Šediváčkův long 2019 – XXIII. ročník

22.–26. leden 2019, Deštné v Orlických horách

Orlické hory budou opět patřit musherům. Ve dnech 22. až 26. 1. 2019 proběhne již 23. ročník jednoho z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě – Šediváčkův long. Do Deštného se na start závodu sjede tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z ČR, Německa, Rakouska, Švýcarska, Italie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska, které čeká tradiční 200 km dlouhá čtyřetapová trať a 300 km dlouhá pětietapová trať nevyzpytatelnou a krásnou přírodou Orlických hor. Lídrem závodu mezi českými účastníky je Roman Novotný z Příbramska, který ještě žádný ročník nevynechal a letos jej pojede tedy po dvacáté třetí. Z úspěšných českých závodníků jmenujme dále Romana Habásko z Karlových Varů.

Během rekordní souvislé řady 22 ročníků závod vyrostl do podoby, která spolehlivě odolává krizovým jevům i nepřízni počasí. Závodníci jsou na tratích sledováni zvláštní metodou, která dává organizátorům i návštěvníkům přehled o průběhu závodu. Všichni zájemci mohou závod sledovat na jeho webových stránkách. Prestiž a oblibu závodu dokazuje i vysoká mezinárodní účast – na Šediváčkův long opakovaně jezdí desítky závodníků ze třinácti států.

Tento čtyřetapový a pětietapový závod psích spřežení na 200 km a 300 km po hřebenech Orlických hor s jedním povinným přenocováním na sněhu je Mistrovstvím ČR v LONGu (dlouhá trať). Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelší závod v České republice. Je extrémní i převýšením – spřežení nastoupají během závodu více než 7500 metrů. Šediváčkův long byl před deseti lety Mistrovstvím Evropy v LONGu i v MIDu a nyní patří do série čtyř závodů psích spřežení o titul ULTIMATE SLEDDOG CHALENGE. Další tři závody této série se konají v Rakousku, Německu a ve Švýcarsku.

Tradičně se začíná a končí v osadě Jedlová v obci Deštná v Orlických horách, ve spolupráci s níž se závod pořádá. Šediváčkův LONG nabízí ojedinělý zážitek závodníkům a jejich psům, divákům, organizátorům i sponzorům. Závod láká do tohoto krásného kraje mnoho návštěvníků, kteří mají chuť okusit kouzla polárních světů, světa lidí vzdorujících mrazivému počasí a jejich věrných pomocníků psů. Je především oslavou lidského a psího souznění, kamarádství a v neposlední řadě nádherné ač drsné přírody zasněžených Orlických hor. Přijďte nasát atmosféru mrazivého Severu a dávného přátelství člověka a psa, nad kterou bdí ve věčných psích lovištích samotný Šediváček!

ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY:


Šediváčkův long je závod psích spřežení a je organizován nejen pro mushery, ale také pro návštěvníky a lidi, kteří mají rádi psy, psí sport a vše, co se točí kolem přírody. Je to jedinečná možnost nahlédnout do drsného světa musherů, jejich příprav, do zákulisí, a samozřejmě vidět na vlastní oči závod, který je nejnáročnějším a nejdelším nejen v ČR, ale v celé střední Evropě.

Základnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách.
V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky v podobě několika stánků, ale zde se také odehrává oficiální vyhlášení závodu. Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout.

Chata Bedřichovka, zmiňovaná v programu, se nachází v lyžařském areálu po pravé straně na začátku obce Orlické Záhoří (ve směru od Deštného).

Prosíme vás, abyste byli během pohybu po trati a v okolí chaty Kristýna opravdu opatrní. Psí spřežení je často hodně dlouhé a bývá problém je „na místě“ zastavit. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a především uposlechnout pokynů pořadatelů, kterých se na trati vyskytuje poměrně hodně.

Také prosím nevoďte psy na trať a do všech prostorů závodu. DĚKUJEME!

ZÁVISLOST NA POČASÍ!!!
Vážení návštěvníci, vezměte prosím v potaz, že Šediváčkův long je závod jehož organizace velice závisí na počasí a na aktuálních podmínkách na trati. Poslední kontrola trati se koná vždy jen desítky minut před startem prvního závodníka a ještě v té chvíli se částečně může změnit samotná trasa, případně může být posunut start či celá trasa zkrácena.

Proto není možné zde dopředu přesně popsat trasy na každý den a časy průjezdů prvního a posledního závodníka. I přesto se budeme snažit sem doplnit vždy alespoň večer před startem, kudy trasa povede a v kolik hodin budeme startovat.

Děkujeme za pochopení.

TRASA:
Základní trasu najdete na mapě níže. Ta se však každý den modifikuje, a proto je dobré sledovat naše stránky, abyste věděli, jak aktuálně vypadá stav, kdy a kde budou psi projíždět.

Během závodu pak můžete vidět, kde se závodníci pohybují na této stránce: http://www.czechlongtrail.tombru.com/na_trati.htm

MÍSTA, KTERÁ DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT:
chata Kristýna – zázemí závodu, stake-outy, start a cíl většiny etap
Masarykova chata – snadná dostupnost, zhruba první třetina denní vzdálenosti
hřeben Orlických hor – zvláště mezi Šerlichem a Pěticestím jsou na spřežení krásné pohledy
chata Bedřichovka – vidět psy odpočívat
Zámeček – Pádolí – bivak – vidět psy odpočívat ve sněhu a mushery stanovat, je velký zážitek


Harmonogram závodu:

22.1.2019    od 15.30    zábavný program pro děti a dospělé, stánky na občerstvení         
          do 16.00    přejímka psu         
          od 17:00    slavnostní zahájeni pod sjezdovkami Skicentra Deštné         
          od 17:30    start na noční etapu Kategorie 300 km
                         
23.1.2019    10:00    start Jedlová – Chata Kristýna
                         
24.1.2019    10:00-12:00    start Jedlová – Chata Kristýna
          13:00 – 18:00    Dojezd Bedřichovka – povinná přestávka 4 hodiny a start z Bedřichovky
          od 18:00    noční dojezdy Jedlová – Chata Kristýna         
          od 21:00    Musherbal         
                         
25.1.2019    12:00    start Jedlová – Chata Kristýna
               dojezd na bivak Zámeček – Pádolí         
                         
26.1.2019    8:00    start Pádolí – u penzionu Zámeček
          od 10:00    dojezdy Jedlová – Chata Kristýna         
          od 12.00    Prezentace klubu severských psů         
          od 15:00    slavnostní vyhlášení   

Publikováno: 23.1.2019 10:40:20
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Mushing