Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

<<<123>>>

Zákon zavádí nové opatření ve vztahu k chovu psů – chovatelům ukládá povinnost oznamovat místně příslušné krajské veterinární správě (dále jen KVS) chov pěti a více fen starších 12 měsíců, a to do sedmi dnů ode dne, kdy bylo tohoto počtu dosaženo.
„§ 4 odst. 3 – Chovatel, který chová 5 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců, je povinen tuto skutečnost oznámit krajské veterinární správě Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správě v Praze Státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných psů samičího pohlaví starších 12 měsíců dosáhl 5 a více chovaných zvířat; tato povinnost se nevztahuje na osobu, jejíž oznamovací povinnost upravuje jiný právní předpis*), a na osobu, jejíž právo nebo povinnost držet, cvičit nebo používat psa stanoví jiný právní předpis, zejména na chovatele služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů. V oznámení chovatel uvede počet chovaných zvířat a místo jejich chovu. Za chovatele tvořící domácnost může oznamovací povinnost splnit jeden z nich.“

Čtěte dále
Publikováno: 1.11.2017 12:37:08
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Dnes 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona

Dnes 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Mimochodem obsahuje i: „Chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších 12 měsíců budou (až na výjimky jasně stanovené zákonem) počínaje zítřkem povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě. Tato povinnost by měla pomoci v boji proti nelegálnímu množení psů v nevyhovujících podmínkách,“ uvedl Zbyněk Semerád ústřední ředitel SVS a dodal: „Novela pak od 1. ledna 2020 ukládá povinnost označovat povinně psy čipem. Tato právní úprava by měla být prvním krokem v rámci komplexního řešení problematiky označování a centrální evidence psů v ČR.“ Vzhledem k velkým dezinformacím, špatnému výkladu některých bodů týkajících se především „dočasek, azylů“ , které vedou až k hysterii mezi provozovateli, vám přineseme jakýsi „manuál“ vysvětlující kroky, které mají vést především k možnosti informací, lepší komunikaci a jasné zodpovědnosti. Včera jsme byli jako jediný časopis s kynologickou tématikou na tiskové konferenci a ptali se i za vás – a opravdu se není třeba ničeho obávat.

Publikováno: 1.11.2017 8:05:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Včera skončilo MS kníračů, které hostila Česká republika a v obrovské konkurenci, zvláště velmi početných německých závodníků, patří vítězství v kategorii IPO3 českým barvám! A to díky dvojici Lukáš Slowioczek a Frenklin ze Slunečné verandy (95, 95, 97, 287 bodů). Českému družstvu patří stříbro!
2. místo: Christian Mohl (AT) a Adolf vom Gleinalmblick, 90-96-98, celkem 284 bodů
3. místo: Fritz Heiduk (AT) a Tyson con todos los santos, 94-90-95, celkem 279 bodů
Nejlepší stopa: 98 bodů: Gerhard Schweizer (DE) a Nisha vom Hatzbachtal
Nejlepší poslušnost: 96 bodů: Christian Mohl (AT) a Adolf vom Gleinalmblick
Nejlepší obrana: 98 bodů: Christian Mohl (AT) a Adolf vom Gleinalmblick

Čtěte dále
Publikováno: 30.10.2017 10:41:03
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

„Občas se u některých článků zarazím nad některými větami, jako například: „Krmte psa jako psa, opravdu nemáte doma vlka.“ On ale vlk anebo malý jezevčík patří k masožravým šelmám a odpovídá tomu i tvar jejich zubů. A je dost veliké procento pejskařů, kteří nemohou dlouho odnaučit svého psíka požírat mršiny či dokonce výkaly. Dokonce se v těchto věcech i vyválí. Proto psovitá šelma vlk a také pes jsou masožravci, ale i mrchožrouti. Například rys mršinu nesežere.“ Tak začíná velmi zajímavé zamyšlení Františka Hracha v novém čísle Pes přítel člověka č. 11, které si nyní můžete zakoupit. A pokračuje: „Při mé návštěvě u pana pplk. Ing. Karla Hartla jsme si popovídali přes tři hodiny o zajímavých věcech při šlechtění vojenských psů. Dostali jsme se až k rozdílům při dřívějším a dnešním krmení psů.“

Čtěte dále
Publikováno: 25.10.2017 13:35:03
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Hledá se malý knírač!

Vlastníte špičkového malého knírače ve standardní úpravě a chcete ho mít na titulce Psa? Jste z Prahy a okolí?

Ozvěte se nám na redakce@pespritelcloveka.cz do pátku 27. října!

Publikováno: 25.10.2017 11:06:20
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

„Tahle dvojka mě zaujala na první pohled. Briarda na cvičáku dnes, bohužel, často neuvidíte a Andrea – zaujalo mě, že nejde klasickou cestou pokus – omyl, ale je na place připravena a v plné pozornosti na psa. Promyšlená, jemná, klidná práce na niž se prostě moc dobře dívá a je jedno, co cvičí. Víte, že mohou cokoli! Ostatně úspěchy Andrei Balákové a jejího Coreeho (Coree Avec la Force de l´Our) – vloni se umístili na druhém místě v klubové soutěži Briard roku a letos se jim daří v pasení. Tedy v činnosti, pro niž se kdysi briard „zrodil“." Tak začíná jeden z rozhovorů, které najdete v novém čísle našeho časopisu Pes přítel člověka č. 11.

Kdy a proč vlastně jste se spolu začali věnovat pasení?

Čtěte dále
Publikováno: 24.10.2017 14:40:46
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení

V čísle 5/2017 jsme přinesli příběh jorkšírky Odry, která nešťastnou náhodou přišla o přední nožku. Jsme moc rádi za další její fotky a za to, že i s takovým handicapem je Odry šťastná a se svojí paničkou se jí žije skvěle!

Čtěte dále
Publikováno: 24.10.2017 12:18:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Blíží se nejhezčí svátky v roce. Prožíváte je v klidu, anebo jsou pro vás strašákem? Máme pro vás vánoční a silvestrovskou anketu!
Napište nám a pošlete fotografie o velikosti 600 kB a více na redakce@pespritelcloveka.cz. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme!
Ilustrační foto: R. Povolná

Čtěte dále
Publikováno: 23.10.2017 13:32:38
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

...mohli sledovat diváci na Mistrovství ČR belgických ovčáků podle IPO3, které proběhlo tento víkend 20. – 22. října v Dolanech nad Vltavou. Celkem 49 závodníků se utkalo o titul mistra republiky a CACT, jejich výkony na stopách posoudila MVDr. Jana Glisníková, poslušnost Miroslav Ryneš a obrany Theodor Krajčí, pomocný rozhodčí byl Karel Havelka. Figurovali pánové Bc. Jaroslav Vyhnal a Milan Římek. Mistrem republiky se stala dvojice, která druhý rok podává velmi vyrovnané výkony ve všech třech disciplínách – Pavel Hrobař a Al Campo Graf Czech (98, 94, 95, 287). Druhé místo při rovnosti bodů s vítězem vybojoval Tomáš Louda a Bouí z Údolí Jizery (97, 96, 94, 287) a třetí místo patří Kláře Matouškové s Commandos de Alphaville Bohemia (93, 97, 95, 285). Stovku na stopě si vyčuchal Ghandi from Mike´s Place Vladimíra Glogara.

Čtěte dále
Publikováno: 23.10.2017 12:28:11
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Vzhledem k velikému počtu psů přihlášených na letošní podzimní MVP v Praze, 4.- 5.11.2017, bude se posuzovat denně v 58 kruzích, nedostává se nám pracovníků do kruhů, jedná se o: vedoucí kruhu, tlumočníky a zapisovatele,  u všech funkcí po cca 20 lidech !!

Prosíme  pomozte ke zdaru akce!!

Děkuje předem výstavní výbor MVP Praha

Čtěte dále
Publikováno: 20.10.2017 13:13:26
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP
<<<123>>>