Holandský ovčák, pikardský ovčák a středoasiat!

V každém čísle máme soutěž "Poznáte plemeno?" a po vydání čísla 3 se u nás v redakci utkal napínavý souboj čtenářských tipů. Na fotografii byl holandský hrubosrstý ovčák, mnozí tipující si ho ale spletli s pikardským ovčákem. Připravili jsme tedy v čísle 4, které je právě v prodeji, srovnání obou plemen z pohledu standardu a exteriéru, a jejich majitelky nám prozradí povahové zvláštnosti. Zároveň se věnujeme plemeni středoasijský pastevecký pes? Co se o něm můžete dozvědět?

Asiat je pes s velkým srdcem, ale není pro každého. Je potřeba, aby majitel měl aspoň nějaké zkušenosti se psy velkých plemen a měl by před pořízením počítat s tím, že svého asiata například nikdy nebude moci pustit z vodítka. Asiat dospívá během 2,5-3 let. Do té doby může být jako beránek, ale vše se může během pár dní úplně změnit. Je potřeba s tím počítat a velmi zodpovědně a předvídavě přistupovat k jeho výchově a držení.
Je vhodný pro psychicky vyrovnaného majitele, který si je vědom, že si pořizuje nejen skvělého parťáka, který ho bude milovat víc než svůj život, ale taky chápe, jak velký závazek má vůči samotnému psu. Zodpovědně si rozmyslet pořízení takového psa, jelikož psovi s takovou povahou si pak velmi těžce hledá nový majitel. Přecenění vlastních schopností a sil majitele vždy odnese pes, bohužel často i svým životem.   
Při výchově je dobré reagovat klidně, pro psa srozumitelně a číst signály, které vysílá svým tělem. Asiat se na cvičák úplně nehodí, hlavně ne na způsob výcviku, kdy ještě na některých cvičácích probíhá hodinová poslušnost v řadě. Nevydrží dlouho vnímat a hodina je na něj moc. S asiatem stačí cvičit a opakovat třeba třikrát týdně maximálně deset minut. Víc nepotřebuje. Je dobré poslušnost trénovat během vycházek.

To vše a mnoho dalšího se dozvíte v čísle 4, které ted čeká na vás na stáncích!


Publikováno: 3.4.2018 12:39:48
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina