Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

"Je to ale smutná epocha, když je snadnější rozbít atom, než zničit předsudky..." Albert Einstein
Je to ale smutná epocha, když ve vesmíru zkoumáme, kde by mohl být život, a přitom život na naší planetě likvidujeme. To si myslím já. Včera jsem si udělala krásný výlet, neb byl jen s milovaným, spolehlivým, vždy poslušným moskevákem Burákem. Kdybych měla vybrat jednoho psa, kterého svěřím 7letému Fandovi na cestu vlakem třeba na pražské Hlavní nádraží, bude to Burák. Zvládne všechny lidi, psy bez ohledu na jejich chování a bude toho malého kluka poslouchat. Šli jsme spolu s Burákem po náměstí v Benešově podél jednosměrky mezi domy, kde jsem uviděla na cestě holuba se zlomeným křídlem...

Čtěte dále
Publikováno: 31.8.2018 10:59:44
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Velmi zajímavé téma, skvěle zpracované – to je článek našeho spolupracovníka, chovatele a veterinárního lékaře MVDr. Milana Štourače CSc.  v aktuálním čísle našeho časopisu (tedy 9). Téma pro mnohé úsměvné, ale pro majitele některých plemen VELMI důležité! Riziko se týká se tedy všech psů a některých plemen obzvláště. Víte, co je to „nesnášenlivost ivermektinu u kolií“?

Čtěte dále
Publikováno: 30.8.2018 14:28:15
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ve dnech 31.8.-2.9. se v kynologickém areálu Esadera v Písku koná mistrovství republiky kníračů v kategoriích IPO1, IPO3, ZZO1, ZMP2, FPr1, FPr3, SPr1, SPr3, které pořádá Klub chovatelů kníračů. Přihlášeno je spolu 66 kníračů všech velikostí. Rozhodčí: Renata Machová (stopy), Mgr. Dana Havlová (poslušnost), Jaromír Hlaváč (obrana + hlavní rozhodčí). Figuranti: Vojtěch Filip, Ing. Josef Neužil.
Zajímá vás, které knírače můžete vidět na mistrovství? Zde jsou jména všech závodících:

Čtěte dále
Publikováno: 30.8.2018 12:19:34
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Nejslavnější český zpěvák Karel Gott a nejslavnější český asistenční pes snídaňové štěně Sunny se v sobotu 8. září setkají v pražském Motole. Sunny bude promovat a Karel Gott převezme patronát a zazpívá u příležitosti veřejné promoce asistenčních psů a jejich slavnostního předávání novým majitelům – lidem s postižením.
Od 10 hodin pořádá v pražském Motole obecně prospěšná společnost Helppes veřejnou promoci letošních psích studentů – asistenčních, signálních a vodících psů – Super den 2018.

Čtěte dále
Publikováno: 28.8.2018 9:36:53
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie

Toto je téma v našem aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 9 - Dobrý den pane doktore, mám na vás dotaz: jaké je riziko, že pejsek chytne nemoc od člověka? Mám na mysli klasické lidské virózy, jako jsou bolení v krku, rýma, kašel… Popř. které viry, bakterie nebo parazité jsou přenosné ze psa na člověka nebo opačně? Moc děkuji. Marcela Nejezchlebová, Křtiny. Asi jediné onemocnění, kterým může člověk nakazit psa, je infekce prvokem Girardia lamblia. Jde o parazitární onemocnění trávícího aparátu zvířat i lidí, které je rozšířeno po celém světě včetně zemí s vysokým hygienickým standardem. Hlavním klinickým projevem jsou průjmy různé intenzity, velmi často se opakující. Trusem pacienta jsou vylučována klidová, velmi odolná stádia tzv. cysty. Cysty znečišťují vodu a prostředí a po jejich pozření psem či člověkem se uzavírá jejich životní cyklus.

Čtěte dále
Publikováno: 27.8.2018 16:31:59
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Venku sice ještě panují vedra, my už přicházíme s prvním podzimním (zářijovým) číslem Psa. A naše témata jsou prostě ze života: Co dělat, aby se pes neztratil, a co dělat, když se náhodou ztratí? Jak pomáhá nejen myslivcům GPS pro psy a jaké je nejlepší vybavení do přírody pro vás i vašeho psa? O tom to všem je velké téma měsíce Pes a myslivost.
Malí řvouni versus jemné duše v křehkém těle – vídáme je téměř denně. Pejsci malých plemen, uštěkaní, bojácní, bez opory svých pánů. A přitom návod, jak neudělat z malého psa uštěkance, je tak jednoduchý…
Má váš pes rád zmrzlinu? Je vůbec pro psy vhodná? MVDr. M. Štourač vám poradí v článku „Dejte mu taky trochu líznout…“ Ve veterině se podíváme na věčný letní problém zvaný osina a řekneme si, kdy a proč může být koňský trus nebezpečný pro psy. Odpovíme na dotaz čtenářky, jaké je riziko nákazy psa od člověka, a v pravidelném seriálu o biochemickém vyšetření krve se podíváme na chlor. Představíme vám také nástroje na trimování a příběh mopse Morrise na vozíčku.
Plemen měsíce je „český pes pro českou krajinu“ – český fousek, v jehož portrétu se dozvíte zajímavosti z historie i chovu, a přinášíme i příběh chovatelů, kteří se vydali za svými fousky až za polární kruh. Fouska srovnáme se dvěma dalšími plemeny ohařů – slovenským hrubosrstým a německým drátosrstým, a také s plemenem Korthalsův griffon.

Čtěte dále
Publikováno: 24.8.2018 5:43:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

O víkendu se v Dobříši konal již 13. ročník Mezinárodního šampionátu ve sportovní kynologii podle IPO3. Posuzovali rozhodčí: stopa: Martin Matoušek (ČR), poslušnost: Miroslav Ryneš (ČR), dlouhodobé odložení: Karel Havelka, obrana: Pierre Wahlström (Švédsko). Figuranti: Jaroslav Vyhnal, David Hanel, Daniel Paleček.

Čtěte dále
Publikováno: 20.8.2018 9:59:00
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

ČMKU Junior Open je soutěž pro mladé psovody do 18 let v kynologických discipínách agility, dogrisbee, junior handling a sportovní kynologie. Uskuteční se o víkendu 22. - 23. září v areálu MSKS Zbraslav u Brna.

Čtěte dále
Publikováno: 16.8.2018 10:43:09
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Česká reprezentace dětí a juniorů Klubu agility ČR se vrátila z EOJ v Nizozemsku, které se konalo 13. - 15. července, s výsledky z říše snů. Již dlouhodobě dokazuje, že patří mezi špičku světového juniorského agility, ale letošní výsledky předčily očekávání i těch nejoptimističtějších odhadů. Přivezli jsme 14 medailí! 6 z jednotlivých běhů jednotlivců i družstev a 8 těch nejcennějších – ze součtu jumpingu a agility, které se sčítalo do konečných výsledků. Děti a junioři reprezentací z téměř všech koutů světa třikrát slyšeli českou hymnu, která hrála pro naše zlaté děti a juniory stojící na stupních vítězů. Toto „mistrovství Evropy“ už dávno přesáhlo hranice starého kontinentu, rok od roku zvyšující se počet soutěžících týmů přijíždí a přilétá z čím dál odlehlejších států, takže výjimkou nebyla účast USA a Japonska.

Čtěte dále
Publikováno: 15.8.2018 9:39:21
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Ve dnech 9.-12. sprna se v holandském Amsterodamu koná světová výstava psů, na kterou je přihlášeno neuvěřitelných 33 500 psů 362 plemen ze 72 zemí světa.

Čtěte dále
Publikováno: 10.8.2018 10:09:12
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP