Náš cíl – packy naráz a pravý úhel!

Které konkrétní cviky vám představujeme v článcích s fotografiemi v novém čísle Pes přítel člověka č. 12, které je nyní v prodeji?
Z dogdancingu najdete podávání obou pacek najednou, cvik který se dá dobře využít i při nácviku synchronizovaných pohybů na zkoušky dogdancingu. Na 14 fotografiích s popisky projde autorka seriálu velmi srozumitelně tento cvik s vámi. A vězte, že i starého psa naučit novým kouskům prostě můžete! V seriálu o stopování vás čeká set fotografií a téma Přiostřujeme, aneb pravý úhel čeká: „Zatím jsme šlapali stopu tak, že jsme vždy nohu posouvali, abychom mohli do špičky dát pamlsek. Tím se více zvýrazňoval pach stopy. Nyní je čas začít šlapat stopy tak, že pamlsky budeme dávat pod špičku, aniž bychom nohu posouvali. Chce to trochu cviku a půjde to. Není zde přesný návod, jak to provádět, každý na to má jiný přístup a musí se přizpůsobit podle svých fyzických možností a schopností!"

„Pamlsky můžou být najednou více zašlápnuté a pejsek se bude muset naučit je sbírat. S trochou cviku vám to oběma půjde skvěle. Pokud by zašlápnuté pamlsky psovi hodně vadily, musíte se naučit je dávat tak, abyste je nezašláply do povrchu. Já jsem chodila po hraně boty, než si pes na to zvykl, a nyní už běžně na pamlsky šlapu a pes má taky svůj osobitý styl, jak je vybírat.
Pokud se nám dařilo s otevřenými lomy, je čas trochu lomy přiostřit. Postupně bychom měli lomy více a více uzavírat, až se dostaneme na pravé lomy. Stále platí, že do lomu bychom měli jít druhou nohou, než kam lom vede.
Uděláme aspoň padesát kroků rovně a v místě, kde máme nějaký orientační bod, začneme dělat lom. Pokud děláme lom doprava, do lomu jdeme prvně levou nohou. Nohu dáme do úhlu tak, že skoro nám vzniká písmeno T (nebo něco mezi T a L). Ze začátku psovi více zvýrazním pach v několika šlápotách, které odcházejí od lomu, a nezapomenu pamlskovat. V poslední šlápotě před lomem pamlsek vynechávám. Takže když jde lom doprava, nebude pamlsek ve šlápotě pravé boty, ale dám ho až do šlápoty levé nohy, která nám dělá lom. Tím více psa stáhneme do lomu. Jak zvýrazním pach? Ideálně tím, že více vyšlápnu šlápotu, čili udělám jakési podupnutí.  
Opět jdeme rovně. A to minimálně padesát kroků. Záleží na psu, ale klidně bych udělala i 100, než začnu dělat druhý lom. Nyní záleží na prostoru, zda můžete udělat druhý lom zase doprava, a tím nám vzniká stopa ve tvaru U. Na zkouškách i na závodech se většinou šlapou tyto tvary, a tak je dobré, aby si pes zvykl, že lomy můžou být několikrát po sobě na stejnou stranu. Rozhodně bych to nedělala pravidelně a je dobré vše měnit a kombinovat. Není nic horšího než stereotyp. Stopy jsou stále plně propamlskované.“
Kompletní články v Pes přítel člověka č. 12 právě nyní na stáncích v prodeji!


Publikováno: 5.12.2017 12:45:59
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem