„JARNÍ DETOX“ můžeme dělat kdykoliv v průběhu roku

Potraviny, které pes jí, vzduch, který dýchá, a voda, kterou pije, obsahují také bohužel jednu společnou složku – TOXINY.
Každý den je pes vystaven těžkým kovům (olovo, rtuť, kadmium, arsen, hliník a nikl), petrochemikáliím (výrobky z ropy) a dalším vnějším toxinům včetně rozpouštědel, těkavým organickým sloučeninám, pesticidům, herbicidům, ftalátům, aditivům a v mnoha případech i lékům, případně preventivním preparátům proti vnějším a vnitřním cizopasníkům, které bývají dnes mnohdy nadužívány.... Seznam chemických toxinů by byl pravděpodobně nekonečný, takže je stále důležitější zamýšlet se nad tím, jak můžeme organismu psa od těchto látek ulevit.

Ilustrační foto: J. Pospíšilová

K detoxikaci tělo využívá čtyři systémy:
játra – nejsložitější detoxikační orgán, schopný detoxikovat tisíce látek,
gastrointestinální trakt – dosud jsme plně nepochopili funkci střevního mikrobiomu,
kůži – největší detoxikační orgán,
ledviny – k odstraňování

JATERNÍ detoxikace
Jaro je obdobím nejvyšší aktivity jater. Játra jsou v tomto období zatížena více než kdy jindy, více než jakýkoliv jiný orgán. Jarní očista je proto zaměřena především na játra a povzbuzení jejich činnosti, stejně jako činnosti žlučníku, který s játry úzce spolupracuje.
Játry prochází až 75 % odpadních látek, které se v organismu nachází. Zdravá játra mohou detoxikovat mnoho z nich, ale pokud jim kdykoliv pomůžeme dělat to, na co jsou naprogramovaná, můžeme snížit příznaky alergií, docílit zvýšení hmotnosti, snížení únavy, zlepšit kožní onemocnění, chronickou zácpu, artritidu, chronické infekce, gastrointestinální problémy, u člověka eliminovat bolesti hlavy, deprese, úzkost, autoimunitní onemocnění a – u člověka i u psů – poškození volnými radikály vedoucí k rakovině.
Detoxikační funkci jater podporují vitamíny skupiny B, jako jsou B12 – cyanokobalamin, B3 – niacin, B2 – riboflavin. Relativně novým vitamínem je B15 neboli kyselina pangamová, která podporuje mimo jiné i detoxikační proces. Důležité jsou dále kyselina listová a kyselina folinová. Nezbytnou funkci mají kvalitní aminokyseliny (glycin, taurin, cystein, methionin, n-acetylcystein a glutamin), antioxidanty (především vitamíny A, C a E), stopové minerály (selen, měď, zinek, mangan), bioflavonidy…

Jak nejlépe a nejúčinněji detoxikovat psí nebo lidský organismus? Které potraviny jsou nejvhodnější? Čtěte téma měsíce v čísle 3 PPČ, najdete jej na stáncích právě teď!


Publikováno: 25.2.2019 17:13:19
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní