Co nám řeknou údaje o rodičích štěněte?

Za předpokladu, že jste zájemce o štěně, máte vybrané plemeno a máte alespoň rámcové plány pro další život štěněte, je dobré se zajímat o jeho rodiče. Proč je to důležité?

Příbuznost
První, kdo by měl o rodičích a pokud možno i dalších generacích předků vědět maximum, je chovatel. Ten by měl mít na svých webových stránkách alespoň základní údaje o rodičích plánovaného vrhu. V současné době jsou v módě upoutávky ve formě „svatebních oznámení“, kde naleznete alespoň jména rodičů a jejich tituly nebo i základní zdravotní výsledky. Důkladnější chovatel napíše i důvod, proč se pro toto spojení rozhodl, jaké jsou přednosti obou rodičů. Bohužel, konkurence je veliká a o nedostatcích se nic nedozvíte. I pro velmi slušného chovatele by byla pomluva, zejména na sociálních sítích, likvidační. Někteří chovatelé dají na web i předběžný rodokmen štěňat nebo odkaz na plemennou knihu, kde je možné si zjistit stupeň příbuznosti.

Jak je to tedy s příbuzenskou plemenitbou? Kdy je vhodná a kdy ne? Proč ji někteří chovatelé odsuzují? V čem může plemeni pomoct a kdy jej může poškodit? Jak vypočítat stupeň příbuznosti?

Zdraví
Další významný údaj jsou údaje o zdraví rodičů. Řada plemen má předepsané zdravotní testy, které z chovu vyloučí jedince s vysokým rizikem, že by šířili dědičné choroby. Ale jak je to s dědičností nemocí? Které nemoci se dědí jednoduše a u kterých je to složitější a proč? Jaký je předpoklad dědičnosti nemocí a kdy by se nemělo chovat na výlučně "čistých" jedincích?

To a mnohem více najdete v článku chovatelky Evy Žampachové v čísle 4 PPČ.


Publikováno: 2.4.2019 14:23:32
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní