinské metrolopi Kyjev konala prestižní Evropská výstava psů všech plemen.
Zůčastnili jste se jí coby vystavovatel nebo divák? Vyhráli jste? Zanechala ve vás výstava pozitivní nebo naopak negativní dojmy? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz! Vaše dopisy, názory, postřehy, připomínky, dojmy a fotografie vystavených psů rádi zveřejníme.

Čtěte dále
Publikováno: 4.9.2017 14:08:57
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP

V posledním čísle našeho časopisu (č. 8) jsme se věnovali cyklickým stopám ve tvaru kruhu a oválů bez rohů. Je čas pustit se do šlapání rohů – a tak zněl úkol pro autorku našeho návodného seriálu o stopování Hanku Vymazalovou. Nenechte si jej ujít!

Výhodou na cyklických stopách je, že je zde pach stále silnější a stopa, kterou zde zanecháváme, je silnější než při klasické stopě. Tím bude snazší naučit psa, že stopa nám nejde jen rovně nebo v obloučcích, ale že bude měnit směr prudčeji. Pamlsky nám pomůžou navádět psa ve stopě.

Čtěte dále
Publikováno: 4.9.2017 13:28:30
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Tento termín, a hlavně znalost by měla být známá nejen pro juniorhandlery, ale všechny vystavovatele. My vám jej podrobně, a to i nácvikově, představíme v seriálu o junior handlingu. Výstavní obrat je nejčastěji využívaný obrat, vyžaduje koncentraci pro udržení rovnováhy handlera a schopnost chodit přesně rovně. Jak jej natrénovat? To najdete v PPČ č. 9.
Jak má vypadat výstavní obrat?
Pro začátek můžete využít pomoc rodiče nebo kamaráda, kteří se vám budou hodit coby rozhodčí. Poproste svého pomocníka, aby se postavil na svou pozici s nohama u sebe. Pak použijte kužel, druhou lahev, jiný vyšší předmět, případně další osobu a postavte je do vzdálenosti tři až pět metrů od rozhodčího. Tohle místo nazveme bodem A. 

Čtěte dále
Publikováno: 1.9.2017 10:56:15
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP

To je otázka zajímající jistě nejen zájemce o pasení se psem. Právě v rubrice pasení najdete nyní velmi zajímavý materiál s názvem Zkoušky vloh a schopností pást… Jaké to jsou vlastně zkoušky? Testy vloh je nutné chápat jako standardizovanou formu setkání nezkušeného ovčáckého psa se stádem zvířat, aby jeho majitel zjistil, jestli je účelné začít s vážným a náročným tréninkem, počkat ještě nějakou dobu, nebo nezačínat vůbec. Jsou ale i tací, kteří sbírají různá ocenění, aby měl jejich pes lepší šanci pro využití k chovu. Protokol s výsledkem pak slouží jako důkaz. I pro ty je test otevřený. Test je určen zejména pro majitele psů, kteří mají jen málo příležitostí vlohy k pasení prověřit na nějaké farmě, nebo takovou příležitost ani nemají. Velmi důležité pro ně je, aby projevy psa posoudil zkušený rozhodčí či instruktor.

Čtěte dále
Publikováno: 30.8.2017 12:04:57
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení

Pokud znáte flyball, tak vám jistě udělá radost informace, že letos se Mistrovství republiky ve flyballu koná v Praze Uhříněvsi v areálu Pesoparku. Akce se koná už tradičně první víkend v září, letos tedy 2. - 3. 9. 2017. 

Čtěte dále
Publikováno: 30.8.2017 10:13:56
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Flyball

Tak zní naše téma měsíce, které najdete v novém čísle našeho časopisu č. 9. Vždyť mnozí potenciální majitelé psů netuší, jak má vypadat štěně při předávání od chovatele, zda je zdravé a co nám o štěněti může prozradit samotný chovatel. Podle čeho nejlépe poznáme zdravé štěně? Nejen na to jsme zeptali Bc. Vladimíry Tiché, dlouholeté chovatelky a rozhodčí pro exteriér, člověka nad jiné povolaného…

Podle čeho tedy nejlépe poznáme zdravé štěně?
Zdravě štěně má čisté oči a uši bez výtoku, okolo konečníku nemá zbytky průjmového trusu a kůže na bříšku je čistá a bez vyrážky. Srst je čistá, štěně „voní štěněčinou“ a určitě nepáchne psím trusem a špínou. Pokud není zrovna čerstvě nažrané, nemá nafouknuté bříško. Dokáže přijímat kusovou potravu. Důležité je i chování štěněte. Zdravé štěně je veselé a zvídavé. Hraje si se svými sourozenci a s matkou.
Chovatelský a zápisní řád Českomoravské kynologické unie stanovuje 50 dní jako minimální věk, v kterém je možné odebrat štěně od chovatele. Stejný požadavek je zakotven ve Vyhlášce č. 21/2013 Sb. o stanovení podmínek při chovu psů a koček. Bohužel stále častěji se setkáváme s bezohledným prodáváním štěňat mnohem mladšího věku. Jak tedy u štěněte můžeme poznat tento věk?

Čtěte dále
Publikováno: 28.8.2017 15:12:56
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní