Prolistuji atlas, a skončím u beardedky

Dana Volková je jednou z prvních chovatelek bearded kolií u nás a stala se také jednou z nejúspěšnějších. Je to už 30 let, co si pořídila první beardedku, a velká láska k plemeni jí zůstala dodnes.

Vzpomenete si na svého prvního psa? Kdy se zrodila vaše velká láska ke kynologii?
Na prvního psa se snad ani nedá zapomenout. U mě to byla skotská kolie bez PP, kterou mi rodiče na moje dlouholeté naléhání, že chci psa, koupili asi v mých 12 letech. Po nějakém čase jsem navštívila výstavu psů v Mostě a zjistila jsem, že moje Lassie je samozřejmě ze všech nejkrásnější. Protože se mi na výstavě zalíbilo, chtěla jsem tam jít i příště a taky vystavovat, jenže ouha – nebyl rodokmen. Dokonce jsem tehdy psala na svaz chovatelů, zda bych ho nemohla dodatečně dostat – já bloud. Tehdy jsem se zařekla, že až budu dospělá, koupím si psa jedině s PP.

Kdy a jak k vám přišla první bearded kolie?
V 80. letech jsme s manželem pravidelně navštěvovali jednu ze dvou tehdejších mezinárodních výstav v ČSSR v Brně (druhá se konala v Nitře). Zde jsme v roce 1981 objevili skupinu psů, které jsme neznali a kteří mi naprosto učarovali. Byly to bearded kolie, a ty jejich oči! Seznámili jsme se u nich s panem Milanem Karenem, který nám ukázal štěně vystavovatele z Dánska a řekl nám, že je to první beardedka, která zůstane v ČSSR. Po 5 letech, v roce 1986, jsme si od Karenů odváželi svoji první fenku – byla to Denisa Modrá, a po roce k nám přišla ještě Fela Modrá.

Celý rozhovor plný poutavých zážitků a vyprávění o tomto krásném a atraktivném plemeni najdete v čísle 6, které e právě v prodeji!


Publikováno: 3.6.2016 13:14:31
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina