Znáte plemeno lagotto romagnolo?

Lagotto byl vyšlechtěn pro vyhledávání a přinášení zastřelených vodních ptáků v lagunách, mokřadech a bažinách v okolí Raveny. Byl nejen dobrým plavcem, ale i náruživým aportérem. Po staletí byly bažiny postupně vysušovány, přeměňovány v ornou půdu, čímž lagotto ztratil svoji původní práci vodního psa. Lagotto se tedy vzhledem k svému skvělému a jemnému nosu postupně přeorientoval na práci psa pro vyhledávání lanýžů, houby skvělé chuti, velmi ceněné a drahé.  A co dnes?

Během času byl u lagotta potlačen lovecký pud, aby při vyhledávání lanýžů nebyl rušen pachy zvěře a věnoval se jen práci. Tato vlastnost vedla ke zvýšení populace lanýžových psů, dokonce i za světových válek. Přestože plemeno bylo v Itálii velmi známé, jeho čistokrevným „papírovým“ chovem se téměř nikdo nezabýval. Bylo to plemeno ryze pracovní.

Lagotek je nekonfliktní plemeno, snášenlivé se psy, neublíží doma ostatním chovaným zvířátkům, je přátelský k lidem, někdy mu může seznámení trvat o chvilku déle, než si člověka „prověří“, je jemný, učenlivý! Občas se snaží si něco prosadit, ale brzy pochopí situaci, stačí jen pozvednout hlas. Jsou vynalézaví, hru brzo pochopí a dobře si ji pamatují.  Jsou velmi inteligentní, avšak dovedou se zaseknout, což není tvrdohlavost, ale jen nějaký projev jeho osobnosti.
Sousedovic kočku prožene, ale neublíží! V žádném případě nesmí být kousavý, agresivní nebo útočný, ani příliš bojácný, protože právě z toho agrese pramení. Je velmi komunikativní a brzy se naučí být „součástí“ domácnosti, ví, co může, a co se nemá!

Co může být dnes vhodnou aktivitou pro toto neznámé plemeno? Canisterapie, agility, nosework a především je to skvělý a nekonfliktní rodinný pes! Chcete se o tomto nekonfliktním plemeni dozvědět více? V čísle 2 PPČ najdete kompletní portrét plemene a rozhovory s chovateli či výcvikáři pro canisterapii, anebo majiteli, kteří s lagotem sportují. Právě v prodeji!


Publikováno: 1.2.2019 9:30:29
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina