Kokršpaněl – vytrvalost, laskavost, elegance

Anglický kokršpaněl je jedno z nejznámějších psích plemen – a zároveň jedním z těch, o kterém má laická veřejnost nejzkreslenější představy kvůli tomu, že většinu kokří populace tvoří jeho „pouliční“ verze. Ta byla populární hlavně v 80. letech, kdy zlatý kokršpaněl byl neskutečně módním plemenem, nadprodukce psů bez průkazu původu s nepříliš typickým exteriérem a mnohdy problematickou povahou vrhá nepříliš dobré světlo na plemeno, které by si zasloužilo lepší pověst a zájem kynologické veřejnosti.

Kokři a možnosti využití
Původním a přirozeným využitím anglického kokršpaněla je lov. Kokři jsou plemenem ze skupiny slídičů, jejich posláním je pomoc při lovu drobné zvěře, kdy postupují před střelcem, v porostu hledají pernatou (bažanty, křepelky, koroptve, tetřívky apod.) anebo srstnatou (zajíc, králík) zvěř, tu „vypíchnou“, tedy vyženou a po ulovení aportují. Platnými pomocníky jsou díky svému dobrému vztahu k vodě na lovu kachen, bývají i dobrými barváři, někteří myslivci je využívají i při naháňkách na divoká prasata.

Kokří agresivita – pravda nebo mýtus?

O kokrech, zvláště o zlatých, se totiž traduje, že mohou trpět takzvaným „syndromem Jekyll a Hyde“, v zahraničních pramenech tradovaným také jako Cocker Rage nebo Sudden Onset Aggression. Jde o náhlé, ničím nevyvolané záchvaty zuřivosti, kdy je pes schopen z normálního stavu ve zlomku vteřiny přepnout do záchvatu zuřivosti a pokousat kohokoli, a to i členy rodiny. Někteří chovatelé ale tvrdí, že jde jen o nepodchycenou dominanci, případně hlídání si zdrojů.
Jak to tedy je?

Chcete se dozvědět více o tomto tématu? Zajímá vás plemeno a chcete si ho pořídit? Vše potřebné se dozvíte ve velkém portrétu v čísle 10, které je ještě stále v prodeji. Kromě toh opřinášíme rozhovor s předsedou Cocker Clubu a rozhodčím exteriéru Petrem Studeníkem.


Publikováno: 12.10.2017 9:56:08
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina