Znáte španělského mastina?

V zemi původu, ve Španělsku, byl španělský mastin odpradávna používán k hlídání stád ovcí především před vlky a medvědy. Proto je vybaven typickým dvojitým lalokem, který mu chrání krk před útoky šelem. Je to sebevědomý neagresivní pes, jenž budí respekt svou velikostí a nezneužívá své síly. Pro svůj vynikající vztah k dětem je vhodný i do větších rodin. Mastinové jsou ideální na zahradu k rodinnému domu, v žádném případě ne do bytu.

Chov v Evropě a u nás
Španělský mastin se u nás stále řadí mezi relativně málopočetné plemeno. Počet chovných jedinců ani odchovaných vrhů není vysoký,
v průměru to bývá 7-8 vrhů ročně. V České republice je historie chovů mastinů přibližně třicetiletá, první jedinci byli registrování v 80. letech a první vrh odchovaný v Čechách se narodil v roce 1991.

Vzhled
Španělský mastin je obrovský pes s výraznou hlavou, širokým hrudníkem, silnou kostrou a polodlouhou srstí. Preferují se jedinci celkově vyvážení, s dobrým pohybem, se sebevědomou a vyrovnanou povahou. Samci mají standardem stanovenou minimální kohoutkovou
výšku 77 cm, fenky 72 cm. Často bývá ale tato výška překročena, takže psi mívají 80-85 cm (mohou mít i víc) a váhově se pohybuji okolo 85-95 kg (někteří jedinci váží i více než 100 kg).

Povaha
Správně vychovaný mastin může chodit v přírodě na volno, bez vodítka a nemá tendence utíkat či honit zvěř. Odmala je ale nutná důsledná výchova, je třeba brát ho často ven a trénovat přivolání pomocí pamlsků. I důkladná socializace je nutná, abyste potom mohli vašeho dospělého a mnohdy velmi těžkého mastina vzít s sebou všude, kam budete chtít.
Jako malé štěně by se měl naučit cestovat autem, chodit na vodítku, občas byste ho měli vzít do města, aby byl zvyklý na ruch, auta i lidi. Při výchově je ideální metoda odměn za vše správně vykonané a využívání intonace hlasu, aby štěně pochopilo, co udělalo
správně a co ne. Takto se může snadno naučit všechny základní povely, jako např. „sedni“, „lehni“, „ke mně“, „zůstaň“, „fuj“… Není to ale pes, kterého by bavilo učení drilem, tedy častým opakováním. Už malému štěňátku není dobré ustupovat a měli byste si vždy prosadit svou, jen tak vám z něj vyroste vyrovnaný pes, který vás bude respektovat a poslouchat. U mastina musíte počítat s tím, že povel většinou nesplní okamžitě. Vše si musí nejdříve promyslet, někdy to může i vypadat, že vlastně váš povel napoprvé ani neslyšel. Když ale vytrváte, popř. povel důrazněji zopakujete, úspěch se dostaví. Naučené věci si mastinové pamatují hodně dlouhou dobu, stejně tak jako určité lidi či situace.

Zajímá vás tento překrásný pes s nezvyklou historií a jedinečnou povahou? Chcete se dozvědět více o jeho chovu, zdraví, charakteru, výchově a krmení? Nenechte si ujíst číslo 8 PPČ, které je právě v prodeji!


Publikováno: 10.8.2017 10:10:41
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina