Aljašský malamut

Jistě víte, že časopis Pes přítel člověka pracuje na velkém atlasu plemen psů. Dnes vám chceme představit portrét plemene aljašský malamut, který pro nás důkladně a podrobně zpracovala členka výboru a redaktorka bulletinu Alaskan Malamute klubu Česká republika (AMKČR) Lenka Juhaňáková. V portrétu naleznete vše od historie po současnost a také sto krásních fotografií.

 

Aljašský malamut
Portrét plemene –  Pes přítel člověka:  2 / 1997, 1 / 2005. Zajímá vás některý z těchto vydání? Starší čísla můžete objednat na starsivytisky@pvsp.cz nebo prostřednictvím formuláře zde

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie na PPČ: zatím nejsou k dispozici

 

Spadá pod klub: Tento klub je partnerem časopisu Pes přítel člověka

 

 

 

Chovatelské stanice:

Zde může být právě ta vaše chovatelská stanice. Pro více informací pište na redakce@pespritelcloveka.cz

 

                                                                       Plemeno psa: Aljašský malamut
Název CHS: Stormyth
Chovatel: Kateřina Scheuflerová
Kraj: Praha 9
Email: k.scheuflerova@amkcr.eu, kscheuflerova@seznam.cz
www stránka: http://www.stormyth.net
Telefon: (+420) 723 347 336

 

„Nákladní lokomotiva dalekého severu“

PŮVOD


Aljašský malamut spolu se sibiřským husky, samojedem a grónským psem patří mezi severské saňové psy. Aljašský malamut je mezi nimi největší a nejsilnější a tím pádem není tak rychlý, ale je vytrvalý a schopný táhnout těžké náklady na velké vzdálenosti. Říká se mu „nákladní lokomotiva dalekého severu“.

Jeho historie sahá k domorodým innuitským kmenům žijícím v severozápadní Aljašce. Po jednom z nich byl také pojmenován, po Mahlemutech. Mahlemuté byli lidé mírumilovní, pracovití, kteří milovali své psy.

foto: INNUITÉ

Pokud se podíváme ještě více do historie, je zajímavé zjištění, že za předka aljašského malamuta, stejně jako i ostatních severských plemen, je považován Canis Familiaris Anutschin (pes Inostrancevův). Tento pes je křížencem psa rašelinného (Canis palustris Rütim) a severoevropského vlka. Nejstarší nález tohoto psa se odhaduje na 9000 let.
Tolik z dávné historie.
Když byla Aljaška osídlena ,,bělochy“, byli mahlemutští psi smíšeni s plemeny bělochů. Nejvíce docházelo ke křížení v době, kdy se největší zálibou staly závody saňových psů mezi zlatokopy. Tak začal vzrůstat i zájem o čistou rasu aljašského malamuta a počínaje rokem 1926 se dostal do USA a ostatního světa, kde si rychle získal oblibu.

                                                                                                      Foto: Mahlemuté

 


UPLATNĚNÍ


Aljašský malamut byl od pradávna používán jako saňový pes a tím pádem se stal jediným dopravním prostředkem životně důležité potřeby. Už staří Mahlemuté jej používali nejen při stěhování svých vesnic do nových teritorií, ale též jako pomocníka při lovu a skvělého společníka. Později na saních převážel zboží, léky a poštu do jinak nedostupných míst.

Přítel dětí Přítel dětí  Pes společník Pes společník Poštovní spřežení


Sehrál velkou roli jako saňový pes při výzkumu obou severních pólů, ale i v obou světových válkách.
Dnes je nejvíce využíván jako společenský pes pro svou milou a nekonfliktní povahu. Je ideálním průvodcem pro pěší turisty, kempaře a všechny, kdo rádi vyrážejí do přírody. Při hrách s dětmi je dobromyslný a trpělivý. Miluje tahání saní, vozíku, kola apod.

 

SPORT A VYUŽITÍ MALAMUTŮ
Pro aljašské malamuty a severská plemena vůbec jsou pořádány různé závody a sportovní akce.


MUSHING – jsou závody psích spřežení a dělí se na závody na sněhu a na suchu. Dále na spřežení a individuální disciplíny. Podle délky tratí na sprint (krátké – do 25 km), mid (střední 35 km a více bez zátěže), long (dlouhé 45 km a více se zátěží) a atypické závody. Dále je dělíme podle počtu zapřažených psů.

Mushing – káry Mushing – pulka Mushing – saně Mushing – pulka Mushing – saně


SKIJÖRING – patří k individuálním disciplínám mushingu. Jedná se o lyžaře na běžkách taženého 1 – 2 psy. K nejznámějším závodům na sněhu patří Šediváčkův long pořádaný každoročně v Orlických horách a Iditarod – nejznámější závod psích spřežení na světě, pořádaný každoročně na Aljašce.
Kromě mushingu na sněhu můžete absolvovat závody na suchu na kárách.

 

 

 


BIKEJÖRING či SCOOTER je též individuální disciplína mushingu. Jedná se o jezdce na kole či koloběžce, taženého 1 – 2 psy.

Bikejöring Bikejöring Bikejöring Scooter Scooter


DOGTREKKING – je velmi oblíbený vytrvalostní pochod se psem (na 80 – 100 km a více) anebo CANICROSS – běh s 1 – 2 psy.


Mezi další sportovní akce seveřanů patří PULLING. Jsou to soutěže o to, kdo utáhne větší zátěž. Mohou se konat na sněhu, kdy je náklad uložen na saních, nebo na suchu, kdy je uložen náklad na kolovém vozíku nebo na vozíku taženém po kolejích.


Pulling

 

 

Je chybou tvrdit, že aljašský malamut není schopen výcviku. V AMKČR jsou psi i fenky, kteří mají složenu zkoušku ZOP, BH, ZZO a zároveň cvičí i OBEDIENCE.

 

 

 

 

 

Malamuti cvičí i AGILITY, což si může vyzkoušet každý a v klubu AMKČR pracují aljašští malamuti též jako záchranářští psi a canisterapeutští psi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Záchranářský pes            Canisterapeutický pes

Aljašský malamut je prostě všestranný pes.

 

HISTORIE – POČÁTKY PLEMENE


O dnešní podobu aljašského malamuta se zasloužili chovatelé a zakladatelé plemene EVA „Short“ SEELEY (Kotzebue), PAUL VOELKER (M´Loot´s), DAVE IRWIN a DICK HINMAN (Irwin´s), ROBERT ZOLLER (Husky-Pak). K prvním pokusům chovatelů o křížení prvních linií došlo ve dvacátých letech minulého století. Byli jimi Paul Voelker a Eva Brunelle Seeley.

       
Eva Brunelle
Seeley
  Robert Zoller a
Ch.Apache Chief
of Husky-Pak


První den roku 1929 se narodil první vrh aljašských malamutů v historii. Matkou byla Bessi a otcem Yukon Jad, v chovatelské stanici Kotzebue. Byli to Tugg of Yukon, Gripp of Yukon, Fin of Yukon a Kearsargea of Yukon.

         
Yukon Jad - Otec
1. vrhu AM v historii
  Finn e Kearsagea of Yukon
1.vrh AM v historii


V roce 1950 spojili své síly Kotzebue, M´Loot´s a Hinman-Irwin a vznikal již malamut dnešní podoby.
V roce 1935 bylo plemeno uznáno AKC (American Kennel Club) a malamuti získali první rodokmeny. Tím prvním byl Rowdy of Nome.

 

 

Rowdy of Nome - 1. průkaz původu AM

 

 

 

 

A v roce 1960 vznikl i první standard plemene vypracovaný podle malamuta Grippa of Yukon.
Pro zajímavost prvním šampionem v historii plemene byl Ch. Mulpus Brook´s Master Otter a první šampionka v historii byla fena Ch. Ooloo M´Loot´s.

                
Ch. Gripp Of Yukon – pes podle,
kterého byl vytvořen první
standard AM
  Ch. Mulpus Brook´s
Master Otter
  Ch. Ooloo M´Loot´s

 

PŘÍCHOD MALAMUTA DO ČECH


Do Čech byli první malamuti dovezeni v roce 1980 ing. Hanou Petrusovou. Byla to černobílá fenka ALEKKA OF NOME (Alekka of the Cook Bay + Kizzy vom Mount Kinley) a šedobílá fenka PARKA VOM MOUNT KINLEY (Durango vom Mount Kinley + Geraldin vom Mount Kinley), obě z Německa. Byly tedy položeny základy chovu v Čechách a vznikla první chovatelská stanice DEL MONTE.  První vrh aljašských malamutů se narodil 1. 6. 1981 po psovi Sakeetawa´s Amaguk a feně Alekka of Nome.  V roce 1981 byl z Německa importovaný i první chovný pes, šedobílý  ILTSCHI VOM MOUNT KINLEY
(Cayu vom Mount Kinley + Galena Du Longet), do chovatelská stanice Del Monte. V roce 1982 byla do Čech importována šedobílá fenka z Kanady ATHABASCA OF MIDNITE SUN (Dyneevor´s Rajah + Skeenawhip´s Polara) do chovatelské stanice Alberta pana Vlastislava Soukupa, který v roce 1983 dovezl z Kanady i černobílého psa SASKATCHEWAN OF MISTAHIYA (Kiwalik´s Taolan Quilleute + Malhaven´s Alaskan Diamond).

               
Saskatchewan of
Mistahiya
  Alekka of Nome   Athabasca of
Midnite Sun
  Iltschi vom
Mount Kinley


Začaly vznikat nové chovatelské stanice založené již na českém chovu. Mezi ty nejznámější jmenujme kromě již zmíněných Del Monte a Alberta, Od Půlnočního slunce, Polární kruh, Nambok, Jimili Harraskan, Rychlé sáně, Volání divočiny, of Magnolia, Verva, Dříš a další.
V roce 1984 bylo uskutečněno zahraniční krytí psem DOMENICO MEXICO a v roce 1985 byli importováni další malamuti z Holandska – TAMANAK CHIMINUK, z USA – MISTER T GRANDSON OF KAITU a JOTOM´S MESCALERO. V roce 1988 byla importována šedobílá fena z Polska BIANKA MOLOSOS a z Kanady šedobílý pes ARALUK OF ALAYUK. V roce 1989 z Belgie fena JOUKA JOUWINIAK OF KEEWATIN a z Itálie sourozenci z chovatelské stanice DI LATINA – XEFALU IPUK, PERLA IONICA, FURIO, LION FLAMINGO, kteří se velmi zasloužili o pozdější  podobu plemene a hlavně fenka dovezená z Belgie COLD VALLEY MY FAVORITE BIJOU.


Později v roce 1990 byli importováni z USA sourozenci KAITU´S KOYUK a KAITU´S KISKA OF TAARALASTE. To byli asi ti nejznámější zakladatelé chovu u nás.
Další malamuti, kteří zasáhli významně do chovu u nás byli BLIX OF STEEP HILL KENNEL , REX COLD VALLEY OF KEEMA´S WOLF PAK, ANTARCTIC EXPLORER X´PECT NO WAR, TOTEM´S SPIRIT IN THE SKY, BRAD PITT DEL LAGO DEGLI ORSI a fenky COLD VALLEY´S TUM MAXIME a FORTI FORTUNA CANYON DE CHELLY.
Byla provedena spousta krytí v zahraničí na obohacení chovu u nás. Mezi ta nejznámější patřili plemeníci MOON SONG´S CAPTAIN MOON RAY, POKER FLAT´S YUKON LAW (první inseminace AM u nás), HARITAGE KOTZEBUE TRIBUT OF CHINOOK, KIPMIK´S GOING MY WAY, MOON SONG´S HEAVEN ON EARTH, UYAK ALEUT ALEX, TERRAPIN´S TALISMAN POLARTRAX, WILLIWAW´S ANAKIN SKYWALKER, GÜISKY DE JUNGLA NEGRA, BRIAN DEL BIAGIO, SNO QUEST´S KING OF LADWOOD a SNO QUEST´S LIMITED EDITION, STORM KLOUD´S QQUEST FOR GLORY, STORM KLOUD´S CCYRUS REX VALAE a další.

Z nejznámějších psů u nás již z českého chovu,  kteří se zasadili o dnešní podobu aljašských malamutů jsou to především ASSAI Volání divočiny, GLACIER del Monte, BIG Alberta, BUCK of Magnolia, ALASKAN Dříš, NAVAHO del Monte, AKÉLA od Severního slunce, DORIAN Rychlé sáně, BELIEVE The Win Montego,  CLIFF Měsíční tvář, ARIS Snow River Inditarod, BUFFALO BILL Inditarod, KODIAK del Monte, AYER Marjána, ARGUS Nordik, ANARNAK Dawson, ELUKKA del Monte, AILUK a BILL od Půlnočního slunce a další.

Mezi nejznámější fenky a zakladatelky dnešního chovu odchované v Čechách patří  ATTUNGA del Monte, BLIZZARD del Monte, CRAZZY del Monte, ALJAŠKA Alberta, ALATTNA of Magnolia, ELUKTUK del Monte, ATTOOKTOA del Monte, ASSUNTHA Verva, GOSSAMER del Monte, BLUEBERRY Alberta, AUDRIS Volání divočiny, BEAUTY Alberta, BONANZA Alberta, HIGHNOON del Monte, ACCIDA Polární kruh, AIWA Verva, ANGY a ENJY od Půlnočního slunce, AIRA, AJUGA a ACTAEA Lokomotiva severu, CREEMO Amana, CONNY na Hořence, ACLIE Hareta, ALAKMA Kyjanka, CINDERELLA Efchab, ATUKI od Vranského potoka, CHEROKE GIRL of Navarama Mal, BLESSED LOVE Montego, CONNY ze Západní křižovatky, ICE PUPPY Shamanrock, DELIGHTFUL ANNY Inditarod a další.

    
Alaska del Monte   Xefalu Ipuk di Latina a
Cold Valley´s My Favorite
Bijou
       
Aira Lokomotiva
severu
  Alaskan Alberta   Big Alberta   Glacier del Monte

ŠTĚNĚ S PRŮKAZEM PŮVODU


Pokud se rozhodnete pro štěně s PP, buďte si jisti, že vám z malé chlupaté kuličky vyroste aljašský malamut se vším všudy.

 

 

 

 

 

 

Každý chovatel zastřešený klubem, vám při koupi štěněte aljašského malamuta předá kupní smlouvu a očkovací průkaz, případně petpas.  Ve smlouvě vám chovatel potvrdí, že štěně je zdrávo, bez jakýchkoli problémů a po vystavení Průkazu původu vám tento bude předán.

 

 

 

ALASKAN MALAMUTE KLUB ČR


Prvním klubem, který zastřešoval plemeno aljašský malamut a stejně tak i ostatní severská plemena u nás, byl Klub severských psů a jezdců se psím spřežením, který vznikl roku 1984 (později Klub severských psů). V roce 1997 vzniká samostatný klub pro aljašské malamuty – Alaskan Malamute klub Česká republika (AMKČR).  V nově vzniklém klubu se snaží majitelé a chovatelé aljašských malamutů ozdravit plemeno a zpřísňují podmínky chovu. Je zavedeno přísnější  posuzování  HD (Hip Dyslazie) a do chovu jsou zařazováni pouze negativní jedinci. Dále je posunuta hranice pro vyšetření HD a následnou bonitaci na 24 měsíců věku psa (podle chovu v zemi původu USA).  Později je zavedeno povinné vyšetření DOCH/PRA (dědičné oční choroby) a též doporučeno majitelům provést u svých zvířat odběr DNA na profil DNA psa. Dnes je zřetelné, že práce, námaha a spolupráce chovatelů a majitelů aljašských malamutů se vyplatila a chov v AMKČR je zdravý a čistý.

 

 

 

Setkání klubu

 

PODMÍNKY CHOVU


V AMKČR je chov rozdělen na chov obecný a chov výběrový. Pro zařazení do obecného chovu se musí majitel se svým malamutem zúčastnit bonitace. Dále musí před vlastní bonitací absolvovat vyšetření RTG DKK (HD) s posouzením u akreditovaného veterinárního lékaře v ČR nebo snímek zaslat na OFA (Orthopedic Foundation for Animals) do země původu – USA.
Pro zařazení do výběrového chovu smí být zařazen pouze jedinec s výsledkem HD A, A1, A2, Excellent, Good.  Musí se zúčastnit dvou výstav (národní, mezinárodní, klubové) v ČR s výsledkem výborný či velmi dobrý (mezitřída, třída otevřená nebo šampionů) a samozřejmě absolvovat bonitaci.

 

 

JAK UCHOVNIT MALAMUTA

Pokud si pořídíte štěňátko s průkazem původu a rozhodnete se na něm v budoucnu chovat a mít štěňátka, budete jej muset uchovnit. To znamená udělat svému malamutíkovi nutná zdravotní vyšetření a poté se zúčastnit bonitace pořádané klubem.

 

Svod – měření výšky v kohoutku

 

 

Až bude vašemu psovi 24 měsíců, můžete mu nechat udělat RTG kyčelních kloubů. Bez tohoto vyšetření nemůže být uchovněn. Na vámi zvoleném veterinárním pracovišti necháte psíkovi zrentgenovat kyčelní klouby, veterinární lékař vyplní potřebný formulář (pro posouzení v ČR nebo USA) a zašle jej určenému posuzujícímu lékaři. Výsledek vám přijde domů poštou. Podle výsledku se můžete se svým malamutem zúčastnit bonitace a následně jej zařadit do obecného nebo výběrového chovu.

 

Bonitace – měření v kohoutku

 

 

Až budete mít výsledek doma, zjistíte si v klubu, kdy se koná nejbližší bonitace, a přihlásíte se. Pokud chcete mít výběrový chov, musíte ještě absolvovat dvě výstavy (mezinárodní, národní, klubové).
Na vlastní bonitaci bude přítomen poradce chovu a posuzovatel exteriéru delegovaný klubem. Psík bude přeměřen v kohoutku, budou mu zkontrolovány zuby, skus apod., stejně jako na výstavách a následně vystaven Bonitační protokol s výsledkem chovný – nechovný.
Pokud váš malamut splňuje standard a veškeré podmínky, je zařazen do chovu a může se účastnit plemenitby.


Následně před vlastním krytím musíte ještě podstoupit vyšetření očního pozadí na dědičné oční choroby (DOCH/PRA). Toto vyšetření je platné 1 rok a musí se obnovovat.

 

 

 

STANDARD PLEMENE ALJAŠSKÝ MALAMUT
Standard FCI č. 243/09. 06. 1999/GB:
 Datum publikace platného původního standardu:   14. 08. 1996
Země původu: USA
Určení: Saňový pes
Klasifikace:
Skupina: 5 – špicové a primitivní plemena
Podskupina: 1 – severští saňoví psi
Bez zkoušek z výkonu

............................................................................................................................

 

CELKOVÝ VZHLED:
Aljašský malamut je jedním z nejstarších saňových psů. Je to silný a mohutně stavěný pes s hlubokým hrudníkem a silným, dobře osvaleným tělem. Malamut pevně stojí na tlapách a jeho postoj budí dojem velké aktivity, držení těla je hrdé, hlava vztyčená a oči hledí zvědavě s ostražitým zájmem. Hlava je široká. Uši jsou trojúhelníkového tvaru a při vzbuzené pozornosti vzpřímené. Tlama je mohutná, od kořene k čenichu se jen lehce zužuje. Tlama není zvednutá ani dlouhá, ani příliš zkrácená. Srst je hustá s tvrdou krycí srstí dostatečné délky, jež dobře překrývá hustou podsadu. Malamuti jsou různých barev. Znaky na obličejové části hlavy jsou rozlišovacím znakem jedinců. Skládají se z kápě na hlavě, obličejová část je celá bílá nebo se znaky s pruhem či maskou. Ocas je dobře osrstěn, nesen nad hřbetem a připomíná vlající pero. Malamut musí mít silnou kostru s pevnými končetinami, dobrým pohybem, hlubokým hrudníkem a silnými plecemi. Musí mít všechny fyzické vlastnosti pro velký výkon. Pohyb musí být plynulý, vyvážený, neúnavný a naprosto účelový. Není určen jako závodní pes pro soutěže v rychlostních závodech. Malamut je ideálně stavěn k tomu, aby podával silný a vytrvalý výkon. Proto veškeré znaky tohoto plemene, včetně povahových vlastností, musejí odpovídat tomuto účelu.
Jakékoliv odchylky odporující uvedenému účelu se považují za vážnou vadu.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:
Hloubka hrudníku odpovídá zhruba polovině kohoutkové výšky psa, nejhlubší místo hrudníku se nachází hned za hrudními končetinami. Délka trupu od ramene po vrchol kosti sedací přesahuje kohoutkovou výšku psa.


CHOVÁNÍ – TEMPERAMENT:
Aljašský malamut je laskavý, přátelský pes, není psem jednoho pána. Je věrným, oddaným společníkem, na výzvu hravým, ale obecně v dospělosti pozoruhodný svojí důstojností.
HLAVA:
Hlava je široká a hluboká, harmonických tvarů, elegantní, není hrubá, ale ve správném poměru k velikosti psa. Výraz je jemný a zřetelně vyjadřuje laskavost a přátelskost psa.
Lebeční oblast:
Lebka: široká a středně klenutá mezi ušima, směrem k očím poněkud plošší a užší. Mezi očima je naznačená čelní rýha. Spojení horní linie lebky a horní linie hřbetu nosu tvoří mírný stop.
Stop: mělký


OBLIČEJOVÁ OBLAST:
Nos: u všech barev srsti (s výjimkou červené) jsou čenich, okraje pysků a okraje očních víček pigmentovány černě. Hnědě jsou pigmentovány u červených psů. Světlejší žíhání čenichu („sněžný nos“) je přijatelné.
Tlama: je široká a mohutná, v dobrém poměru s velikostí lebky, od kořene tlamy po čenich se lehce zužuje co do šířky a hloubky.
Pysky: přesně přiléhají.
Horní a dolní čelist: široká s velkými zuby. Řezáky v nůžkovém skusu. Předkus nebo podkus je vadou.
Líce: mírně ploché.
Oči: šikmo posazené v lebce. Oči jsou hnědé, mandlového tvaru a středně velké. Modré oči jsou diskvalifikující.
Uši: středně velké, ale vzhledem k velikosti hlavy malé. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, s mírně zaoblenými špičkami. Jsou nasazeny široce na vnější straně lebky, ve stejné výšce s horním okrajem oka. Jsou-li vzpřímené, jakoby odstávaly od hlavy. Vztyčené uši ukazují mírně směrem vpřed, ale při práci bývají někdy složeny k lebce. Vysoko nasazené uši jsou vadou.
 KRK:
Silný a mírně klenutý.
TĚLO:
Kompaktně stavěné, ale ne příliš krátké. Tělo nesmí být přehnaně těžké a kosti musí být v dobrém poměru k velikosti.
Hřbet: rovný a mírně klesající k zádi.
Bedra: pevná a dobře osvalená. Dlouhá bedra oslabující horní linii jsou vadou.
Hrudník: dobře vyvinutý.
OCAS:
Středně nasazen a v základně plynule navazuje na linii páteře. Pokud pes napracuje, je ocas nesen nad hřbetem. Ocas však není zatočen ani zakroucen proti zádi, není ani huňatý jako liščí ocas. Ocas malamuta je dobře osrstěn a vzhledem připomíná vlající pero.


KONČETINY:
Přední končetiny: hrudní končetiny jsou silných kostí a dobře osvalené, při pohledu zepředu až k nadprstí rovné.
Plec: středně skloněná.
Nadprstí: krátké a silné. Při pohledu ze strany poněkud skloněné.


Zadní končetiny: zadní končetiny jsou silné. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny v postoji i v pohybu rovnoběžné s pohybem hrudních končetin, nejsou ani příliš úzké, ani příliš široce postavené. Paspárky pánevních končetin jsou nežádoucí a odstraňují se krátce po narození štěňat.
Stehna: mohutně osvalená.
Kolenní kloub: přiměřeně úhlený.
Hlezna: přiměřeně úhlená a dobře směřující dolů.
TLAPA:
Tlapy jsou podobné sněžnicím, hluboké a uzavřené, s pevnými polštářky tlap, díky nimž vypadají tlapy pevné a kompaktní. Tlapy jsou velké, prsty těsně přiléhají a jsou dobře klenuté. Mezi prsty roste ochranná srst. Tlapy jsou silné a tvrdé, drápy krátké a silné.


CHŮZE / POHYB:
Krok malamuta je vytrvalý, vyvážený a plný síly. Na svoji velikost a stavbu těla je velmi čilý. Při pohledu ze strany vykazují pánevní končetiny silný posun, který se přenáší dobře osvalenými bedry k hrudním končetinám. Hrudní končetiny získávají silný impuls zezadu, který přenášejí v plynulý dlouhý krok. Při pohledu zepředu nebo zezadu se končetiny pohybují v přímce, ne příliš těsně, ani příliš daleko od středové linie. Při rychlém klusu mají končetiny tendenci pohybovat se blíž k ose těla. Kulhání nebo jakýkoliv krok, který není dokonale účelný a neúnavný, se postihují.


OSRSTĚNÍ:
Malamut má silnou krycí srst. Nikdy nesmí být dlouhá ani měkká. Podsada je hustá, dlouhá jeden až dva palce, mastná a vlnitá. Délka krycí srsti i podsady se mění. Srst je poměrně krátká až středně krátká na bocích, její délka roste na plecích a krku, na zadní straně zádi, na zadní straně stehen a ocasu. V letních měsících mívají malamuti srst obvykle kratší a méně hustou. Malamuti se předvádějí s přirozeně upravenou srstí. Trimování je nepřípustné, s výjimkou úpravy tlap tak, aby vynikl jejich přirozený tvar.

BARVA:
Obvyklé barvy jsou počínaje světle šedou přes střední odstíny šedé až po černou, sobolí a odstíny sobolí až po červenou. Barevné kombinace jsou přijatelné v podstatě na okrajových částech těla. Jediná celistvá barva je celá bílá. Bílá je vždy převažující barvou na spodní straně trupu, částech končetin, tlapách a části znaků na obličeji. Na přední straně hlavy lysina, límec nebo skvrny na šíji jsou atraktivní a přijatelné. Malamut má plášť s skvrny rozkládající se po trupu nebo nerovnoměrné skvrny, které jsou nežádoucí.

VELIKOST / VÁHA:
Jedinci tohoto plemene dorůstají velikosti v určitém rozsahu. Požadovaná ideální velikost je:
Psi: kohoutová výška 25 palců – 85 liber (63,5 cm – 38 kg).
Feny: kohoutová výška 23 palců – 75 liber (58,5 cm – 34 kg).
Hodnocení velikosti by však nemělo převažovat nad celkovým hodnocením typu, správných proporcí, pohybu a ostatních funkčních znaků. Jsou-li posuzovaní psi shodní co do typu, proporcí a pohybu, je upřednostněn pes, který se nejvíce blíží ideální velikosti.


DŮLEŽITÝ SOUHRN:
Při posuzování aljašského malamuta se klade největší důraz na jeho funkčnost jako saňového psa při přepravě hmotných nákladů v arktických podmínkách. Stupeň penalizace vad psa musí být v přímé úměrnosti s velikostí odchylky od popisu ideálního malamuta a přímé úměrnosti s tím, jak daná vada skutečně nepříznivě ovlivňuje funkčnost a pracovní výkon psa. Končetiny malamuta musejí vykazovat mimořádnou sílu při pohybu vpřed. Jakoukoliv křehkost či ochablost hrudních či pánevních končetin, tlap, v postoji či v pohybu je třeba hodnotit jako vážnou vadu. Za takovou vadu se považuje jakákoliv odchylka od ideálního postavení končetin, kravský postoj, nesprávně postavené nadprstí, strmé plece, nedostatečné úhlení, jakkoliv nevyvážený, nedostatečně vydatný a plynulý krok, příliš vysoké končetiny, mělký hrudník, těžkopádnost, jemná kostra a nedostatečná harmonie proporcí.
   
VADY:
Všechny odchylky od výše uvedených bodů se hodnotí jako vada, hodnocení vady by mělo přesně odpovídat stupni dané odchylky od ideálu.
DISKVALIFIKUJÍCÍ VADA:
Modré oči.
POZNÁMKA:
Samci musejí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku.


ZBARVENÍ ALJAŠSKÝCH MALAMUTŮ
ČERNOBÍLÁ – BLACK AND WHITE
- černé pesíky, černá nebo tmavě šedá podsada 

 

 

 

ALJAŠSKÝ TULEŇ A BÍLÁ – SEAL AND WHITE
- černé nebo černě zakončené pesíky, bílá nebo krémová podsada, původní označení černošedobílá barva

SOBOLÍ A BÍLÁ – SABLE AND WHITE
- černé nebo šedé pesíky, hnědá podsada a hnědé přechody mezi ušima a na nohou, přítomnost černého a hnědého faktoru je zřejmá

 

 

 

 

 

ŠEDOBÍLÁ – GRAY AND WHITE
- šedé pesíky, světle šedá, krémová nebo bílá podsada. Na hřbetě se mohou objevovat černé nebo černě zakončené pesíky, hnědý faktor zcela chybí.

 

 

 

 

 

STŘÍBRNÁ A BÍLÁ – SILVER AND WHITE
- světle šedé pesíky s bílou podsadou

 

 

 

 

 

 

HNĚDÁ A BÍLÁ – RED AND WHITE
- jakýkoliv odstín hnědé (od rezavé až po čokoládovou) na pesících a podsadě, hnědý pigment na nosní houbě, pyscích a víčkách, zřetelné zasvětlení pigmentu oka.

BÍLÁ – ALL WHITE
- bílé pesíky i podsada po celém těle, náznak krémové barvy na hřbetě a hlavě, jediná povolená jednotná barva.

 

 

 

 

 

MODRÁ – BLUE
- zvláštní vzácné zbarvení srsti

 

 

 

 

 

ZNAKY
Barevné znaky v obličeji

ČEPIČKA (Cap)
- typické zbarvení horní poloviny hlavy rámující obličej, mezi očima vybíhá do špičky

 

 

 

 

 

 

BRÝLE  (Goggles)
- tmavé oblasti pod očima vybíhající z čepičky po stranách

 

 

 

 

 

 

OČNÍ STÍNY  (Eye shadow)
- tmavší oblasti pod očima nespojené s čepičkou

 

 

 

 

 

 

PÁSEK  (Bar)
- tmavý pásek na hřbetě nosu vybíhající ze špičky čepičky

 

 

 

 

 

 

HVĚZDA  (Star)
- malá bílá skvrna v čepičce uprostřed čela

 

 

 

 

 

 

 

LYSINKA  (Blaze)
- bílá lysina vybíhající z nosu do čela, šířka a délka lysiny může být různá

 

 

 

 

 

 

TMAVÁ TVÁŘ  (Closed face)
- tmavé zbarvení obličeje, které netvoří jednotlivé znaky a není výrazně ohraničeno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SVĚTLÁ TVÁŘ  (Open face)
- pouze čepička bez dalších znaků, tvář pod čepičkou je bílá.

 

 

 

 

 

 

 

ÚPLNÁ MASKA  (Full mask)
- kombinace čepičky, brýlí a pásku

 

 

 

 

 

 

 

 

MASKA  (Mask)
- kombinace čepičky a brýlí

 

 

 

 

 

 

Barevné znaky na hrudi

NÁHRDELNÍK  (Necklae)
- tmavý pruh přes hruď 

 

 

 

 

OREL  (Eagle)
- dva tmavé pruhy protínající hruď a bílá oblast mezi nimi tvoří emblém letícího orla.

 

 

 

 

 

 

 

Barevné znaky na krku a kohoutku (zátylku)

LÍMEC – KOLÁREK  (Collar)

- bílý límec obíhající celý krk

TÝLNÍ SKVRNA  (Withers spot)
- bílá skvrna na zátylku (kohoutku), různé velikostiAutor:  Lenka Juhaňáková
Foto:  archiv autora, Archiv  AMKČR , Riddle and Harris-The New Complete Alaskan Malamute

 

 

 

Vložil: IvetaP
Publikováno: 15.3.2013 13:00:00
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: V. skupina