Není koblih jako koblih aneb jak mohou být ty koňské nebezpečné pro psa

Velmi zajímavé téma, skvěle zpracované – to je článek našeho spolupracovníka, chovatele a veterinárního lékaře MVDr. Milana Štourače CSc.  v aktuálním čísle našeho časopisu (tedy 9). Téma pro mnohé úsměvné, ale pro majitele některých plemen VELMI důležité! Riziko se týká se tedy všech psů a některých plemen obzvláště. Víte, co je to „nesnášenlivost ivermektinu u kolií“?

Další nebezpečí, které může psa ohrozit, pochází z koňských koblížků, které vyprodukovali koně odčervení preparáty na bázi ivermektinu. Ivermektin je látka, která se běžně k odčervování koní používá, pro psy může však být toxický! V osmdesátých letech dvacátého století byla poprvé popsána tato otrava u kolií, při níž v důsledku použití antiparazitika ivermektinu docházelo k rozvoji těžkých neurologických příznaků. Někteří jedinci okamžitě po podání dávky ivermektinu až 200krát nižší než léčebné vykazují příznaky zvracení, nadměrného slinění, třesu, poruch vědomí, slepoty, křečových i komatózních stavů, které mohou vést až k úhynu. Jiní jedinci stejného plemene naproti tomu tolerují podání i značně vyšší (terapeutické) dávky ivermektinu bez rozvoje neurologických příznaků. Tento fenomén byl označen jako „nesnášenlivost ivermektinu u kolií“. Výzkum potvrdil, že za citlivost k ivermektinu je zodpovědný defekt genu MDR1 (Multidrug-Resistance Transporter, někdy je označovaný také jako ABCB1) u postižených zvířat.

Postižená plemena defektem genu MDR1
australský ovčák               50 %
australský ovčák mini        50 %
border kolie                     <5 %
kolie                               70 %
anglický ovčák                 15 %
německý ovčák                10 %
dlouhosrstý whippet          65 %
    
kříženci                              5 %
staroanglický ovčácký pes    5 %
šeltie                                15 %

Celý velmi přínosný a srozumitelně napsaný článek najdete nyní v čísle, které je v prodeji, tedy v Pes přítel člověka č. 9!


Publikováno: 30.8.2018 14:28:15
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní