Dobrý figurant by měl rozumět nejen psům, ale i sobě

To říká jeden z našich nejlepších figurantů Josef Kubec v novém seriálu našeho časopisu, ve kterém vám budeme představovat naše figuratny. Právě on je prvním z našich figurantů, kterým budeme klást stejné otázky a kteří nám poodhalí adrenalinový, ale i tak křehký svět figurování. Díky za odvahu a upřímnost!
Jak dlouho vlastně figurujete? A jaké to je, tak dlouho se udržet na špici? Co na to říká tělo, záda?

Vrcholově jsem začal figurovat v roce 2002, a to díky Martinu Plecháčkovi, kterému jsem za tu možnost vděčný dodnes. Nebýt Martina, nejsem tam, kde jsem dnes. Udržet se na špici není vůbec jednoduché. Já sám razím teorii, že dobré jméno se buduje dlouho, ale špatné jméno se vybuduje v jedné vteřině. Zároveň jsem rád, že o kynologii je v této zemi stále zájem a sem tam i potkám kluka, ve kterém vidím velký potenciál a říkám si, že jednou z něj bude dobrý figurant! Ve svých 44 letech si myslím, že už mám dost zkušeností, které bych rád předával ostatním mladým kvalitním figurantům, kterých je v Česku bohužel pomálu! Byl bych rád, aby se tomuto sportu a de facto i životnímu stylu věnoval i můj sedmnáctiletý syn, jenže ten si vybral jinou dráhu – pedagogicko-jazykovou. Až na drobná zranění, která s tímto sportem souvisejí, jsem naštěstí v pořádku!

Zavzpomínejte na své figurantské začátky – v čem jsou pro vás zpětně úsměvné a na co se dnes naopak chybně zapomnělo?
Mé figurantské začátky byly opravdu zábavné. O kynologii jsem se začal zajímat již v deseti letech, ale až ve 13 jsem si zkusil, jaké to je figurovat. Ve 13 letech mi navlékli staré montérky (lacláče), dostal jsem starý, ale dobrý, svazarmový rukáv a učil jsem se figurovat. Mezi mé začátky bych zařadil i moji povinnou vojenskou službu, kdy jsem byl, naštěstí, přiřazen ke psovodům, kde jsem dostal i svého psího parťáka Dericka, se kterým jsme se stali přeborníky v poslušnosti a obraně AČR a spolu jsme byli úžasná dvojka!

Jak hodně se od té doby změnili pomůcky pro figurování a také razance zákroků (jak figurantů, tak psů)?
Řekl bych, že se v oblasti kynologie pohybuji dost dlouho a můžu s radostí sdělit, že figurantské pomůcky jsou na opravdu vysoké úrovni. V době, kdy jsem začínal, jsme moc pomůcek neměli, to je jasné. S radostí uvedu i příklady, aby se čtenáři zasmáli, s čím jsme začínali. Místo obušku, který je pro nás de facto nedílnou součástí, jsme měli prut z ořešáku – a stačilo to! Když jsem začínal, ani jsem nepomyslel na to, že místo rukávů Vega budu nosit rukávy Gappai, HST nebo Raddog, které jsou na velmi dobré úrovni, a jsem s nimi nadmíru spokojený! Co se týká razancí, je vidět, že psi jsou rok od roku rychlejší a razantnější. Zřejmě to bude způsobené tím, že se psovodi věnují psům více, než tomu bylo kdysi.

Kompletní a obsáhlý rozhovor najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 3, které je právě na trhu! S kterým figurantem byste si rádi přečetli rozhovor?


Publikováno: 28.2.2018 14:12:25
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ