Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

<<<123>>>

Poslední letošní klubová výstava se konala 21. října v Modřicích u Brna v hotelu Gregor. Tématem výstavy bylo vinobraní a každý účastník dostal při příchodu láhev moravského vína, kterou věnovala rodina Markova. Posuzování 46 přihlášených psů z Čech a Slovenska se ujal pan MVDr. Josef Nosek, dlouholetý posuzovatel exteriéru, chovatel labradorských retrieverů a veterinární lékař. Každého psa pečlivě prohmatal a nahlas popsal všem přítomným. Tento nepříliš obvyklý způsob posuzování zaujal určitě nejen začínající vystavovatele, ale byl přínosem i pro dlouholeté chovatele.

Čtěte dále
Publikováno: 11.12.2017 16:57:47
Kategorie: Výstavy
Rubrika: Klubové a speciální

Ve středu 1. 11. 2017 nabyla účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Malým zemědělcům novela přináší liberalizaci pravidel pro provádění domácích porážek a také rozšíření možností přímého prodeje jejich produkce. Pro její plné pochopení jsme požádali o spolupráci a zodpovězení dotazů „jejího tvůrce“ - ústředního ředitele Státní veterinární správy MVDr. Zbyňka Semeráda.
Mnoho majitelů psů je zmateno a problém nepochopení začíná již u bodu, kdo je brán zákonem tedy i novelou jako chovatel?
Chovatelem je podle § 3 odst. 1 písm. a) veterinárního zákona: „každý, kdo zvíře nebo zvířata vlastní nebo drží, anebo je pověřen se o ně starat, ať již za úplatu nebo bezúplatně, a to i na přechodnou dobu.“
Co se stane, když si rozepíše psy, resp. feny, rodina mezi sebe?
Pro řádné splnění oznamovací povinnosti chovatelů žijících ve společné domácnosti se počet fen sčítá. 
Týká se to i fen kastrovaných?
Při oznamovací povinnosti chovu pěti a více fen se nerozlišuje mezi fenami kastrovanými a nekastrovanými, oznamovací povinnost tedy platí v současnosti pro obě skupiny stejně.
Kdo jsou chovatelé služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů? Jací jsou to psi? Jak a komu prokáží majitelé, že jejich feny patří do jednotlivých vyjmenovaných skupin?

Čtěte dále
Publikováno: 8.12.2017 12:11:10
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

S nostalgií vzpomínám na dobu svého dětství, kdy sehnat knihu o psech byl pro rodiče často neřešitelný problém. A tak jsem pod stromečkem našla slovenskou knihu Motýle zblízka či Atlas trav. Po revoluci se s knihami o psech doslova roztrhl pomyslný knižní pytel, bohužel, nedobré kvality – stačily jen fotografie, u monografií pak deset stran věnovaných skutečně plemeni. I dnes je nabídka knih všech žánrů obrovská, denně vychází 50-70 novinek. Knihu může napsat i vydat každý bez ohledu na cokoli. Přiznám se, že mám obrovskou knihovnu, ale současných knih věnovaných psům je tam poskrovnu. Mám ráda knihy, kde je znát reálná zkušenost autora. Naopak mě zcela míjí trend teoretických her se slovy a odbornou terminologií, kterou neznat znamená nebýt pejskařem. Terminologií úvah, ba esejů lidí, kde reálná zkušenost s výchovou a výcvikem psů prostě chybí…

Čtěte dále
Publikováno: 8.12.2017 11:58:42
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Již pátým rokem organizuje internetový obchod www.krmeni.cz charitativní sbírku pro psy a kočky v útulcích. Ke každému vašemu příspěvku přispěje www.krmeni.cz stejnou měrou. Po ukončení sbírky (31. 1. 2018) vám budou zaslány informace o celkové vybrané částce a kam vaše pomoc směřovala.

Čtěte dále
Publikováno: 6.12.2017 12:08:07
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Které konkrétní cviky vám představujeme v článcích s fotografiemi v novém čísle Pes přítel člověka č. 12, které je nyní v prodeji?
Z dogdancingu najdete podávání obou pacek najednou, cvik který se dá dobře využít i při nácviku synchronizovaných pohybů na zkoušky dogdancingu. Na 14 fotografiích s popisky projde autorka seriálu velmi srozumitelně tento cvik s vámi. A vězte, že i starého psa naučit novým kouskům prostě můžete! V seriálu o stopování vás čeká set fotografií a téma Přiostřujeme, aneb pravý úhel čeká: „Zatím jsme šlapali stopu tak, že jsme vždy nohu posouvali, abychom mohli do špičky dát pamlsek. Tím se více zvýrazňoval pach stopy. Nyní je čas začít šlapat stopy tak, že pamlsky budeme dávat pod špičku, aniž bychom nohu posouvali. Chce to trochu cviku a půjde to. Není zde přesný návod, jak to provádět, každý na to má jiný přístup a musí se přizpůsobit podle svých fyzických možností a schopností!"

Čtěte dále
Publikováno: 5.12.2017 12:45:59
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem

Naše čtenářka nám poslala tento dotaz – „Mám malého černého knírače, který má hnědé vousy. Chovatelka mi říká, že je to tím, že mu po každém pití vody z misky neutírám vousy. Je to možné? Opravdu mu voda takto zabarvuje vousy?“ a MVDr. Milan Štourač ji odpověděl v aktuálním čísle PPČ č. 12, které je nyní právě v prodeji. „Ano, možné to je. Ke změně barvy srsti může ale docházet i z jiných důvodů anebo jejich kombinací.
Barva srsti je závislá na množství pigmentu, který se nachází v růstové cibulce chlupu. Speciální kožní buňky produkují dva typy pigmentu – žlutočervený feomelanin a hnědý až černý eumelanin. Kombinací těchto dvou pigmentů s podporou různých dalších genů pak vznikají různé barevné odstíny srsti – proto může mít pes na odlišných místech svého těla různou barvu. Hlavním faktorem změny barvy psí srsti v období růstu nebo v době její výměny je genetická informace, kterou jedinec získal od svých rodičů. Ale to je jiné téma.“

Čtěte dále
Publikováno: 4.12.2017 9:22:31
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Odpověď nejen na tuto otázku hledá ve svém úvodníku v aktuálním čísle 12 šéfredaktorka našeho časopisu. A co si myslíte vy, jaké jsou vaše zkušenosti s „nedokonalými“ psy na výstavě? Patří tam dnes vůbec? „Poprvé a naposledy jsem přihlásila naše dvě starší děti a jejich border kolie na výstavu. Dlouho a pečlivě jsem vybírala rozhodčího, který by je měl posoudit. Nešlo mi o posudek, výsledek, tak proč ono váhání? Synův jeden a půlroční borderák jménem Dárek si jako štěně komplikovaně zlomil zadní nohu a absolvoval x operací, které změnily jak tvar nohy, tak její délku. Nohu má kratší, s čímž se psí tělo vyrovnává pochopitelně lépe než lidské, ale logicky se mu změnilo i postavení předních končetin. Zkrátka pes rozhodně nemá ideální chody. A pro změnu druhý borderák, dceřin ani ne půlroční Škubánek, má „cestující“ varlátko. Nešlo mi tedy v žádném případě o „dobré“ hodnocení psů, ale pouze o přístup rozhodčího k vystavovatelům, kteří nemají „ideální“ psy. Ano, naše děti vědí o kvalitách či problémech svých psů, ale milují je a chtěly si je vystavit, a proč by také nemohly? Copak výstavní kruhy patří jen ideálním psům a neslouží již i jako informace o vzhledu či problémech jednotlivých plemen? Chodí se dnes do kruhu tedy JEN vyhrávat? Zkrátka hledala jsem rozhodčího, který z dětí hned po vstupu do kruhu neudělá arogantně hlupáky, proč tam s takovým psem lezou… A vězte, že jsem takových „posouzení“ již pár viděla, slyšela a vždy mi bylo jen smutno. Pro mnohé rozhodčí (bohužel možná i počtem posuzovaných psů či tlakem na správného vítěze) se stal pes na první pohled neideálního vzhledu či s vadami jen chvílí zdržení, brzdícím ty dokonalé. Možná je to dáno i smutným a známým faktem, že se někteří rozhodčí drží při posouzení jen pár nastudovaných plemenných znaků, ty tabulkově ohodnotí a zapomněli vidět, „cítit“ psa i dvojici jako celek.“

Čtěte dále
Publikováno: 29.11.2017 15:56:28
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ve dnech 10. až 12. listopadu se v České republice v areálu Boxer klubu ČR ÚP Staňkov a na pozemcích v okresech Domažlice a Klatovy konalo Mistrovství světa stopařů ATIBOX WM-FH pod patronací hejtmana Plzeňského kraje. MS se zúčastnilo celkem 30 psovodů se 34 psy z 6 zemí z Německa, Švýcarska, Dánska, Rakouska, Francie a České republiky, kterou reprezentovalo 10 závodníků.

Čtěte dále
Publikováno: 29.11.2017 10:47:03
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

V č. 11 jsme vám rozhovorem představili Andreu Balákovou a jejího briarda Coreeho (Coree Avec la Force de l´Our), kterým se dařilo letos jak v klasickém výcviku, tak v pasení. Rozhovor se jmenoval „Splašené chlupy jsou můj splněný sen“ a po víkendu 18. – 19. listopadu jim můžeme znovu gratulovat. Belgický Briard klub tento víkend uspořádal Mistrovství světa FCI IPO-Obedience (C.M.B.F.) v Belgii pro plemena: Berger de Beauce (beauceron), Berger de Brie (briard), Petit Berger des Pyrénées (pyrenejský ovčák), Berger de Picardie (pikardský ovčák), Bouvier des Flanders (flanderský bouvier) a Bouvier des Ardennes (ardénsky bouvier). Roozhodčí: Oddíl A: stopa - Mr. Freddy Sermant (B), oddíl B: poslušnost- Mr. Rudy Cattrysse (B), oddíl C: obrana - Mr. Alfons Van den Bosch (B) a Mr. Bernard Roser (Fr).
1. místo v kategorii IPO1 vybojovala Andrea Baláková a Coree Avec la Force de l'Ours 262 bodů (94/76/92). MOC gratulujeme!

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 12:51:00
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Fotosoutěž "Podzim ve všech barvách a aktivitách pokračuje až do 4 prosince! Snímky o velikosti 600 kB a více nám spolu se svým jménem a poštovní adresou posílejte na fotosoutez@pespritelcloveka.cz.
Soutěžní foto: A. Rádlová

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 9:34:30
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Prosinec
<<<123>>>