Československý vlčák coby záchranářský pes - Největším úspěchem je nález živé osoby

Československý vlčák se postupem času ukazuje jako velmi všestranné pracovní plemeno. Aleš Bittner se svým Yahooem z Molu Es splnili nejvyšší záchranářské zkoušky: Atest Horské služby a Atest plošného vyhledávání Ministerstva vnitra, které je opravňují zúčastnit se ostrých pátracích akcí spojených s vyhledáváním pohřešovaných osob. Co všechno tyto zkoušky od psa vyžadují, dozvíte se z rozhovoru v čísle 1 PPČ, které je právě v prodeji.

Jak jste se dostal k záchranářům?
Přál jsem si projít nějakým kurzem první pomoci, abych mohl pomoct lidem v nouzi. Žil jsem a žiji v Jizerských horách, rád lyžuji, lezu… A tak jsem se rozhodl stát se členem Horské služby.

Atest záchranáře je jistě váš největší úspěch. Co vás vedlo k tomu, že jste do toho spolu šli?
Největší úspěch pro mě jsou ostré pátrací akce, na kterých jsme pohřešované osoby našli naživu. Nenašli jsme je přímo my s Yahooem, protože jsme měli za úkol prohledat jiná místa, ale byli jsme součástí týmu. Z hlediska zkoušek má pro mě největší hodnotu úplně první složený atest HS, protože jsme tenkrát absolvovali obrovské plochy a předvedli podle mého soudu nejlepší výkon.

Co všechno obnáší splnění této zkoušky a čím se liší od jiných zkoušek?
Atest MV měl 2 praktické části – hledání ztracených v terénu pomocí psa a jednu teoretickou část – test. Nejprve jsme v odpoledních hodinách absolvovali denní pátrání. Pomocí vojenské mapy (žádná GPS, telefon – nic, co má baterky, nebylo povoleno) jsme měli vyrazit ze základny ke štábu. 2,6 km dlouhý nástup jsme měli prohledat do 10 m od cesty. Někde poblíž byl jeden figurant...

Chcete vědět, jak rozhovor pokračoval? Najdete jej v PPČ č. 1, které je stále v prodeji!


Publikováno: 9.1.2019 11:06:27
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik