Jak pomoct psovi v zimě?

Chodníky a různé klikaté cesty jsou v zimním období v některých oblastech až moc posypány solí. Ta na většině míst zůstává ležet hodně dlouho. Někdy až do většího jarního deště nebo pořádného tání. Ve městech před ní není úniku. Pejsek je na tom o poznání hůře než naše boty. Jeho kůže na tlapkách je citlivá a může být vlivem soli velmi vysušená, podrážděná. Stříhat, či nestříhat psa v zimě? Jak psa správně obléct? Je do sněhu opravdu vhodný pletený svetr? Jak má vypadat psí bouda v zimě?

Jak se tedy starat o psí tlapky? Po nějakém čase začne do tlapek sůl psa ošklivě pálit. Starší psi, kteří už mají nějaké ty zimní plískanice za sebou, trpí agresivním posypem daleko více než mladí psi. Přitom řešení je velmi jednoduché: natřít tlapky před vycházkou ochranným krémem, vazelínou nebo třeba obyčejnou indulonou. Já vtírám krém i do meziprstí, zkrátka všude tam, kde se tlapka dotýká povrchu země. Po procházce doma pejskovi umyji tlapky vlažnou vodou a ošetřím výživným krémem.

Víte, jak vybrat psí obleček?
Berme v úvahu velikost psa. Čím menší pes, tím je více u země a schopnost nahrazovat tepelné ztráty je u něj omezená. Dalším pravidlem je délka srsti. Nejchladněji bude bezsrstým plemenům, takzvaným naháčům. Ať už se jedná o peruánské, mexické, čínské chocholaté psy, nebo americké teriéry. U nich je obleček přímo nutností. Pak bývá chladněji psům s krátkou srstí, a také plemenům bez podsady. Naopak nejtepleji bude huňatým psům, kteří zimu přímo milují, a naopak trpí v létě.
Pes se musí v oblečku dobře cítit. Musí pro něj být jako jeho druhá kůže. To znamená dobře padnoucí, neomezující, příjemný. Kolikrát se stane, že majitel by chtěl pro psa jiný obleček, než chce sám pes. Já jim vždy říkám: „Vy v tom chodit nebudete, nechte ho vybrat, v čem se cítí nejlépe“.
Jelikož se psy pracuji už plno let, obleček dokáži vybrat na prvou dobrou. Kolikrát majitel spekuluje a chce prosadit svůj názor, avšak psa neošálí. Ten přeci nebude chodit v něčem, co mu není příjemné. To raději zůstane stát jak sloup a nepohne se ani za svým oblíbeným pamlskem. Nakonec ustoupí majitel a ze salonu odchází spokojený pes s vybraným oblečkem a s mávajícím ocáskem.

Na všechny otázky výše najdete odpovědi v nejnovějším čísle 2 PPČ, které je právě v prodeji!


Publikováno: 31.1.2019 11:16:49
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní