Bulmastif, boerboel, komondor a karakachan

Právě tuto čtveřici různorodých psů vám představujeme v aktuálním čísle Pes přítel člověk č. 3. Velký portrét s rozhovory je  věnován dobráckému a věčně dobře naladěnému bulmastifovi. Pro mnohé pak bude zajímavé srovnání s vzhledově podobným, ale povahově naprosto odlišným boerboelem. Své místo zde patří i nepřehlédnutelnému komondorovi, u kterého nám chovatelka a majitelka odpoví na otázky, jak jej vychovat. Položili jsme ji otázky zajímající majitele velkých plemen psů obecně (Tahá váš pes na vodítku? Pokud ne, jak jste jej to odnaučili? V čem psa přepravujete? Máte psa ustájeného venku, či s vámi žije v bytě? Jaký typ podlahy máte, a řešili jste ji nějak s ohledem na psa? Krmíte granulemi, BARFem, přidávala jste nějaké doplňky v období růstu? Jak se váš pes chová na veterině? Pokud byl někdy zraněn, nemocen, jak obtížná byla manipulace s ním?). Příště nám na stejné otázky odpoví majitelka středoasijského pasteveckého psa). A kdo je onen tajemný karakachan?

„Traduje se, že karakachan (čti karakačan) je jedno z nejstarších plemen Evropy. Své pojmenování získal podle Karakachanů, bulharských nomádů řeckého původu. Jedná se o typického pasteveckého molosa, jenž byl stvořen pro střežení stád a hlídání majetku svého pána. Předkové karakachana se začali utvářet již před 5 tisíci lety. Je tedy s největší pravděpodobností potomkem tráckých psů – trákové byli nejstarší obyvatelé balkánského poloostrova, uznávaní chovatelé dobytka. V současné době je toto málopočetné plemeno nejvíce rozšířeno v Bulharsku a od roku 2004 také v USA, kde získalo vysokou přízeň místních farmářů. Byl zde dokonce zřízen klub tohoto plemene, jenž úzce spolupracuje s bulharským klubem karakachanů.
U karakachanů se nedbá na líbivé vzezření, jde zde hlavně o funkčnost psa. Pes by tedy neměl být příliš velký ani těžký, jelikož musí často čelit extrémním životním podmínkám v horském prostředí. Karakachan je harmonicky stavěný pes se silnou kostrou a je velmi dobře nasvalený. U karakachana je velmi patrný pohlavní dimorfismus – fena se tedy fyzicky liší od psa, což v tomto případě znamená, že je drobnější a menší. Standardní kohoutková výška u psů se pohybuje od 63 do 75 cm, u fen od 60 do 69 cm. Váha u psů činí 40 až 55 kg, u fen pak 30 až 45 kg. Osrstění u karakachana se objevuje ve dvou variantách – dlouhé a krátké.“


Zajímavosti, postřehy, fotografie, rady – to vše v novém Pes přítel člověka č. 3, které je právě nyní v prodeji!


Publikováno: 6.3.2018 16:05:00
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina