Ostatní

In urna elit, bibendum a, consequat vel, rutrum at, justo. Aliquam erat volutpat. Aliquam erat volutpat. Ut nisl magna, fermentum eget, consequat ac, varius a, nisl. Proin risus. Mauris vel risus. Maecenas varius. Pellentesque nisl urna, adipiscing nec, accumsan nec, tincidunt vel, velit. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Nullam eleifend, nulla at adipiscing semper; ante purus porttitor nunc, eu sodales justo ipsum eget libero. Curabitur feugiat, erat eu porta eleifend, velit tellus hendrerit diam, vel convallis nisl enim ut urna. In vel mi quis tortor tristique pretium.
<<<123>>>

Prázdniny se blíží mílovými kroky. Chystáte se na dovolenou i se svým psem? Jistě vám přijdou vhod naše rady a tipy, jak prožít chvíle volna za hranicemi všedních dní v klidu, v pohodě a bez stresu. Jen tak můžeme provětrat mysl a načerpat síly, a k tomu nám může pomoct váš čtyřnohý parťák. Rovněž vám poradíme, jak správně vybírat a používat postroj.

Plemenem měsíce je pes s pěti P – bígl. Z jeho portrétu se dozvíte zajímavosti o historii, chovu i povaze, přinášíme vám zajímavosti o sportu zvaném beagling a příbuzných honičů se týká i náš kvíz.

Víte, co je to ghí a jaký je jeho význam ve výživě psů? Právě ghí je hlavním tématem materiálu od MVDr. Milana Štourače. Přinášíme vám i příběh odchovu 11 štěňat německých dog na kozím mléku. Zkusíte si tipnout, kolik litrů denně tahle smečka vypila?

Čtěte dále
Publikováno: 20.6.2019 19:09:40
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ano, je to pravda. Dne 1. ledna 2020 vstoupí v platnost další ustanovení novelizovaného zákona, která udává nová pravidla pro vakcinaci proti vzteklině. Ta se týkají všech psů bez ohledu na plemeno, praktické využití a složené zkoušky. Majitelé psů vědí, nebo přesněji řečeno měli by vědět, že jsou ze zákona povinni zajistit, aby byli „psi, jakož i lišky a jezevci držení v zajetí, ve stáří od 3 do 6 měsíců platně očkováni proti vzteklině a poté během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky přeočkováni, uchovávat doklad o očkování po dobu platnosti očkování a na požádání jej předložit úřednímu veterinárnímu lékaři”. Nový požadavek zákona říká, že: „Očkování psa proti vzteklině je platné, pouze pokud pes splňuje podmínky na označení zvířat v zájmovém chovu stanovené v čl. 17 odst. 1 předpisu Evropské unie o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu, 65) s výjimkou psa, který byl označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Chovatel, který chová psa, je povinen zajistit, aby identifikační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa. Identifikačním číslem psa se rozumí alfanumerický kód zobrazený transpondérem, který umožňuje zjistit totožnost konkrétního psa”. Pokud si někdo bude chtít přesné znění požadavku ověřit, musí si otevřít znění Zákona platné od 1. 1. 2020. V současně platném znění ustanovení nenajdete.
Pro někoho možná je řeč zákona příliš složitá. Srozumitelně řečeno: s platností od 1. 1. 2020 nebude moci veterinář naočkovat proti vzteklině psa, který není identifikačně označen čipem. Výjimku tvoří psi označení čitelným tetováním před datem 3. 7. 2011. V praxi to znamená problém pro celou řadu loveckých plemen. Mají-li mít štěňata průkazy původu, musí být identifikačně označena. Kynologické předpisy zatím uznávají jak tetování, tak čipování. Jen požadují, aby byl vrh označen stejným způsobem jako celek. Celá řada chovatelských klubů své odchovy tetuje. Českomoravská kynologická unie zatím neuvažuje o tom, že by jako identifikační označení psů s průkazem původu uznávala jen čipování. Chovatelské kluby ale mají o čem přemýšlet. Zůstanou-li u tetování, budou muset majitelé psů nechat své čtyřnohé pomocníky ještě jednou identifikačně označit čipem kvůli vakcinaci proti vzteklině, která je ze zákona povinná.

Čtěte dále
Publikováno: 11.6.2019 15:43:13
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Dopravní předpisy jsou neúprosné. Jízda na kole se psem na silnici, kterého má cyklista pouze na vodítku ve své ruce, se hodnotí jako přestupek a jestliže vás přistihnou, obvyklá pokuta je 1000 Kč, což dovede výjezd s pejskem pořádně otrávit. I ovladatelný a běhu u kola naučený pes se může lehko stát účastníkem dopravní nehody, a s ním stejně i vy. Stačí, když ho náhle napadne cizí pes, běžící kolem. Pro bezpečnou a příjemnou projížďku vyberte proto raději lesní či polní stezku, kde zároveň nebudou trpět polštářky tlapek psa a zmírní se otřesy páteře, které tvrdý asfalt nesvědčí. Velké téma, navíc s poradnou MVDr. Milana Štourače, který odpovídá na otázku čtenáře: "Pane doktore, co si myslíte, je pro psa vhodný, přínosný běh u kola? A pokud ano, v jakém věku psa začít?", najdete v aktuálním čísle 6, které je nyní v prodeji! Kromě toho jsme pro vás otestovali sedačku na kolo pro malé psy.

Čtěte dále
Publikováno: 3.6.2019 13:03:14
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Cestovali jste letadlem se psem? Napište nám!

Máte osobní zkušenosti s cestováním se psem letadlem, ať již na dovolenou, výstavu, závody či kvůli krytí? Napište nám, kam a s kterou leteckou společností jste letěli, své rady, zkušenosti, na co se nesmí zapomenout, jak to zvládl pes, jak se o psa staral letištní personál apod. Pošlete nám i své fotografie z letiště či cest. Pište na adresu redakce@pespritelcloveka.cz do 14. června.

Ilustrační foto: I. Kremličková

Publikováno: 3.6.2019 11:48:17
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ač dnes jsou dnes školky pro štěňata prezentovány jako něco bezpodmínečně nutného ke správnému psychickému a sociálnímu chování štěněte, NENÍ tomu tak. Nemůžu pochopit, že si někdo pořídí štěně, aby jej denně na několik hodin hodil do psí školky a vyzvedl si jej poté unaveného a „vychovaného“. Co myslíte, vytvoří si tak se psem vážně pevný vztah? Vztah se tvoří prožíváním každodenního života SPOLEČNĚ. Tak se učíte číst svého psa a on vás, znáte jeho řeč těla a on vaši, až dojdete do bodu, kdy slov/povelů není třeba. Ale JE TO SPOLEČNÁ CESTA! Pokud chcete se štěnětem navštěvovat školku pro štěně společně, je to něco jiného, byť i zde NIKOLI nezbytně nutného. Jak ale poznat dobrou školu pro štěňata? Jakých věcí si všímat? To je naše velké téma v aktuálním čísle 6, které je nyní v prodeji.

Čtěte dále
Publikováno: 28.5.2019 11:47:34
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Od 1. ledna 2020 čeká všechny chovatele i majitele psů velká novinka – povinné čipování v návaznosti na očkování proti vzteklině. Co je to čip a čipování? Jak se novela zákona dotkne chovatelů, kteří své odchovy dodnes pouze tetují? Pomůže tento zákon v boji proti množírnám? Vše o čipování se dozvíte z velkého tématu měsíce na 7 stranách.

Ač to tak nyní podle počasí nevypadá, léto je za rohem a s prvními teplými dny mnozí z nás vytahují kolo nebo koloběžku a chystají se do přírody i se svým čtyřnohým parťákem. Jak je to však s vedením psa u kola z hlediska právních předpisů? I to je naše téma a přidali jsme i test sedačky na kolo pro psa!

Proč dochází k pokousání psem? – tuto otázku si položil František Hrach, známý především jako majitel bílé kanadské vlčice Lupíny a jejího syna. Znáte kyblíčkovou hru? Pojďme se podívat na jednoduchou hru, která vám může pomoci například při pro psa nepříjemné situaci, jako je čištění uší. Věnujeme se také školkám pro psy a štěňata – jsou nezbytné, anebo jde pouze o výnosný byznys? Na co si dát pozor a jak poznat tu správnou?

Plemenem měsíce je appenzellský salašnický pes, kterého vám představíme hlavně jako skvělého pracanta a všestranného psa pro různé druhy sportů a aktivit. Znáte jeho příbuzného appenzellského shilta? I o něm se dočtete v samostatném článku. Z méně známých plemen se podíváme na rumunského obra carpatina – dodnes neúnavného strážce horských stád a usedlostí.

Čtěte dále
Publikováno: 23.5.2019 13:28:21
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

A opravdu víte, co je to SOCIALIZACE?

Většina majitelů štěňat si pod pojmem socializace představuje, že vezmou štěně do psího parku nebo do psí školky, aby si tam mohlo pohrát s jinými štěňaty. Správná socializace štěněte ale znamená mnohem víc. Stejně jako si dospělí lidé obvykle „nehrají“ s přáteli stejně, jako si hrávali ve školce, věnují se i dospělí psi obvykle jiným hrám než štěňata. Nekonečné honičky, pošťuchování a ožvykování, které bylo charakteristické pro hry malých štěňat, se obvykle uklidní a promění v nenucenější společné prozkoumávání prostředí a prosté „spolužití“. Dobře socializovaný dospělý pes očekává, že ostatní dospělí psi se budou chovat jako – jako dospělí psi. Až příliš mnoho psů se ale kvůli své společenské povaze a často i nedostatečné socializaci ve štěněcím věku bohužel chová jako štěně po celý život, a to pak může být příčinou nebezpečných střetů s jinými dospělými psy.
Například lovečtí psi obvykle vycházejí s jinými psy dosti dobře. Když si získali oblibu jako rodinní mazlíčci, zahájili lidé u některých loveckých plemen, obzvlášť u zlatých retrívrů a labradorů, postupnou selekci na nezralejší neboli „neotonizované“ hravé chování v naději, že získají psa, který bude dobře vycházet s jinými psy a snadno se asimiluje do běžného městského prostředí. Následkem toho dnes je mnoho dospělých retrívrů, kteří se chovají ve společnosti jiných dospělých psů jako štěňata.

Čtěte dále
Publikováno: 3.5.2019 7:23:10
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Je pro mě velmi překvapivé, že majitelé NEDOKÁŽÍ ve svém psu číst jako v knize. Vždyť ho mají znát z tisíce situací! Možná je to o minimální skutečné pozornosti, kterou svému psu věnují, což není o počtu fyzických aktivit… I proto začíná náš nový seriál založený na fotografiích psů v různých situacích s názvem Jak číst chování svého psa? Hlavním modelem nám na fotografiích bude Armín, pejsek z bosenského útulku. Jeden z nejtěžších případů, se kterým jsem se za celý svůj život v práci se psy setkala. Jeho příběh a práci s ním si budete moci přečíst v dalším čísle PPČ. Upřený pohled na této fotografii znamená jediné – Armín je ve stresu, doslova paralyzován strachy z člověka, z jeho ruky. Zde je potřeba klidných pohybů, uklidňujícího tónu hlasu a času na změny pohybu, aby se pes nezačal v panice bránit pro něho nepřiměřeným a atakujícím věcem. Naprostým základem je porozumět tělesným signálům, které vás informují o tom, co pes cítí. Jak poznáte, zda je váš pes klidný či uvolněný, nebo napjatý a stresovaný?

Čtěte dále
Publikováno: 30.4.2019 16:33:44
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Letos 26. 5. se již pošesté uskuteční akci Běhejme a pomáhejme útulkům v Praze ve Stromoce. Máme připravené 2 okruhy – běžecký a pěší. V prvním případě se jedná o 5km běh bez měření času. Neběží se o vítězství. Smyslem akce je proběhnout se v pohodovém tempu se svými kamarády, kolegy, dětmi, psy, nemáme připravené stupně vítězů. Druhý okruh je pěší úsek na 1,5km pro lidi, kteří se chtějí jen projít, pro maminky s kočárky, dětmi, pejskaře i lenochy. Po akci se můžete zúčastnit odpoledního programu - vystoupení dogdancingu, ukázka výcviku psích záchranářů, dogfrisbee, hudební produkce, a samozřejmě se vyfotit s naším maskotem.

Čtěte dále
Publikováno: 16.4.2019 15:01:40
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Svátky jara přicházejí spolu s květnovým číslem Psa přítele člověka. Čeká na vás opět velká porce pohodového čtení nejen pro volné velikonoční chvilky. Hned v úvodu najdete pozvánku na Mistrovství světa belgických ovčáků, které se uskuteční ve dnech 6. – 12. května v Písku, z pohledu čísel. Počty přihlášených psů jsou neuvěřitelné, stejně jako podívaná, která nás čeká na jediném místě. Nenechte si ujít tento velký kynologický svátek!

V Tématu měsíce se věnujeme socializaci a chování – věřte, že dnešní výkřiky typu „ať si hlavně štěně hraje s ostatními psy, hromadné vycházky štěně naučí, jak se chovat“ nejsou pravdivé a mohou naopak odstartovat problémy psa ve vztahu k jiným psům. Co má být ve skutečnosti socializace, na co si dát pozor? Nejen na tyto otázky najdete u nás odpovědi. Ač je to zvláštní, mnoho lidí neumí číst v mimice psa, v řeči jeho těla a dalších signálech, které k nám pes vysílá. Začínáme tedy seriál, kdy si na fotografiích ze života velmi různorodé smečky budeme vyprávět příběh…

Plemenem měsíce je poklad severu – sibiřský husky. Jeho zajímavá historie je obšírně popsaná v portrétu plemene a přinášíme také rozhovory s poradkyní chovu a musherem. Nejbližšími příbuznými huskyho jsou bezesporu lajky – představíme si jednu z nich, jakutskou lajku.

Čtěte dále
Publikováno: 16.4.2019 12:15:03
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
<<<123>>>