Může voda změnit barvu srsti vousů psa? A jak je to s krátkoocasostí některých plemen psů?

Naše čtenářka nám poslala tento dotaz – „Mám malého černého knírače, který má hnědé vousy. Chovatelka mi říká, že je to tím, že mu po každém pití vody z misky neutírám vousy. Je to možné? Opravdu mu voda takto zabarvuje vousy?“ a MVDr. Milan Štourač ji odpověděl v aktuálním čísle PPČ č. 12, které je nyní právě v prodeji. „Ano, možné to je. Ke změně barvy srsti může ale docházet i z jiných důvodů anebo jejich kombinací.
Barva srsti je závislá na množství pigmentu, který se nachází v růstové cibulce chlupu. Speciální kožní buňky produkují dva typy pigmentu – žlutočervený feomelanin a hnědý až černý eumelanin. Kombinací těchto dvou pigmentů s podporou různých dalších genů pak vznikají různé barevné odstíny srsti – proto může mít pes na odlišných místech svého těla různou barvu. Hlavním faktorem změny barvy psí srsti v období růstu nebo v době její výměny je genetická informace, kterou jedinec získal od svých rodičů. Ale to je jiné téma.“

„Změna barvy na různé odstíny hnědé, červené, rezavé může být způsobena barvivy, která označujeme jako porfyriny. Porfyriny jsou sloučeniny, které obsahují železo získané z rozkladu červených krvinek. Vylučují se především žlučí a střevním traktem, ale u psů se významné množství porfyrinu vylučuje slzami, slinami a také močí. Všichni psi produkují porfyrin, ale samozřejmě porfyrinové barvení je nejvíce patrné u světlých psů. Nejčastěji a nejvíce zřetelné červenohnědé zbarvení je u očí, ale také např. na tlapách, které pes z různých důvodů více či méně intenzivně olizuje nebo vykusuje. Moč pravidelně zabarvuje střapec srsti na předkožce psů či vulvě fen.
Za změnu barvy mohou být zodpovědné také kvasinky, u psů především rodu Malassezia. Byly izolovány z kůže, zvukovodu, pysků, bukální sliznice, análních váčků, vagíny a anální sliznice zdravých psů. Jako infekt se uplatňují v případě, že dojde k poruše mikroprostředí nebo obranných mechanismů kůže. Daří se jim zvláště ve vlhkém prostředí. Kvasinkové infekce se projevují značnou svědivostí.
Kdy dochází k největším změnám barvy černé srsti?
Ovlivňuje barvu srsti betakaroten?


Druhým velkým tématem v rubrice Chov je krátkoocasost.
Dnešní plemena vykazují vysokou variaci v morfologických znacích, ať je to v hmotnosti, velikosti, délky a struktury srsti či obličejových rysů. Tyto různé znaky byly vybrány a šlechtěny pro zlepšení pracovního výkonu nebo z estetických důvodů. Mezi tyto znaky můžeme zařadit i délku ocasu. Počet obratlů se u jednotlivých plemen může lišit od 6 do 23 obratlů. Ocas může mít různou délku nebo může úplně chybět.

Existuje několik teorií, proč se ocasy kupírovaly, či proč byl záměr o šlechtění psů s krátkými ocasy. Dříve se věřilo, že když se ocasy budou kupírovat, budou se rodit štěňata s krátkými ocasy. Krátké ocasy se objevovaly již ve starověku, např. Římané si mysleli, že kupírováním ocasů se zabrání šíření vztekliny. Ve Francii v 19. století vznikl daňový zákon o psech: dlouhý ocas coby známka vznešenosti byl zpoplatněn, naopak služební a vojenští psi měli zkracované ocasy.  Toho využívali sedláci, kteří kvůli daňové úlevě svým psům ocasy kupírovali. Daňové zákony se objevovaly i v Anglii (1865), kde se zavedlo kupírování ocasů závodním chrtům.
U psů, kteří sloužili v lese, na poli či u dobytka, se díky kupírování předcházelo možným traumatům ocasů. Například u německých krátkosrstých ohařů byl po zákazu kupírování ocasů zaznamenán nárůst zranění ocasů až o 50 %. Zranění ocasu je velmi bolestivé, těžko se léčí a kolikrát léčba končí amputací, což je mnohem těžší operace než kupírování ocasu u štěněte. Také existuje zmínka, že psi, kteří pracovali se stádem, se z dálky rozeznali od vlků právě díky krátkému ocasu, navíc krátký ocas psa byl pro protivníka, ať vlka nebo pachatele (v případě strážného psa), méně lapitelný. V polovině osmdesátých let minulého století spolu s rostoucí oblibou výstav psů se rozmohla záliba v krátkých ocasech, které se staly charakteristickými pro různá plemena.
Nicméně dlouhý ocas nemusí být vždy kupírován, aby se docílilo krátkého ocasu. Vrozeně krátký ocas je naším tématem – jaký gen, za něj „může“. A lze psa testovat právě na vrozeně krátký ocas?
I odpovědi na tyto otázky najdete v Pes přítel člověka č. 12, který je právě nyní v prodeji!


Publikováno: 4.12.2017 9:22:31
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní