Od německého ovčáka k chodskému psovi

V české kynologii naštěstí najdeme mnoho kynologů, pro které je pejskařina srdeční záležitostí a pes je pro ně na prvním místě. Jedním z nich je určitě i Jana Kudrnáčová, jejíž jméno máme asi většinou neodmyslitelně spojeno s naším národním plemenem – chodským psem. A jaká byla její cesta od německého ovčáka k chodskému psovi? Jaký má choďák být?

Mnozí na cvičáku dali chodskému psovi nálepku „měkkého“ psa. Jaký má choďák být a v čem majitelé nejčastěji dělají chybu při jejich výchově?

Co se týče onoho „měkkého“ psa – protože mám co společného i s všestranným výcvikem psů, jsem si vědoma i občasného takového názoru některých zkušených výcvikářů. Ano, jde-li o ZKO, kde jsou většinou plemena jako NO, belgický ovčák, rotvajler… Tak tato plemena při nácviku obran jsou ve věku několika měsíců většinou jiná, než je chodský pes. CHP nemá tak vyvinutou „zlobu“ při obranách. Při nácvicích zpočátku přistupuje k zákusům spíše formou hry než kořistnického pudu či podmíněné vyprovokované zloby. Rozhodně si u choďáka figurant „nepomůže“ např. zataháním psa za chlupy, stresovým nuceným kontaktem ve snaze útoku psa z nejistoty či strachu. To by mohlo být na hodně dlouho s nácvikem obran u CHP konec. Choďák potřebuje opravdu při nácviku obran čas a citlivý přístup. Ostatní disciplíny, jako stopy a poslušnost, jsou bez problémů. Je mnoho jedinců CHP se složenými všestrannými zkouškami, a to i II. a III. stupně, jak zkoušek dle IPO, NZŘ, SchH či TART. Máme několik účastníků různých mistrovství, splnění podmínek na výběrové závody (VZ) mistrovství republiky dle IPO3 a účast na VZ MSKS dle IPO3 - např. Endy Bryvilsár, Gar z Dašického zátiší. Arie od Koňské hřívy se honosí titulem mistra ČR stopařů dle IPO-FH, Ozzy z Dašického zátiší - Mistr ČR stopařů mládeže, účastí na MR stopařů SKS TART a dalšími úspěchy. Z alternativních sportů také CHP sklízí úspěchy. Agility – několik jedinců závodilo v nejvyšší kategorii LA3 a jedna fena CHP byla v oficiální reprezentaci ČR. I záchranářský výcvik je pro CHP velmi vhodným uplatněním – CH je mrštný, rychlý, odolný a obratný, má vynikající čichové vlastnosti a miluje lidi. Měli jsme CHP nasazené i při opravdových záchranářských akcích, jako zemětřesení v NY, Turecku – vyhledávání pohřešovaných osob, v zahraničí při lavinovém zásahu apod. Tanec se psem je dnes velmi oblíbený sport pro majitele CHP, Arlin Preberry se pyšní dokonce titulem Champion of dog dancing. V dogfrisbee jsou choďáci známí nejen v Evropě, ale i USA a Japonsku. CHP Darri Stamo Bud je držitelem českého rekordu v Quadrupedu, 2x získal v této disciplíně titul Mistr Evropy, dále český rekord v Time Trialu, plný počet bodů v disciplíně Mini Distance a další a další úspěchy. Nemálo majitelů se věnuje se svými psy canisterapii, skládají i zkoušky. Dále máme účastníka M ČR obedience, mnoho předních umístění na závodech v dogtrekkingu...

Obsáhlý rozhovor s Janou Kudrnáčovou a rozhovory s mnoha úspěšnými chovateli a majiteli všestranného chodského psa najdete v našem časopise Pes přítel člověka č. 7. Nenechte si jej utéct!


Publikováno: 16.7.2015 7:04:20
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N