03 Motivační foto/video Aneta Marisová

Třetí zaslané video s příběhem nám poslala Aneta Marisová.

Jadeho (svého prvního psa) jsem si pořídila po základní škole. Chtěla jsem psa už leta předtím,

ale měla jsem obavy, že bych na něj neměla dost času a navíc rodina psa nechtěla, tak jsem to odkládala. Je to ten voříšek na fotce a ve videu. Měl to být jen kamarád, takový ten typický vesnický pes na procházky a přines klacek, o žádných sportech jsem vcelku ani nevěděla, protože jsem psa nikdy neměla, v rodině jsme nebyli zrovna pejskaři, rozhodně ne ve stylu něco se psem dělat, vždy to bylo spíš jen psa vlastnit.
Pak jsme našli inzerát na štěňátka voříška, byli to dva psíci, ale bohužel už byli oba zadaní. Následujícího dne nám ale paní volala, že se tmavší (pro mne hezčí) psík uvolnil, měla jsem velkou radost a hned další den jsme si pro něj jeli. Byl zadarmo. Maminka byla špic x jezevčík a tatínek neznámý. Tak jsme si ho vzali. Dala jsem mu jméno Jade (Džejdý) a byl to člen rodiny.
Musím říct, je byl moc chytrý, mnohem víc než jsem si kdy myslela, že pes může být, hned se naučil základní povely a já začala hledat, co by se tak ještě mohl naučit. Když jsem objevila videa na YouTube, nevěřila jsem svým očím, kolik toho někteří psi umí! Já si vždy představovala vycvičeného psa tak, že ovládá sedni, lehni, ke mně, a doslova mi padala čelist, jak někdo dokáže se psem věci jako couvání, balancování, navlékání kroužků nebo dokonce odrazy od těla a chůzi po předních nohách!
Tak jsme se dostali k tomu, že jsem s Jedem v jeho půl roce začali zkoušet různé triky, jako otočky, couvání a prosení. Zprvu to vypadalo dost beznadějně, protože jsem se rozpomněla, zrovna když s Jedem mlátila puberta. V té době zapomněl skoro i přivolání. Pak ale všechno nabralo nečekané obrátky a učili jsme jeden trik za druhým a začalo ho to moc bavit! Tak jsem se taky seznámila s pár super lidmi, kteří měli podobné zájmy a dozvěděla jsem se o existenci psího sportu, Dogdancingu, kde se dají krásně zužitkovat všechny naučené triky. Zprvu mi to přišlo nemožně složité, po přečtení řádu jsem byla na 100% odrazená, ale naštěstí se našla jedna super kamarádka se stejně starým psíkem borderákem, která už to měla značně načtěnější, a najednou už mi to nepřišlo tak nadlidské a nemožné.
Od té doby jsme se v dogdancingu našli a pilně na něj trénujeme a doufám, že se někdy někam dostaneme. Nyní je Jademu rok a půl a umí asi 65 cviků a pořád se učíme nové, a to, co mi tehdy přišlo naprosto nemožné (např. odrazy od boty) už dávno umíme a přijde mi to naprosto snadné. Máme i nacvičeno na zkoušky, ale bohužel, u nás se žádné nekonají, takže to musíme odložit dokud nebudu mít řidičský průkaz. Jinak přes léto jsme jezdili na voříškiády a tam se Jade zatím vždy umístil, ale jezdíme hlavně proto, aby si zvykal na ruch a na předvádění triků na veřejnosti, protože to mu zatím dělá trošku problém. Příští rok nastoupíme na agility, letos ještě nemohl kvůli kloubům. Příští rok plánujeme veřejně předvést naší první sestavu.
No pak mám ještě border kolii Justy (taky byla ve videu), je jí teď čerstvě 9 měsíců a tu jsem si už pořizovala s tím, že budeme sportovat a už od mala se učí triky. Chtěla jsem kamaráda pro Jadeho, ale tentokrát už ne vořecha, ale něco, abych věděla, co z toho vyroste a také aby to bylo vhodné na sport, a nic lepšího než border kolii jsem nenašla. I když spousta lidí se mi diví, na co papírového psa za tolik peněz, když na ní ani nechci chovat, mně to za jistotu stálo. Zatím jich zná asi 30, ale bohužel, snadných cviků je málo, většinu ještě nemůže, protože jsou moc náročné, tak zatím procvičujeme co už umí. Rozhodně se budeme věnovat dogdancingu a agility a myslím, že i frisbee, protože je velká nadšenkyně.
A teď máme ještě maličkého Jerryho - jack russell teriér, toho máme teprve 3 dny a jako jediný je tedy v bytě. Zatím nic než sedni neumí a také s ním plánuji sporty, ale to se ještě uvidí, na co bude mít nadání.
Jinak mimo psy máme ještě půlročního kocoura, ten tedy není můj, je rodinný, ale také ho něco učím, zatím zvládá sice jen pár triků, no je to kočka.
A to je asi tak vše.

Jejich video si můžete prohlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=HXF7ERLZRFg

Na vaše podměty a připomínky jsme se rozhodli pozměnit pravidla a pojmout celou soutěž lehce jiným směrem.
Nyní již v soutěži nebudou rozhodovat ''like'', ale my v redakci. Vybírat výherce podle počtu "like" je lehce nefér, vždyť každý je vítěz! Už to, že se psem něco děláte a pracujete s ním, trávíte s ním čas je vítězství samo o sobě. Proto v každém čísle vám představíme jednoho výherce a představíme vám další soutěžící. Každý se tedy může zúčastnit a má stejnou šanci na výhru.
Můžete se zapojit i vy! Pošlete nám vaše motivační foto/video s příběhem o vás a vašem psovi na email fotosoutez@pespritelcloveka.cz a máte možnost získat roční předplatné a krásné ceny k tomu! Fotografie nám posílejte v minimální velikosti 300 kB a více.
POZOR! Videa neposílejte do e-mailu, ani přes žádné internetové úschovny! Pouze jej nahrajte na youtube jako veřejné a pošlete nám odkazy. Zaslané videa nebudeme stahovat, zveřejňovat budeme výhradně vaše odkazy na youtube.

Publikováno: 8.12.2015 20:11:30
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Prosinec