Znáte miniaturního amerického ovčáka?

Příběh miniaturního amerického ovčáka se začal psát v Kalifornii v pozdních 60. letech minulého století. Toto plemeno bylo vyšlechtěno z malých psů, již byli označováni jako australští ovčáci, jednalo se však o psy neregistrované. Cílem bylo získat jedince malé velikosti, jež bude překypovat energií a inteligencí. V roce 1980 byl registrován první jedinec tohoto plemene.

Původně byl tento malý ovčák využíván k pasení malého dobytka, kam se řadí například kozy či ovce, je však pravdou, že pro něj není problém poradit si i s něčím větším. Byl velmi oblíbený zejména mezi jezdci na koních, kteří jej brávali na koňské přehlídky a závody, a to především díky jeho malému vzrůstu, inteligenci a věrnosti, což z něj dělalo a nadále dělá vynikajícího společníka na cestách. Tyto vlastnosti byly pro toto plemeno úspěchem mezi širokou veřejností, a ono se začalo rychle šířit zemí. V dnešní době je miniaturní americký ovčák rozšířen nejen po celých Spojených státech amerických, ale také i v zahraničí – v Evropě taktéž získává na popularitě.

Paní Hana Blatoňová, jež je mimo jiné mezinárodní rozhodčí FCI, dovezla jako první do České republiky několik vzácných plemen. Vloni dovezla velmi nadějnou fenku miniaturního amerického ovčáka (oficiální česká zkratka je MAO), druhého zástupce tohoto plemene u nás, avšak prvního zapsaného v plemenné knize ČMKU. Zajímavé je, že se vždy jednalo o velkou náhodu – paní Blatoňová však nikdy nelitovala! A v případě miniaturního amerického ovčáka to platí dvojnásob!

Jak jste k němu přišla a proč právě toto plemeno?
Stalo se to, že moje kamarádka dala na Facebook obrázek dvou štěňat MAO, které pořídila svým rodičům, kteří celý život chovali akity, ale dnes ve svém věku již příliš nevycházejí z domu a nemůžou se o ně starat. Proto hledala nějaké nenáročné plemeno, které by jim dělalo společnost doma, a zvolila právě MAO, kteří jsou pro ně naprosto ideální, jak svojí velikostí, tak i povahou. Ještě v srpnu 2016 jsem ani netušila, že takové plemeno vůbec existuje. Samozřejmě jsem znala ty „velké“ australské ovčáky. Ti se mi vždy líbili a mám mezi jejich chovateli i několik přátel, ale už jsem doma nechtěla větší psy. Když mi pak Sára napsala, že zná chovatele poblíž Chicaga, kde sama bydlí a pomůže mi štěně získat, bylo rozhodnuto a v listopadu loňského roku jsem si s mou mámou, která rodinu mojí kamarádky rovněž osobně znala, udělala týdenní výlet do Chicaga, odkud jsem svou fenku MAO jménem Hany přivezla.  

Odkud byla fenka importována?
Fenka Dynasty´s Instant Sensation „Hany“ byla dovezena z Alleganu ze státu Michigan v USA. Chovatelka Fran Withers nebyla příliš překvapená, protože již několik svých odchovů do Evropy posílala. Že by si ale někdo přijel pro štěně osobně, to bylo zřejmě poprvé. Myslela si, že proto nebudu potřebovat všechny dokumenty k vývozu, ale ty samozřejmě musela vyřídit stejně. Na Facebooku vyjadřovala radost nad tím, že jejich štěně půjde do České republiky dlouholeté chovatelce a k tomu mezinárodní rozhodčí, ale skutečnost při předávání štěněte tomu příliš nenasvědčovala...

Zajímá vás pokračování rozhovoru? Najdete jej v čísle 6, které je právě v prodeji!

 

Publikováno: 24.5.2017 12:49:42
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N