Učíme psa SEBEOVLÁDÁNÍ

Pokud byste se podívali na základ všech možných problémů a chování vašeho psa, které vám vadí, možná s překvapením zjistíte, že je stejný…. Váš pes chce věci TEĎ a HNED. Neudrží svou pozornost, nevydrží chvilku v klidu. Ne, není hyperaktivní! Ne, není nemocný a nepotřebuje psího psychologa! Je to normální chování nevychovaného psa, který nemá hranice, mantinely, neví, co má dělat. Jediný, kdo toto chování může změnit jste VY! Jak? Pojďme si představit pár cviků, ve kterých se zaměříme na posílení schopnosti psa ovládnout se, vydržet v klidu, dát vám pozornost. To je totiž základ spolupráce, spokojeného života a ovladatelného psa. Tak pojďme na to!

Náhled strany 56 z čísla 4, které je právě v prodeji!

Je vůbec možné vyléčit psa z HYPERAKTIVITY?

Soužití s hyperaktivními psy může pro majitele představovat velkou zátěž. Neustále se zlobí a někdy už ani nejsou schopni přistupovat k psovi laskavě. Tato frustrace je pochopitelná… Možná vám přinese úlevu zjištění, že změna je možná! Na začátku terapie už pro člověka znamená velké ulehčení, když se dozví, co s jeho psem je, a že prostě „hraje úplně jinou ligu“ než sousedovic Fifinka nebo cvičitelův Hero. Ale bude pes schopný se změnit? Stane se z něj úplně normální vyrovnaný pes? To závisí na tom, jakou má jeho chování příčinu. Hyperaktivní symptomy vyvolané nepříznivými životními podmínkami často poměrně rychle zmizí, když se změní tyto podmínky. Totéž platí pro zdravotní příčiny: když je vyléčená nemoc, může se pes zklidnit. I naučené způsoby chování (např. vynucování pozornosti) se dají v mnoha případech rychle zredukovat, pokud přestanou přinášet úspěch. Obtížnější je, když hraje svou roli dispozice nebo nepříznivé či chybějící příznivé vlivy ve štěněcím nebo mladém věku. Přesto platí i pro takové psy, že jejich chování se dá ve velmi mnoha případech značně zlepšit, ovšem ne najednou, nýbrž až za několik týdnů nebo měsíců.
Více

Králík, nebo tygr?
Žijete se psem, který je hyperaktivní kvůli svým dispozicím nebo vlivům, kterým byl vystaven jako štěně? Pak vám pomůže toto přirovnání: Mít takového psa, to je, jako byste měli za domácí zvíře tygra – a všichni ostatní majitelé „normálních“ psů měli králíky. Váš tygr se chová jinak než ostatní domácí zvířata. Třeba dělá věci, které jsou vám a vašim sousedům nepříjemné. Šikovným utvářením životních podmínek můžete zajistit, aby byl život pro vás a vašeho tygra příjemný a aby váš tygr nikoho neohrožoval ani neobtěžoval (… a nesežral žádného králíka...). Výchovou a výcvikem z něj uděláte přizpůsobeného tygra s dokonalým chováním – podle tygřích měřítek. Ale také vám musí být jasné, že ze svého tygra nikdy neuděláte králíka. Pokud se smíříte s tím, že žijete s tygrem – a ne s králíkem –, můžete být vy i tygr společně velmi šťastní.


Krok po kroku vás provedeme v našich materiálech na téma proměnou vašeho HYPERAKTIVNÍHO psa, aby se z neovladatelného tvora stal alespoň po většinu času příjemný společník. Další materiál najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 4, kde vás představíme i cvik, kterým budeme našeho psa učit TRPĚLIVOSTI.

Kompletní materiál cviku a článek nejen o výchově hyperaktivního psa nyní v pes přítel člověka č. 4!


Publikováno: 8.4.2019 16:59:29
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní