Mezinárodní mistrovství psů služebních plemen 2019

12. - 14.dubna 2019 v rekreačním areálu Jezero Vojkovice u Kralup nad Vltavou                                

Mezinárodní mistrovství služebních psů pořádá Kynologické sdružení TART CZ 2001 Mělník ve spolupráci se Sportovním policejním spolkem – Prezídia Praha pod záštitou starosty města Mělníka MVDr. Ctirada Mikeše. Poprvé se mezinárodní mistrovství konalo v březnu 2005 a od té doby mělničtí kynologové už tradičně na jaře tímto šampionátem otevírají soutěžní kynologickou „top“ sezónu v Česku.
Na Mezinárodním mistrovství se soutěží v těchto kategoriích: Všestrannost, stopy, obrana jak jednotlivci, tak i dvoučlenná družstva. Psi a psovodi z kategorie všestranných se automaticky vyhodnocují i v kategorii stopařů a obranářů. Sobotní dopolední Vložený závod umožňuje mladým kynologům a mladým psům získat první soutěžní zkušenosti. Závod není omezen rasou psa, ale stavba jeho těla musí odpovídat uvedeným disciplinám, které by měl zvládnout každý pes, jako je poslušnost, nebo odvaha při obraně.

Na Mezinárodním mistrovství služebních psů soutěží každoročně výběry nejlepších kynologů
z Policie České republiky, Vězeňské služby, Cizinecké policie, Armády České republiky, Celní správy, Městských policií, Civilních bezpečnostních služeb i kynologických sdružení a základních organizací. Zahraniční účastníci, policisté ze  Slovenska, Litvy a Lotyšska, jsou vítězové republikových soutěží. Co se týče zastoupení plemen, převažují německý a belgický ovčák, rotvajer, nebo maliňák. Rozhodovat bude sbor složený ze zkušených mezinárodních rozhodčích.

Přihlášeno je prozatím 48 soutěžících v obou závodech, uzávěrka vloženého závodu je v sobotu 13.dubna  v 8 hodin. Počet soutěžících v mezinárodním klání je omezen na 30, což je dáno kapacitou plochy na stopy. Ta je vypracovaná cizí, nezávislou osobou, musí být minimálně hodinu stará, je 2x lomená v pravém a jednou v ostrém úhlu. Na úseku 600 metrů  za 15 minut se požaduje, aby pes našel 3 předměty, které ztratil pronásledovaný.
Mistrovství začíná v pátek noční obranou, a to zadržením pachatele na 100 metrů. Soutěž pokračuje stopami a denními disciplinami v poslušnosti a obraně. Poslušnost: Přivolání za pochodu k noze, sedni, lehni, vstaň, pochod bez vodítka, štěkání u nohy, odložení za pochodu, překážka typu „A“ tam a zpět,  aport přes 1 m překážku, překonání 2m vysokého žebříku psem, odložení psa, který musí zachovat klid při střelbě.) Následuje obrana. Ta se skládá z vyhledání pachatele v terénu, jeho prohlídky, výslech a doprovod, útěk z doprovodu, hlídání pachatele 1 minutu, hladké zadržení na 100 metrů, zákrok v místnosti a závěrečný kontrolní výkon.

V sobotu 13. dubna od 14. hodin návštěvníci uvidí ukázky příslušníků Policie ČR, kdy se psi předvedou jak vyhledávají výbušniny, drogy, hořlaviny, zbraně, označí ohnisko požáru. Příslušníci oboru hipologie představí policejní koně při výkonu služby, jak asistují  u likvidace požáru, předvedou i improvizovaný zásah policie na koních při výtržnostech na fotbalových utkáních apod. Vězeňská služba nabídne simulace zásahů ve věznici, nebo při pronásledování zběhů.


kontakt:
Luboš Lidický   
(tel: 603 218 224,
email: lidicky.lubos@seznam.cz)
GPS areál Jezero Vojkovice:
50°17’29.4“14°22’13.4“E

Kynologické sdružení
Sportovní policejní spolek
TART CZ 2001 Mělník
Prezídium Praha

Publikováno: 11.4.2019 10:38:06
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: TART