Americký bezsrstý teriér

Přestože počet „amíčků“ u nás velmi rychle roste, majitelé těchto zcela nahatých pejsků se stále setkávají s větou: „Jééé, naháč…“ Jen málo lidí na první pohled rozpozná toto poměrně mladé plemeno mezi bezsrstými plemeny od peruánského či mexického naháče, často se dokonce ptají, kde má pejsek hřívu a ofinku – pokládají ho za čínského chocholatého psa. Navzdory podobě s jinými „naháči“ je americký bezsrstý teriér zcela odlišný nejen svou hebkou kůží a absolutní absencí srsti, ale zejména svou „teriéří“ povahou. A ti osrstění američtí bezsrstí teriéři jsou pro změnu často lidmi označováni za „povedeného voříška“ jistojistě z útulku.

Na jaře roku 2004 přiletělo do Prahy prvních pět amerických bezsrstých teriérů, Česká republika se tak stala druhou evropskou zemí, kam se toto plemeno dostalo.

Jak si vybrat štěňátko ABT?
Pokud jste rozhodnuti pořídit si domů „amíčka“, ať „nahatého“ či chlupatého, věnujte výběru konkrétního jedince dostatek času. Je vhodné navštívit libovolnou, ale větší výstavu psů, kde toto plemeno bývá zastoupeno, a majitelé ABT se s vámi o plemeni rádi pobaví.

Bezsrstost ABT
Nahatost (bezsrstost) u plemen čínský chocholatý pes, peruánský naháč a mexický naháč je způsobena genetickou mutací v DNA. Tato
mutace je přesně popsána a známa. Ze spojení dvou „bezsrstých“ čínských chocholatých psů či naháčů se ve vrhu objeví bezsrstí jedinci i osrstění.

Chcete vědět, jak je to s absencí srsti u tohoto plemene doopravdy? Zajímají vás podrobnosti z historie chovu ABT? Rádi ybste se dozveděli více o péči, povaze, temperamentu či směřování chovu? Čtěte číslo 9 PPČ a v portrétu plemene se vše dozvíte. Číslo je stále v prodeji!


Publikováno: 7.9.2017 13:33:34
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N