Flanderský bouvier - pastevec a ochránce

Dříve byl jateční dobytek hnán na jatky pěšky na velké vzdálenosti a pro tuto velmi náročnou práci bylo zapotřebí tvrdého honáckého psa. Psa neohroženého, samostatného a rychlého, který se nezalekl útočící šelmy, možných zlodějů i dokázal pracovat se stádem silných zvířat. Díky své fyzické síle a mohutnému vzhledu bouvier nepotřeboval zvířata kousat do nohou, jak to dělají ovčáčtí psi. Bouvier tedy nejen stádo naháněl, ale také ochraňoval. Chránil také majetek, pomáhal tahat vozíky s mlékem a sýrem, otáčet mlýnské
kameny a hlavně byl společníkem celé rodiny.

Využití flanderského bouviera
Dnes je flanderský bouvier využívaný hlavně jako sportovně nadaný rodinný pes, který umí střežit rodinný majetek. Je oddaný svému majiteli a vzhledem ke své klidné povaze je při správné výchově ideálním psem do rodin s dětmi. Dokáže vyhodnocovat nebezpečí dané
situace – vůči cizím lidem může být ostražitý. Jelikož je celkem dobře cvičitelný, byl FCI zařazen mezi pracovní plemena. Pro získání českého šampiona a titulu C.I.B. je tedy nutná zkouška z výkonu. V zemích svého původu – v Belgii a Francii, ale i v Holandsku – je často využíván jako armádní či policejní pes.

Bouvier je díky svému širokému sportovnímu využití vhodný pro aktivní lidi, ale je i ideálním rodinným psem díky své laskavé povaze. Má ale sklon přebírat iniciativu a prosazovat se v rodině, v níž žije. Bouvier má rád pohyb a vyžaduje jej, bude tedy vděčný za dlouhé procházky.

Každý potenciální zájemce by měl brát v potaz, že se jedná o velké pracovní plemeno, takže by měl psovi zajistit dostatek pohybu a práce. Na rozdíl od tradičních pracovních plemen byl bouvier vyšlechtěn k samostatnému přemýšlení a vyhodnocování situací, takže nebude bezhlavě plnit zadané příkazy. Vždyť špatné vyhodnocení situace by ho mohlo při práci s dobytkem stát život.

Flanderský bouvier rozhodně není psem pro každého, ale tomu, kdo zvládne jeho samostatnost a chuť pracovat může být neocenitelným a mimořádným psím partnerem.

Chcete si o tomto atraktivním plemeni přečíst více? Zajímá vás jeho historie, zdraví, chov a péče? Chcete vedět, jak náročná je úprava jeho srsti? To vše se dozvíte v portrétu plemene v čísle 7, které je stále v prodeji!


Publikováno: 14.7.2017 10:49:32
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina